Aşırı düşünmeyi çözmeye yardımcı olacak kitap dizi film önerileri

her şeyin sonuçlarını çok düşünüyorum. en ufak şeyde, "şunu yapsam şöyle mi olur, bunu yapsam böyle olur" ve genelde hep olumsuz sonuçları düşünüyorum. hobi, iş, ilişki. her konuda böyleyim. anksiyete denebilir ama, bu daha fazla bir şey. overthinking gibi. ve inanılmaz garanticiyim. ha bu bazı kişilere kötü bir şey değilmiş gibi gelebilir, belki de öyledir ama ben daha rahat daha sonunu düşünmeden adımlar atmak istiyorum. her yaptığımın sonucunu düşünmekten yoruldum. her konunun bin türlü kötü sonucu olacağı düşüncesi yıpratıyor. bunu kendim çözmem lazım.
bu konuda daha rahatlamama yardımcı olacak kitap, makale, dizi, film önerisi alabilir miyim?

kimmiş bu yakışıklı, aaa benmişim. gerçekten de bundan bir-iki sene evvel ben de kendime dair bu nahoş farkındalığa varmış; fakat bunun kendi kendime çözmem gereken bir durum olduğu konusunda feci şartlanmıştım. yani bu çok büyük bir sorun değil, insanların hayatında neler neler var ya kendim hallederim gibi geliyordu.

neyse uzatmıycam. terapiye gitmenizi öneririm. bu şekilde düşünüyor olmak (yani ara sıra değil, bunun artık bir yaşam biçimi olarak her an durmaksızın ve kontrolünüz dışında devam etmesi) birtakım travmalardan ve hatta bu birtakım travmaların da başka travmalarla katmerlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. olmayadabilir ama bence olabilitesi çok daha yüksek. filmle kitapla makaleyle olmuyor. kısa süreli oluyor aslında ama pekiştirilmedikçe insan eski haline dönüyor.
  • evde liyakat kalmamis  (04.02.22 17:34:00)
Zygmunt bauman mutluluk üzerine bir şeyler söylemiş aslında hayatın bir sorunlar silsilesi olduğunu bunlardan kaçamayacağımızı söylüyor
youtu.be

Genelde bizdeki yanlış düşünce, a b ve c seçenekleri arasında a yı seçtiğimiz için iş istediğimiz gibi gitmediğinde yanlış seçimi yaptığımızı düşünüyor, b veya c yi seçseydik işin düzgün tam planladığımız gibi gerçekleşeceğini hayal edip kendimizi suçluyoruz

Hayat çizgisel değil bir sürü kırılmalardan oluşuyor, diğer yoldan gitseydik kesin daha iyi olacaktı diye bir şey aslında gerçek değil
  • freebird5406_2  (04.02.22 17:56:50)
hayatı yeniden keşfedin ve iyi hissetmek tarzı psikolojik olarak kendine yardım etme kitapları iş görebilir. sözlükte de bu kitapların çok yardımcı olduğu da yazılmış.

  • rose parks  (04.02.22 18:17:24)
Yaygın Kaygı Bozukluğu Çalışma Kitabı pisikonet yayınları bu konuda gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

  • psmstc  (04.02.22 20:21:43)
Kimmiş bu yakışıklı, aa benmişim +1

Öyle bir garantici insanım ki, asla risk alamıyorum. Yani almak istiyorum aslında, yoksa hayatımda hiçbir değişiklik olmayacak onu da biliyorum ama hep detaylarda boğuluyor, kötü ihtimalleri düşünüyorum. Başarısız olma korkusu sanırım bunu tetikliyor.

Nasıl çözülür, ben de takipteyim açıkçası.
  • deveyidiken  (04.02.22 21:22:57)
aa benmişim + 1

ben kötüyü düşünerek yaşamaya alıştım gibi. mesleğimi titizlikle yapmamı sağladığını düşünüyorum. ama yakınlarımın düşüncesizliği beni deli ediyor. iyice düşünmeyip bir karar uygulayıp gün sonunda bundan muzdarip olmalarına içten içe sinirleniyorum.
  • illiyet dağı  (05.02.22 01:34:20)