Laptop’um inanilmaz yavas

Merhaba. İdareten kullandigim grundig marka bir laptop var elimde. Sanirim 5 senelik var. İ3 islemci 4 gb ram 2 gb ekran karti vs vs tarzi, cagin gerisinde ama yine de rezil olmayan ozellikleri var ancak inanilmaz derecede yavas. Bilgisayarima sag tiklayip ozelliklere basmak istesem bile 20 saniye bekliyorum. 15 sene once kullandigim takoz masaustu bile nerdeyse bu kadar yavas degildi. 20 senelik oyun age of empires i bile zor kaldiriyor. Microsoft teamsde falan kendinden geciyor. Spotify 1 dakikada anca aciliyor. Yani bu kadar kotu ve yavas olmasi normal mi ya? Hicbir zaman porno sitelerine vs girmedim virus kaptiracak bir sey de yapmiyorum. Eksi youtube spoti facebook skype falan yani kullandigim seyler. Bugun gercekten artik cildiracak konuma getirdi beni. Yeni bir bilgisayar alana kadar buna katlanmam lazim. Format disinda ne yapabilirim var mi bir fikri olan? (Cok fazla sey de yuklu degil bu arada)

Ssd al

  • westblack  (30.01.22 19:23:13)
ısınıyor olabilir mi? belki eski olduğu için yeterli soğutma yapamıyordur? ısı ile ilgili test yapın, sonuca göre macunlar yenilenebilir, fanlar toz da dolmuş olabilir.

  • ykyt  (30.01.22 19:23:38)
Minik bir ssd (60gb bile iş görür web için)
İşlemci macunu yenileme ve genel temizlik.
Temiz format.

5 senelik bilgisayar saçmalamak için fazla yeni dirilir.
  • hedep  (30.01.22 19:27:17)
hedep +1 ssd
temel onarım ve optimizasyon
www.technopat.net
-bütün bloatware, ıvır zıvır özellik, update service programlarını başlangıçtan kaldır, programlardan sil

www.technopat.net
DISM
  • comp  (30.01.22 19:37:04)
Bence şu sıralamayla işlemleri dene:
1- format
2- tozlarını temizlemek
3- termal macun değiştirmek
4- SSD takmak
  • michael_knight  (30.01.22 19:48:10)
aynı bilgisayarın 2 gb ram olanını kullandım yakın zamana kadar. Sanırım upgradelerle win 10a filan geçtiniz. Bense üzerinde gelen win 8.1i bile iptal edip win 7 ultimate lite sürüm bulup onu kurmuştum ve yıllarca stabil kullandım. Win 10 ya da 8.1 sürekli gereksiz updateler yapıp uyumsuzluk oluşturuyor ve bilgisayar kullanılamaz hale geliyor. Yeni bir bilgisayar aldım ve hemen updateleri durdurdum.

  • adivar  (30.01.22 19:55:14)
Öncelikle işlemcin zaten zayıf kalıyor. Ancak yavaştık ve takılmanın ana etmenin ram olduğunu düşünüyorum. Özellikle chrome ya da Spotify gibi uygulamaları açığımda 16 gb ramin %20si doluyor ki bu yaklaşık senin ram boyutuna geliyor.
O yüzden yukarıdaki arkadaşlara ek olarak ram+ssd takviyesi diyorum.
Isınmanın yavaşlığa sebep olması için belli kullanımdan sonra olması gerekiyor. Anladığım kadarıyla Senin bilgisayarın direkt yavaş bu sebeple temel problem ısı değil.
  • Omelas'ı Terk Eden Köylü  (30.01.22 19:55:29)
İşletim sistemi win 10 ya da Win 11 ise çok şey zaten yüklüdür.
Win 7 professional x64 sp1 deneyin.

  • Erva  (30.01.22 21:29:30)
Temizleme falan tek başına hayatta işe yaramaz. Ssd alman şart. En kötüsünü alsan bile acayip hızlanır.

  • mg3929  (30.01.22 22:32:45)