Maske ile iphone açmak

Son zamanlarda fark ettiğim ve sinir olduğum bir durum. Webde araştırmama rağmen bir çözümünü bulamadım. Mesela maske yok, telefonu kaldırdım yüzüme, tanımadı, elim gözümü kapıyordu vs..., anında şifre soruyor. Ama maske varken rastgele 10 kere indir kaldır aç kapa yapmam gerekiyor şifre girme yerinin açılması için.

Sanırım apple watch ile açabilme özelliğinden sonra oldu bu biraz... Nedir bunun çözümü, kapalı ya da kalabalık yerlerde maskeyi indirmeden açmama izin vermiyor resmen.

Apple forumlarında ya da redditte benzer bir konu gördüyseniz de paylaşabilirsiniz.

şifresiz açmak diyorsan çözümü yok.

ama şifreli her zaman izin veriyor zaten? ekranı yukarı çekerken yüzü tanımazsa direkt parola soruyor.
  • jelly bear  (15.01.22 19:57:41)
maskeyle face idyi tekrar kurabilirsin.

  • aeroknight  (15.01.22 19:58:08)
maskeyle face id kurulmuyor, yüzünüzdeki objeyi kaldırın diyor.

  • jelly bear  (15.01.22 20:06:25)
Apple watch varsa maskeli olsan da açtırıyor. Yoksa ve hemen şifre sormasını istiyorsan face id ekranına geldiğinde ekrana tıklaman lazım bi kez.

  • himmet dayi  (15.01.22 20:12:07)
Maskeyle alternate appearance ayarlarsan maskeyle de açıyor. bkz: 9to5mac.com Bir de ios 14.5'ten sonraydı sanırım maske algılarsa direkt şifre ekranını getirmeye başladı telefon, telefonunuz güncel mi?

  • 10032007  (15.01.22 20:24:12)
Apple Watch varken gozlerim kapaliyken dahi olsa hemen aciyor bende. (Apple watch'un kilit kodu girilmis olacak tabi)

hemen dedigim yuzum acikkenki kadar degil tabi.

ben derim ki iki cihazi da bir defa restart ederseniz iyi olur. olmadi face ID'yi resetleyin.

sordugunuz bu degil biliyorum ama maske burnun altindayken acmasi icin de bir trick vardi ayrica, bilmiyorum hala ise yariyor mu...

edit: iOS 14'lerde iseniz bir an once guncelleyin tabii ki... guncel olmama ihtimalini hic dusunmemistim...
  • supergirl  (16.01.22 00:03:12 ~ 03:21:59)
Sorum anlaşılmamış sanırım. @jelly bear yüzü tanımazsa direk parola soruyor demişsin, evet normal şartlarda o şekilde, ama maske varsa şifreyi sormuyor, inatla yüzümü tekrar okumayı deniyor.

apple watch ile açma kolaylığı getirdiklerini ben de biliyorum yazdım zaten, o güncelleme geldiğinden beri maske varken yüzü tanımadığı için şifreyi sormak yerine inatla yüzü okumaya ve tanımamaya devam ediyor. Ne kadar yukarı kaydırsam da, ekrana dokunsam da, kapayıp açsam da, şifreyi sormasını sağlamak için baya bi uğraşmam gerekiyor.

geçen hafta uçaktaydım ve en sonunda ekran kilidini kaldırmak zorunda kaldım.

telefonda 14.8 kurulu.
  • mirafiori  (16.01.22 00:48:00 ~ 00:51:01)