nakit avans ile yatırım yaparsak ne oluyor?

cezası nedir bunun? gerçekten bir cezası var mı? (ülkemizde durum malum olduğu için gerçekten cezası var mı diye sormam gerekiyor)

yok yahu ne cezası? Kredi verirlerken de soruyorlar ne yapacaksın diye. parayı dolara falan gömme diye soruyorlar ama alıp dolara gömünce cezası falan yok. Hukuki değil zaten bu. En fazla engel olmaya çalışır. Ama bir şekilde alırsan ceza meza kesemez.

Not: hukukçu değilim. banka hesabımın esnek hesabındaki tüm parayı başka bankaya gönderip dolar aldım. herhangi bir şey olmadı.
  • himmet dayi  (17.01.22 23:19:20)
sen yine de aynı bankadan alma bence

  • michael_knight  (17.01.22 23:28:21)
Nakit avans almaya calisirken uyari cikiyor (ilk mesaja ss ekledim). Taahhut vs dedigine gore cezai yaptirimi da olabilir sanki?

  • ahm1  (17.01.22 23:53:56)
nakit avansı atmden çekip başka bankaya yatırarak istediğini yaparsın kimse de bir şey yapamaz. yine de bir gün çekip, sonrasında 10 lira da olsa farklı miktarda parayı yatırım yapacağın bankaya ertesi gün yatırmakta fayda var. çünkü mutlaka çeşitli algoritmalar vardır, "aynı miktarda parayı başka bankaya aynı gün yatırırsa şu listeye al incele" gibi.

  • biseysorucam  (18.01.22 00:42:00 ~ 01:03:15)
Bankaların mudiler hakkında ortak bilgi havuzu vardır. Asgari ücretli ama kredi sicili temiz birine dahi binlerce liralık kredi teklifleri ya da kartları bu sebeple geliyor diye biliyorum. Mesele para olunca banka gibi kurumların esasta gizliği kabul edilen kişisel verilere erişilmesi çokta önemsenmiyor olmalı.

Kısacası birinden alarak başka bir diğerine yatırmanız çok bir şey değiştirmiyor. hesaplar takipte.
Kripto paralar hakkında da ayrıca hazırlıksız devletler önemli bazı kararlar da alacaktır.
  • Erva  (18.01.22 07:34:36)
Bu uyarıya göre kredi borcu olan hiç kimsenin döviz, hisse senedi vs. alamıyor olması gerekiyor.
Nakit avans ile normal kredinin (ev kredisi, otomobil kredisi, ihtiyaç kredisi vs.) bir farkı var mı hukuki olarak?

Hesabında para yokken kredi kartı kullanmak da buna dahil. kredi kartı borcu olan adam döviz aldığından, kredi kullanarak almış olmuyor mu?
  • burfak  (18.01.22 08:46:01)
Hiçbir şey olmaz. İçin rahat olsun.

  • sckxyss  (18.01.22 15:18:06)
@burfak: nakit avans ile kredinin bir farkı yoktur muhtemelen. ikisi de borç işte.

dediğiniz durumlar, yani gerçek ihtiyaç hali anlaşılır bence. çünkü bankadan kredi çekip direkt hisse senedi, coin vs. alanlar var. bu ikisini isterlerse takip edip ayırt etmeleri çok kolay.

ama bunun bir cezası varsa bir yerde yazıyor olması gerekir. geçen haftalarda bankalara çok komik miktarlarda ceza kesildi diye haber okumuştum sadece.
  • ahm1  (18.01.22 18:05:09 ~ 18:17:28)
bi şey olacağından değil.
dolar yirmiye yardırırken millet anından krediyle, nakit avansla anlık para alıp onunla dolar euro alıyordu. onlar için göz korkutma.
aldığım nakit avansı ister pavyonda yerim toptan tokai çakmak alıp stoklarım kimseyi alakadar etmez. ama işte görüldüğü üzere yeterince korkutmuşlar.
  • wop  (19.01.22 03:29:26)