[]

"the arcades project" kitabının türkçesi?

the arcades project (1088 sayfa): www.goodreads.com

goodreads'te bu kitabın türkçesine tıkladığımda "pasajlar" kitabı çıkıyor ama bu 296 sayfa: www.goodreads.com

geri kalan 800 sayfa nerede? onlar da okunmaya değer değil mi? 1088 sayfalık kitap ile 296 sayfalık kitabı aynı sayarak oylamış kullanıcılar. 296 sayfalık kitabın puanı 4,45 değil belki de?

 
kitap ya da çevirisi hakkında bilgim yok merak edip araştırdım.

kitap 1927 ile 1940 arasında yazılmış ve bitmemiş bir projeymiş. yazar savaş zamanı almanya'dan kaçarken bir arkadaşına notları verip parise kaçmış ve uzun yıllar bulunanamamış notlar. kitap ve yazar'ın görünen ilk baskısı 1982 görünüyor. türkçe çevirisi olarak ilettiğiniz kitap 1992 ilk basımlı 2014 basım görünüyor ancak wikipedia'da görünen derlenmiş ve toplanmış ilk baskı 1999 yılında Harvard University Press tarafından yapılmış. muhtemelen eski bilinen metinlerin üzerine çeviri yapılmış olan eser türkiye'de dolaşımdayken orijinal dilde olan daha sonra büyütülüp genişletileni olarak yer alıyor.

eserin 1999 yılında bile metinlerin dizilimi ve sıralaması üzerine tartışmalar varmış. teknik olarak türkçe çevirideki eser o güne göre eksiksiz ve tam çeviri olabilir ancak günümüzde bakınca hem eksik hem de hatalı bir dizilimdeki bir eserdir muhtemelen
  • avatar is back  (15.01.22 19:57:51 ~ 20:00:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.