nasıl cevap verirdiniz

Devlette bi kurum mülakatına girdim, zarftan soru çektirdiler, çıkan sorunun numarası 23'tü. 23 nerenin plakası diye sordular, bilmiyorum dedim. Yabancı bi şehir plakası gördüğünde neresi olduğunu merak eder misin diye sordular sonra. Açıkçası çok merak etmiyorum dedim. Böyle durumlarda aklıma gelen en basit cevabı veriyorum, heyecandan hazır cevap olamıyorum. Siz nasıl bi cevap verirdiniz mesela buna? Verdiğim cevap ukalaca mı görünmüştür?

öyle bir durumda en azından gidiş yoluna bakarlar.

25 erzurum, 24 erzincan, 23 de herhalde e ile başlar er'den öncedir, eeeeee elazığ derdim.

merak ederim, hangi şehir olduğunu bulmaya çalışırım, burada ne işi var acaba diye sorgularım.

sanki biraz sorgulamanı görmek istemişler. verdiğin cevaplar çok kötü maalesef, en iyi ihtimalle heyecanına verirler ama bu sorudan puan alamazsın. umarım geneli etkilemez.

duraklamak, süre istemek, düşüncelerini toplamak heyecanla aklına ilk geleni söylemekten her zaman iyidir. soruyu tekrar edip zaman kazanabilirsin, bir saniye bunu biliyorum dilimin ucunda deyip şirinlik yapabilir, yine zaman kazanabilirsin.
  • gabe h coud  (28.01.22 23:52:40 ~ 23:55:14)
böyle acayip sorular sorduklarında bunun bi bilgi yarışması olmadığını düşünüyorum. çünkü bilgi sormak istese bunu testle sınavla yapar. bence amaçları zaten bilmeyeceğin bir soru sorup önce bilmediğinde bunu nasıl karşıladığın, tahmin için nasıl bir yol çizdiğin, bunu nasıl paylaştığın, nasıl sunduğun, nasıl savunduğun, nasıl fikrini beyan ettiğini inceliyorlar.

bu yüzden böyle durumda yapmacık olup istedikleri şovu veririm.
  • sttc  (28.01.22 23:54:11)
en azindan sunu bil onlar senin kisisel gorusunu merak etmiyorlar da bilmedigin halde nasil akil yurutursun, nelere dikkat cekersin onu gormek istiyolar. seninki de biraz çaba gostermeyen bi imaj olmus

  • ala09  (28.01.22 23:57:41)
Ben merak ederim. Sonra da teee nerelerden gelmiş diye düşünürüm.

Akıl yürütürüm bildiğim şehirlerden doğru. Edirne 22 biliyorum mesela ed den sonra gelmeli diye değerlendiririm. Bakmadım ama sanırım cidden elazığ.

Sen bu sorudan puan alamamışsın. Ama dua et genel karakter analizini bu soruya göre yapmamış olsunlar
  • zimbirik  (29.01.22 00:54:50)
bu geyik muhabbetinin amacı iş yerinde sosyal bir insan mısın
ağzın laf yapar mı
hazır cevaplılık, pratik zeka, güzel konuşabilir misin gibi şeyler olduğunu düşünüyorum

başvurudğun pozisyon teknik ağırlıklı ise biraz kötü etkileyebilir

mesela merak etmem yerine ben daha çok plakadaki harfler odaklanırım kelime türetirim gibi daha sempatik cevap verebilirdin
  • bir soru sorcam  (29.01.22 01:45:41)
Aklıma yeni mezun olduğum dönemde Big4'daki bilindik firmalardan biriyle olan mülakatım geldi. Ünvanı muhtemelen "manager" olan kişinin mülakatın sonuna doğru bana yönelttiği sorulardan bazıları şunlardı:
- En sevdiğin hayvan
- Uğurlu sayın

Gene alanında bilinen başka bir şirketin mülakatında İK'cı 5 dakika boyunca arkamdaki duvar saatiyle ilgili sorular sormuştu 1-2 sene önce.

Devlette mülakata girmedim ama mülakatlardaki sorularda genel olarak çok anlam aramıyorum benzer örnekler yüzünden:)
  • dreamnesiac  (29.01.22 01:53:31 ~ 01:55:10)
Olumsuz bir izlenim olmuş hocam.En azından hiç denk gelmedim ya diyebilirdin ya da 21 Diyarbakır 22,23 oradan akıl yürütebilirdin yanlış da olsa bir şeyler için çabalasan daha sağlıklı olurdu.

  • shredd  (29.01.22 02:04:46)
yabancı bir plakaysa yolu bilmiyor ani manevra yapma ihtimali var dikkatli olurum derdim herhalde.

34 ise ya şirket arabası ya da düzgün kullanmıyor diyebilirdim ahaha
  • passion rules the game  (29.01.22 14:00:00)