çok acil bir server sorusu

görüntüdeki pc'yi edindik. istiyoruz ki, bu pc server olsun, 10 personel bu cihaza bağlanıp çalışsın. mümkün mü? mümkün ise hangi yol ile kurabiliriz bu sistemi? ne satın almalıyız?

ek soru: bağlanan her cihazın kendi ip nosu oluyor mu yoksa tek server ip ile mi çıkış oluyor? bu sorunun amacı şu; 10 personel mail gönderecek sürekli. bu mailler tek ip üzerinden mi çıkacak?

1. remote desktop ile bağlacaksın doğru mu ?
2. eğer öyle ise server işletim sistemi kurmalısın. (server 2019 veya 2021)
3. sadece server lisansın yetmez kaç kişi bağlanacak ise o kadar cal lisansı eklemelisin.
4. eğer bu şekilde ise herkes bağlanıp uzak bilgisayar şeklinde kullanır.
5. evet server ip'si aynı olduğu için tek ip görecektir.
6. keşke bu cihaz yerine xenon işlemcili bir sunucu alsaydınız.
  • delidir yakalayin  (14.01.22 23:14:06)
hedefiniz ne once ona bir bakmak lazim? bu 10 kişi baglanacak ama ne yapacak? sadece e-mail mi gönderecek? hesaplamam mı yapacak? e-mail gondermek icin sunucuya baglanmak da degisik bir yaklasim.

  • helenart  (14.01.22 23:25:29)
dostum bilen birinden destek almanızı öneririm. kendi e-posta sunucusunuzu kurmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla ama becerebilseniz bile %99 ihtimalle tüm mailleriniz spam kutusuna düşecek. direkt olarak rdp yoluyla dışarı açarsanız da geceye kalmadan hacklenir.

yapmak istediğinizi daha detaylı olarak anlatırsanız (ne çalışacak bu insanlar yani) belki buradan yardımcı olmaya çalışırız ama hobi projesi değilse bence profesyonel destek alın. bu arada aldığınız bilgisayar güçlü bir oyun bilgisayarı, server da sayılmaz.
  • roket adam  (14.01.22 23:28:36)
Üzerinde sanallaştırma yapılarak cloud server gibi davrandırılabilir, yada direkt kendisi bir server olur ve tüm sunucu üstünde çalışması gereken uygulamalar çalışabilir fakat bu soruyu burda sormanızdan bu işi yönetecek elemanınız olmadığı şüphesi doğuyor, kolay gelsin.

Merak ettiğim neden RTX 3090lı bir kasa?
  • atom karincanin torunu  (14.01.22 23:47:01)
geceye kalmadan hacklenir+1

Yapmasi basit, kuruyorsun next next gidiyor.
  • divit  (14.01.22 23:47:41)
Sadece mail işi değil, stok takibi vs. basit işler yapılacak.
Bu işi yönetecek bir personel yok, kurup direkt kullanıma başlarız diye düşündük.
Kasa konusuna gelince, ilanlara bakmışlar, yüksek özellikli uygun fiyata bulunca bunu alıp geçmişler. Netice olarak bu işlerden anlayan 1 kişi bile yok aramızda.
Anladığım kadarıyla windows server işletim sistemi almamız ve kullanıcı sayısı kadar lisans eklememiz gerekiyor ancak bir gecede hacklenme meselesini anlamadım, açmanız mümkün mü?
Mobilden giriyorum, imla hataları olabilir, bu arada cevaplar çok değerli, kör topal gireceğimiz işten vazgeçmemizi sağlayabilir. O yüzden teşekkürler tüm yorumlar için
  • han20  (14.01.22 23:53:43)
Bu basit işleri hangi altyapı ile yapacaksınız o anlaşılmıyor?

Mail server kurmak bile başlı başına bir iş aslen, illa windows server gerekmez, bir linux dağıtımı da işi çözebilir ama şu anki durumunuz pek anlaşılmıyor. Mesela stok takibi yapılacak demişsiniz, bu bir web uygulaması mı yoksa herkesin erişebildiği bir excel dosyası mı?
Benim gördüğüm bu işi şirketler windows server üzerinde maili exchange server ile, diğer dosya yönetim işini sharepoint ile çözüyorlar sanırım. bunları araştırın.
  • atom karincanin torunu  (15.01.22 00:06:53)
Hacklenme sebebi şu, hackerlar sürekli interneti tarayıp güncellenmeleri yapılmamış vs bilgisayarları arıyorlar ve özellikle o pclere saldırıyorlar. Sizin dediğiniz şey teknik olarak çok karmaşık görünmese de en az 1 kişi tarafından yapılacak tam zamanlı bir iş. Bu alanda çalışan biri olarak 2 opsiyonlu tavsiyem var:

1) PC'yi bir an önce iade edin. Aylık cüzi ücretler karşılığında online servisleri kullanın:
Mail için: office 365, google business gibi şirket maili hesapları var. ya da natro gibi yerlerden direkt mail hizmeti satın alabilirsiniz.
Stok takibi için: Mesela www.parasut.com var, bunu deneyebilirsiniz.

Kafanız rahat olur, pc'ye bi ton para bağlamak zorunda kalmazsınız, yönetimi kurulumu yürütmesi güncellemesi vs umrunuzda olmaz. Aylık paranızı ödersiniz olur biter.

2) Bu işi bilen biriyle anlaşın. Küçük IT şirketleri bakım anlaşması tarzında yardımcı olurlar, ayda bir gelir işlerinizi halleder güncellemeleri vs halleder geçerler. En azından riski azaltmış olursunuz. Ama bu senaryoda bile maili direkt kendi sunucunuzdan yollamanız büyük bir dert onu söyleyeyim.

Ben KOBİ'lere kafa rahatlığı açısından her zaman 1'i öneriyorum.
  • roket adam  (15.01.22 00:18:46 ~ 00:19:41)
arkadaşlar tam olarak yapılması istenen şeyi öğrendim.
şimdi outlook üzerinden mail gönderiyoruz. outlook'a 10 tane şirket mailimiz kayıtlı. 1500 adet günlük kota varmış biz sırasıyla her hesaptan günlük bin adet mail gönderiyoruz. ama bunu sırayla gönderdiği için zaman harcıyormuş.
bu pc server olacak, bir outlook'a 10 mail adresi bağlayacağımıza; 10 ayrı outlook oturumuna birer mail bağlayıp aynı anda biner tane mail çıkacakmışız.
rdp yolu meselesi de, zaten hazırda rdp ile makbuz vs kesmek için kullanıyormuşuz neden hacklensin ki diye sordular :)
  • han20  (15.01.22 00:19:53)
duyuruyu actiktan 10 saat sonra yapacagini soylemissin ama ben hala anlamadim. yani madem kotaya takilmak istemiyorsunuz, server ne alaka? gidin mail server hizmeti alin??? hadi yaptiniz bir hata makine aldiniz. e mail server kurun??? kuramayacaksiniz cunku icinizde bir tane bile anlayan adam yok??? e it danismanligi alin??? hadi duyurudan yardim alip kor topal bir seyler yaptiniz, surdurulebilir olmayacak ki??? kafamda deli sorular???

  • nibba  (15.01.22 01:01:28)
aldığınız cihazın üzerindeki grafik kartı, cihaz maliyetinin yaklaşık 4'te 3'ünü oluşturuyor ki, bahsettiğiniz işlemler için grafik kartına hiç gerek yok.

  • altinci nesil caylak  (15.01.22 17:11:05)
dostum bir şeyleri ciddi şekilde yanlış yapıyorsunuz. eğer bir self hosted bir mail hesabından günde 1000 mail atıyorsanız büyük ihtimalle çoktan o maillerin çoğu spam olarak işaretleniyordur. marketing amaçlı mail yolluyorsanız outlook'tan 1000 kişiye mail atmak yerine yine mailchimp tarzı servisleri kullanmanız lazım. keza, rdp internete açıksa dediğim gibi hacklenmeniz an meselesi. bugün olmaz yarın olmaz öteki gün olur ama olur. en temizi yine bu işleri bir bilene devretmeniz olacak.

  • roket adam  (16.01.22 16:31:22)
thin client gibi bir şey mi istiyorsunuz acaba. bir araştırın isterseniz: (bkz: thin client)

  • sparkle kiddle  (16.01.22 16:40:54)
Bizim firmada 10 kullanıcı için 4 sene öncesine kadar sunucu vardı. Sunucu ile çalışması çok dert sürekli bir sorunu çıkıyor. Bakımı, yedeklemesi, güvenlik güncellemesi ile bir firmanın sürekli uğraşması gerekiyor. Gerçekten maliyetli ve sürekli işleri aksatan bir durum oluşturuyor. Bir keresinde sunucu diski arıza yapmıştı ve 6 hafta yurt dışından disk gelmesini bekledik. Sunucu yarı fiyatına disk değişti. Kesinlikle önermem özellikle de bulut bilişim bu kadar yaygınken
Arkadaşlara birer laptop alın bulut tabanlı bir sisteme geçiş yapın kafanız rahat etsin.
Biz 3 yıl önce www.evobulut.com a geçtik müthiş rahat ettik. Yandex den maillerimizi de evobulut a bağladık. Hem cari takibi, e-fatura stk süreçlerimizi yönetiyoruz hem de telefon ve maillerimizi yönetiyoruz. Başka hiç bir yazılım kullanmamıza gerek kalmadı. Aylık ödediğimiz ücreti düşününce eskiden boş yere bir servet harcamışız tüm sistemlere
  • Serhatyildirim  (12.05.23 01:38:19)