Apartmana jeneratör almanın avantajları nelerdir

İki blok var, bir blokta 18 daire var. Alınacak jeneratör iki bloğuda besleyecek. Değerleri ne olmalıdır ve fiyatlar hakkında hiç bilgim yok doğrusu.. örnek bir kaç link verecek olursa çok sevinirim. Birde elektrikler kesilince nasıl devreye giriyor kesiliyor sonra mı çalışıyor öyle ise bir anlamı olmaz yoksa kesildiğini anlamıyor muyuz bile o şekilde mi çalışma prensipleri..

- öncelikle gerçekten gerekli mi buna karar verin.
- 36 dairelik bir apartman için min. 100-150kw gibi bir jeneratör almalısınız.
- marşlıdır elektrik kesilince kendi devreye girer.
- birinin yağına suyuna, yakıtına bakması hava filtresini kontrol etmesi gerekir.
aldım kenra koydum bir cihaz değil.
- gürültülüdür komşuları rahatsız eder + egzos gazı giriş kattakileri rahatsız eder.
- bu ayarda bir iş hepsiburada'dan laptop alır gibi olmaz. aksa bayilerinden biri ile
görüşün kurulum-kablolama-pano dahil size teklif versinler. tahminim 150-200 bin
lira gibi tutar herşey dahil.
  • orpheus  (28.11.21 08:36:42 ~ 08:41:35)
bizim 10 dairelik apartmanda 50kva lik aksa var. 36 daireye 200luk falan lazim tahminen, google'dan fiyat baktim $15000 falan diyor, yani bugunku kurla size tahminen 200.000tl civarina patlar.

Bildigim kadariyla ayda bir gelip yagina suyuna bakiyorlar, yani bir de bakim anlasmasi yapilmasi lazim.
  • cooperr  (28.11.21 09:12:11)
- gürültülüdür komşuları rahatsız eder + egzos gazı giriş kattakileri rahatsız eder.
+1milyon.

geçtiğimiz yaz sabaha karşı, mahalledeki jeneratörlerden biri çalışmaya başladı ve saatlerce susmadı. yazın camlar açık yattığım için burnuma gelen keskin mazot kokusuyla uyandım. uyandıktan sonra da gürültü sinir bozucu olmaya başladı. kulaklarını çınlattım fazlaca.

tüm bunlar olurken elektrik kesintisi olmaması da ayrı bir mesele tabi.
  • sutlu nescafe  (28.11.21 10:20:15)
jeneratör benim oturduğum sitelerde şunlar için kullanılıyor
-asansörler
-apartman içi aydınlatma
-site aydınlatması
-hidrofor
-güvenlik kameraları
-zil sistemleri
-kumandalı araç giriş kapısı
-varsa yangın pompası sprinkler sistemi falan.

yani dairelere falan elektrik verilmiyor.

siz bu şekilde kısıtlı zamanda kullanacaksanız olur.

bu jeneratörün bildiğin jeneratör dairesi oluyor sitenin içinde trafo gibi beton tuğla vb yapı içine ses yalıtımı yapılmış olarak kuruluyor. buna rağmen öyle bas ve büyük bir uğultusu var ki gece gündüz demeden sitenin heryerinden duyuluyor.

sizin bir de 2 blok, bodruma falan koyarsanız ses yalıtımı iyi de olsa çok rahatsız eder.
  • killerbee  (28.11.21 10:54:41 ~ 16:22:04)
Cevap değil ama soruya bir katkı yapayım. Jeneratör sayaçlardan önceye takılıyor olmalı.
Bu durumda elektrik dağıtım şirketi jeneratörün ürettiği elektriği de ücretlendirip bize fatura ediyor. Doğru mu?

  • Mirket  (28.11.21 12:01:45)
@mirket jeneratörün sayaç öncesi bağlanması değil, sistem şöyledir. jeneratör besleme çıkışı ve şebeke kablosu bir transfer panosuna giriş yapar. elektrik varken zaten şebeke kablosunda elektrik olduğundan şebeke üzerinden ana baraya enerji akışı olur. sayaç da ana panoda diyelim. elektrik gittiğinde ise şebekeden elektrik akmayınca jeneratör tetiklenir transfer panosu jeneratör kablosu üzerinden yine ana baraya akar. jeneratör devredeyken sayacın işlememesi için transfer panosu ile ilgili imalatların değişmesi gerekiyor. hatta her daireye ayrı kontaktör çıkışı verilmeli biraz kapsamlı. bir iş.. 3-4 saatlik kesintideki fark sayaca yansımasın diyene pek rastlamadım özel durumlar hariç. yani jeneratör devreye girse bile sayaç işliyor.

soruya gelirsek uygun cevaplar verilmiş bahsettiğimiz şey bir ups değil tak bağla çalıştır olsun. yakıtı bakımı kurulumu var. şahsi görüşüm tüm bina daire içi elektriğin anlamsız olduğu yönünde. 1 priz linyesine enerji verenlere rastladım ama bence mantıklı olan asansör site aydınlatması kameralar güvenlik vs bunların enerji ihtiyacını gidermektir.
  • Golgi  (28.11.21 12:41:57 ~ 12:45:04)