Otoyollarda ortalama hızınız kaç?

Anadolu otoyolunda mesela (ya da diğer otoyollarda) ortalama kaçla gidiyorsunuz? Daha önce hiç uzun yol yapmadım. 450km yapacam. Google 5 saate yakın diyor ama ben heralde 120’yle daha çabuk giderim dedim.

Daha hızlı gidiyor musunuz? 140’ları 150’leri falan ortalama alıyor musunuz yoksa çok nadir mi o hızlara çıkıyorsunuz?

yoluna göre değişir. paralı yollarda gidebildiğim kadar hızlı gidiyorum. bazı yollar 120 ile gitsen bile bitmiyor. üzerine illaki çıkılıyor, limitörü çok gördüm.

ilk kez uzun yola çıkacağınızdan dolayı yolu bilmediğinizi var sayıyorum. 120 km hıza ulaşmayın bile. çünkü türkiye yollarında ansızın hayvan çıkabilir, çukura veya su birikintisine girip kaza yapma olasılığınız yüksek.
  • false pretension  (08.01.22 16:08:20 ~ 16:10:50)
Yoldaki hız sınırlarına uyarsanız hem ceza yemezsiniz, hem de güvenli seyahat edersiniz.

  • John Bloor  (08.01.22 16:12:21)
132'yi geçmiyorum, bildiğim yollarda 120-132 arasında seyahat ediyorum. İki sebeple;
1.si devlete para kazandırmak istemiyorum.
2.si kullandığım aracın daha üstü hızlarda beni koruyacağına inanmıyorum.

Otoyollarda gişe, mola ve trafikten dolayı ortalama hızınızın 120 olması için çok sık 140 üstüne çıkmanız lazım. Türkiye'de genel olarak otoyolda ortalama hız 100 civarlarında. Google o sebeple 5 saat vermiş.
  • Omelas'ı Terk Eden Köylü  (08.01.22 16:18:29)
132'yi geçmem. Tabela 50 derse de 53'ü falan geçmem kuralları beğenirsiniz beğenmezsiniz ama gerekli olduklarını düşünüyorum, dandik bir kazada ölmeyecek kadar değerli bir canım var.

  • aguen  (08.01.22 16:36:34)
kişiden kişiye değişiyor.
Ben hız sınırını asla geçmemeye çalışıyorum. Hem ceza yemek istemem hem de Dünya'nın binbir türlü hali var, birisi yola atlasa, öndeki arabadan düşse, göktaşı çarpsa ben 130 değil 140'la gidiyorum diye birisine zarar verirsem vicdanım beni mahveder.
20 dakika erken çıkıp hız sınırını aşmadan gidin bence.

Tüm yol için ortalama kilometre hesaplarken 120'yle hesaplamak pek doğru olmaz çünkü gişelerde duruluyor, tünellerde yavaşlanıyor, mutlaka tuvalet-su içme için duruluyor vs.
Hep 150 km hızla bile gitseniz tüneldi, gişeydi, virajdı, sol şeritte yavaş giden arabaydı derken ortalama hızınız çok daha düşük olur
  • michael_knight  (08.01.22 16:45:50)
normal şartlar altında 120-130 civarında gidiyorum. kurallara uyarak gidiyorum genelde, o kadar acayip bi acelem yok. tünellerde falan yavaşlarım yani mesela.

hız sınırlarını aşıyorsam da 140-150 için aşmam, 190-200'leri bulurum ama hem aşırı benzin harcıyorsun hem ceza hem ölüm hem de birini öldürme riskin var. mallık yani ama bir iki kere yapmışlığım var. bana kalırsa 140-150 ile gitmek hem ceza riski hem de ceza riski + yakıt/performans açısından aşırı saçma. 140 ile gideceğine 130 ile git insan gibi. karadeniz otoyolunda bir hayvana çarptım mesela durduk yere, hızlı gidiyor olsaydım kesinlikle ölmüştük, tr yollarında ne olacağı belli olmuyor.
  • roket adam  (08.01.22 17:01:18 ~ 17:09:10)
Hız sabitleyiciyle 133 km/saat hıza kurar giderim. GPS ile ölçtüğümde 129 gösteriyor, hala yasal limit içindeyim.

Aşırı pahalı otoyollardan (Kuzey Marmara, İzmir Otoyolu) birindeysem, ve 5-6 araçlık bir konvoy halinde 160-170 giden birileri varsa peşlerine takılabilirim. Ama tek başına bir araç olarak bunu yapmam.

Zira otoyollarda köpek, kedi, bazen domuz gibi hayvanlar çıkabiliyor. Ya da birileri aniden sol şeride atlayabiliyor. O yüzden riskleri göğüsleyecek önümde en az 3 araç olmalı. Hem görünürlüğü de artırmış oluyor.
  • kaptankedi  (08.01.22 17:52:33)
bos ve 3 -4 seritli otobanlarda 130-140 ile gidiyorum ama kontrolluyumdur. bassam 150 falan da yapar ama kendimi max 140 ile kisitliyorum. aracim da 150 uzerinde pek guven vermiyor zaten.

450 km yok cok uzun bir yol degil. bos yollarda arabam nasilsa kaciyor diiye abartmadan orta seritten devam edin. guvenlik onemli. o yuzden 120-130 max iyidir.
  • exlibris  (08.01.22 19:44:51)
Artık yakıt maliyeti de önemli bir kriter. 90-100’de 5,5; 120-130’da 7; 150-160’ta 10 litre/100km gibi ortalama yakıt tüketimi de benim için önemli kriter. Ayrıca ilk uzun yol tecrübesi için bir yoldaş bulmanız çok avantaj sağlar. Bla bla car vb uygulamalarla birilerini bulabilirsiniz. Hem masrafa hem yolculuğun katlanılır olmasına katkısı olur

  • sagini solunu bilmez cahil  (08.01.22 19:58:13)
131 ile başlıyorum, mesela saat 17.15 varış saatimken yarım saat mola verdim diyelim, tekrar yola çıktığımda 17.45 gösteriyor. Varış saati 17.15 gösterene kadar 180-200-220 gidiyorum. 17.15 olunca tekrar 131’e dönüyorum. Sonra mola verirsem, aynı taktik devam.

Bu zamana kadar bir kere bile ceza yemedim.
  • gabe h coud  (08.01.22 21:41:14 ~ 21:45:17)