imac alınır mı?

Mevcutta 2015 retina imac kullanıyorum. İş kullanımımın %90'ı bu cihaz üzerinden, ssd'li olduğu için performansı hala tatmin ediyor. Şimdi malum enflasyon durumları aklıma kurt düşürdü. Yeni yeni zamlar gelmeden m1 imac alsam mı? Sonuçta geçimini bu makine üzerinden kazanan biriyim. Ama öte yandan da elimde olan ve çantada öyle durup pek kullanmadığım m1 macbook air'i harici bir ekrana bağlayıp "nasıl olsa elimde m1 çipset var, bunu mu değerlendirsem" diyorum.

Ekran alıp macbook'a bağla çözümü için önerebileceğiniz, yeni imac ekranı kalitesinde bi ekran var mı yoksa o kalitede bir ekranın astarı yüzünden pahalıya mı gelir?

Ya da direkt imac al geç mi dersiniz?

Öyle aşşırı hiper süper performansa ihtiyacım yok aslında. Ağırlıklı illustrator/photoshop kullanıyorum. Ama yeni imac aklımı çelecek gibi.

o tarz ekranlar da şu an zaten m1 imaclerle kapışır seviyede. tavsiyem elinizdeki iki cihazı da satıp yeni cihaz almanız.

  • beter mi  (03.01.22 12:23:56)
m1 imaci mümkün olan en kısa sürede al.

air ile 2015 i satarsın sonra. iş önemli ve en rahatı hangisiyse o şekilde çalışmak da önemli, grafik tasarımla uğraşıyorsan senin olayın imac.

tabi yeni imacler retina mı bilmiyorum.

bende de mid 2015 macbook pro var, bizim aletler yavaş yavaş tükenmeye başladı ve yarın öbürgün muhtemelen hiç bir şekilde yenisini almaya gücümüz yetmeyecek.
  • killerbee  (03.01.22 12:27:02 ~ 12:30:34)
Daha sağlam m1 pro ve max'ların olduğu 27" segmentinde imac'lerin geleceği çok açık. (Ki bunlarda mini led 120 hertz ekran olması da çok olası) Ha ps ve illustrator için m1'in gpu'su da gayet yeterli ama elde bu kadar mac varken beklerdim ben yeni model imac'ları.

En yakın apple event mayıs'taymış epey de var gibi. Bir yandan döviz bir yandan satması zorlaşacak olan intel imac. Zor iş cidden.
  • hedep  (03.01.22 12:49:32 ~ 12:50:13)
gerek yok desek de alacak gibi yazmışsınız :D tüm işinizi yaptığınız cihazın güncelliği, performansı ve sizi motive etmesi çok önemli bence. 2015'i satıp üzerine 10-15 bin koyup yeni imac'i alabiliyorsanız bence alın geçin.

diğer soruya gelince, air'ı bağlamak da çok mantıklı ama kucağınıza alıp koltuğa/yatağa geçerken her seferinde üzerine bağlı olduğu kabloları çıkarmak bir süre sonra canınızı sıkabilir. imac'i alınca motive olacaksanız yapıştırın gitsin. 3 gün sonra 2 katına çıkmayacağının garantisi yok alabiliyorken alın.
  • golgi aygıtı  (03.01.22 13:20:46)
elinizdeki imac'in performansından memnunsanız, neden değiştiriyorsunuz ki?

bir de bu yeni teknolojilerde ben hep 1-2 nesil geriden gelme taraftarıyımdır. adamlar m1 çıkarttı, herkes çok beğendi ama m1 pro/max ile bir kaç kat daha iyi işlemci çıkarttılar. ama bakın daha sadece m1'deler. m2 gelecek, m3 gelecek. kim bilir neler olacak?

elinizdeki cihaz işinizi yapmaya yetersiz kaldığı zaman değiştirmeniz daha mantıklı bence. yetersiz kalmaktan kastım, programı açmamak ya da biraz daha yavaş açmak anlamında değil. programı açtıktan sonra normalde yarım saatte yapacağınız işi, 1 saatte yapmaya başlayınca değişin. ya da atıyorum 45 dk'da.
  • co2s2  (03.01.22 13:56:39 ~ 13:57:50)
mbp + kaliteli bir monitor (120hz dp üzerinden) tertemiz, portable

  • wiekannich  (03.01.22 14:04:57)