[]

sol görüşlüler, görüşlerinizi nasıl savunuyorsunuz?

solu, sosyalizmi savunurken mao'suydu, stalin'iydi, pol pot'uydu, bir sürü kötü örnek veriliyor. hoş, zaten sosyalizm girişimlerinin %95'i kötü gitmiş. ben de "ben onları tasvip etmiyorum zaten" diyorum ama bu da "gerçek islam bu değil" demek gibi oluyor.

"solu seviyorum, sosyalizme sempati duyuyorum ama şimdiye kadarki hiçbir uygulamasını tasvip etmiyorum." deyince bir saçma oluyor ama sonuçta bu bir ekonomik eşitlik, sosyal adalet meselesiyse solcuların fikri olarak her zaman haklı olduğunu düşünüyorum ve sosyalizmden yola çıkan ve geçmiştekinden belki biraz farklı bir çözüm bulunup ileride onun uygulanmasını istiyorum ama yine de geçmiş uygulamaları tasvip etmemek dediğim gibi, "gerçek sosyalizm/komünizm bu değil" oluyor ve inandırıcı gelmiyor.

sizler bunun üstesinden nasıl geliyorsunuz? kendi içimde de bunun üstesinden gelebilmek için de soruyorum ayrıca.

 
anahtar kelime sabır ve sol/komunist yaklaşımı iyi anlamak olabilir.

türkiyede onlarca hatta süreç içerisinde yüzlerce farklı fraksiyon olmuş. temelde aynı şey gibi görünsede hepsi birbirinden alakasız/farklı şeyler.

örneğin mao'nun yaptığı devrim ile ekim devriminin hiçbir ilgisi yoktur. aynı şekilde de küba devriminin de bunlarla bir alakası yoktur.

komunist manifestoyu ve ekim devrimi anlatımlarından yola çıkılabilir. geçmiş ile ilgili çok fazla taraflı ve yanlış bilgi de mevcut. sscb dönemini lenin ve lenin sonrası olarak ele almak lazım.

1. enternasyonelin programlarını okumak, oradaki anlatılanı ve ekim devrimini iyi özümsedikten sonra bunlara yanıt vermek daha kolay olur.
  • kobretti  (06.12.21 18:17:05) 
Karşıtınının çelişkilerini öne sürerek. Sosyalizmi basit, sade, düz bir şekilde anlatmak da bir çözüm.


  • olaylar olaylar  (06.12.21 18:28:07) 
Sol görüşlü deyip olayı direkt sosyalizme indirgemek de garip. Ben anarşizmi savunduğum için öyle Mao, Lenin, Marx vs gibi kişilerin savunuculuğunu yapmıyorum. Aksine çoğu zaman onlara saldıran taraftayim. Bunun dışında görüşlerimi savunmak için de birilerinin bişeyleri iyi yapması vs gerekmiyor. Olay savunduğun şeyi neden savunduğunu bilmekte.


  • j r r tolkien hayrani  (06.12.21 19:30:22) 
On not: Liberterim yani hem ekonomik hem sosyal ozgurlukcuyum. Market kapitalizmine uyumlu sosyal demokrat bir ulkede yasiyorum. Vergilerin yuksekligine biraz mirin kirin etsem de hizmet aldigim icin cok dert etmiyorum. Burada kisisel dusuncemi paylasacagim.

Mesele ekonomi oldugunda elimizde 2 dert vardir:

1-) Pastayi nasil buyuturuz?
2-) Pastayi nasil paylasiriz?

Sosyalist teorilerin cogu pastayi mumkun mertebe esit paylasmak uzerinedir, daha cok calisan veya daha komplike is yapanlarin durumu farkli teorilerde farkli aciklanir. Gercek hayattaki sosyalizm orneklerinde genelde en tepedeki elitler oldukca iyi yasarken daha asagidaki kitleler birbirine yakin durumdadir.

Pastayi buyutmek ise baska bir derttir. Iyi organizasyon ve innovasyon gerektirir. Gercek hayattaki Sosyalist ornekler genelde kapitalist rakiplerine gore bu noktada sinifta kalirlar. Buna bir cok aciklama getirilebilir ama liberaller genelde buna "motivasyon" aciklamasi getirir. Daha iyisini yapmaya olan motivasyonunuzu kiran sistemler herkesi normal'e esitler, sonra o normal yavas yavas asagi coker. (AKP'ye Allahci Komunist Parti deme sebebimiz de bu)

Mesele siyaset oldugunda Sosyalist sistemler genelde daha otoriter ve baskicidir.

Devrim oldugunda yuzyillardir kemiklesmis esitsizlikleri "Pardon koy agasi bey topraginizi marabaya dagitir misiniz" diyerek cozemezsiniz (bu arada bunu farkli yollardan yapan daha demokratik sistemler vardir yine de), koy agasi tabi ki gecmisten gelen varligini korumaya calisacaktir. O yuzden de genelde agayi, lordu, fabrikatoru kursuna dizersiniz.

Siddetsiz devrimin nerdeyse imkansiz olmasi da su sonucu dogurur. Bir kere siddet cini lambasindan cikinca geri koymak cok zordur. Devrim ortamlarinda genelde en psikopat insanlar ve gruplar daha one cikarlar ve bazen silah arkadaslarini dusmanlarindan once harcarlar. Iste bu nokta gercek komunizm bu degil noktasidir.

Agayi, lordu, fabrikatoru olduren (eat the rich) devrim, once daha yumusak huylu taraftarlarini yer, sonra paranoyak bir bicimde gucunu saglamlastirir. Muhalefet susturulur cunku konusmayi serbes biraktiginiz anda insanlar "eskiden adaletsizlik felan vardi da bu kadar boktan durumda degildik" diyeceklerdir.

Peki psikopatin tekinin ele gecirmeyecegi daha sakin bir devrim olur mu?

Ben bir liberal olarak sosyalist sistemleri kucuk insan gruplarinda cok verimli buluyorum aslinda. Yani bir komun koyu kursaniz, icindeki insanlar severek ve isteyerek paylasimci bir yasam yasayip birbirlerini koruyup kollasa, o komun cok efektif isleyebilir. Olayi ulkeler boyutuna cikardiginizda isler degisiyor dedigim gibi.
  • cleric  (06.12.21 19:53:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.