[]

savunma sanayi

savunma sanayinde mühendis olmanın 'kötü' yönleri nelerdir ?
(sabit bir iş olucak) 
Çalışmadım ama bu rekabet, gizlilik sözleşmeleri can sıkıcı bence. İş değişikliğini kısıtlıyor.


  • dissendium  (14.01.22 20:11:39) 
Aselsan için; mesainin çok erken başlaması.
Roketsan için; çok uzak bir konumda olması.

  • marla is in my head  (14.01.22 20:18:16) 
Ne mühendisi olduğuna göre değişir ya.

Yazılımcıysan kötü baya, piyasanın her anlamda (para, teknoloji, rahatlık vs) çok gerisinde kaldılar. Ama makinacıysan iyidir belki, onu bilemiyorum.

Çok fazla aptal insan var. Yani iyi olanlar gitti, en kötüleri kaldı genel olarak. Bunu nasıl vurgulayacağımı bilemiyorum ama gidip mahalledeki telefon tamircisinde çalışsan daha akıllı mantıklı insanlarla karşılaşırsın muhtemelen. İki örnek:

İş arkadaşımın git hesabını kapattım gizlice, ancak 1 ay sonra farkına vardı. Ama kovulmadı, bişey olmamış gibi hayatına devam etti. Aslında baksan çok büyük rezillik. 1 ay yatmış, herkes de biliyor ve bunu normal bir şey sanıyorlar. Bi süre sonra "ben keriz miyim, herkes yatıyor ben niye kasıyorum" diyorsun. Kötü bir psikoloji bu.

Diğer örnek: bi gün trollüğüne Kamerun bayrağıyla gittim işe. PKK'lı bu adam diye şikayet etmişler. Hangi gerizekalı o şikayet eden diye sordum ama söylemediler. Sonra yine başka biri excel'de sarı-kırmızı-yeşil (trafik ışıkları) kullanmama takmıştı. Başta onlar da beni trollüyor sanmıştım ama değilmiş, baya ciddiydiler yani.

Yazılım için, teknolojiler çok eski. Şanslı 1-2 proje var böyle "görece" yeni teknolojiler kullanan, ama geri kalanı en az 10-15 yıl geriden geliyor. Orada edindiğin tecrübenin dışarı çıkınca pek bir anlamı yok. Yani "emekliliğe kadar yatayım" demiyorsan çok anlamlı bir iş değil bence.

Rahatlık konusunda da: mesela covid döneminde evden çalışmaya geçemediler bir türlü. Yani öyle saçma bir bürokrasi var ki, dışarıda 2 günde alınacak kararı 1 ayda almayı beceremediler. "Esnek mesai" getirdik diyorlar, işte 1 saat geç gidebiliyorsun işe falan :D

Ben 6 ay ancak dayanmıştım. Arkadaşlardan da 6-7 ayı geçebilen olmadı. CV'de kötü duruyor bence, gereksiz.
  • plutongezegendegilmi  (14.01.22 20:18:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.