Dolar & Cumhurbaşkanı

Geçenlerde Özgür Özel şöyle demişti; "Erdoğan'ın susması lazım. Konuştukça dolar çıkıyor". Aynısını esnafta söylüyor, bir iki yerden daha duydum.

Ben pek anlamam bu işlerden. Erdoğan'ın konuşmasıyla doların yükselmesi arasındaki bağı açıklayabilir misiniz?

Bir arkadaşıma sordum, Amerika'ya posta koyuyor diye Amerika'da doları yükseltiyor dedi:) Bu cevap saçma geldiği için buraya sorayım dedim.

son konuşmasında "2023'e kadar seçim yok, erken seçim yok" dedi. Bu ne demek? Faiz düşüşü politikasının devamı, yani TL'nin değersizleşmesi demek. Bunu görenler de eskiden umutları varsa bile artık dolara geçti hatta bir kısmı ülkeden çıkmıştır eminim. Böyle etkileri oluyor işte.

Yani çıkıp "faiz artırıyoruz, merkez bankası ne derse o, ben karışmam" dese dolar artmaz :D direkt konuştu diye değil, konuşmanın içeriğiyle ilgili. Ama bu zamana kadar hep ters şeyler söyledi.
  • nhk ni youkosu  (25.11.21 15:38:37 ~ 15:39:21)
erdoğan bir doktor olsaydı hastalığın sebebini antibiyotikler olarak belirlerdi.

yani tüm dünyada uygulanan bir tedavi var şu hastaya şu hastalıkta günde 1000mg antibiyoyik verin düzelir diyor

erdoğan diyor ki hayır antibiyotik verdiğiniz için hastanın ateşi var. antibiyotiği azaltın.

ve azaltıyor 500mg-300mg-100mg kimse karışamıyor, müdahale eden diğer doktorlara siz ne bilirsiniz diyor dolayısı ile hastanın daha çok ateşi çıkıyor

özetle bu.
  • bebekbebesi  (25.11.21 15:42:31 ~ 15:43:02)
Normalde Merkez Bankası'nın bağımsız olması gerekir. Siyasi amaçlar için kullanılmaması gerekir. Merkez Bankası bundan iyice uzaklaşmış durumda. Cumhurbaşkanı ne derse o oluyor. Böyle yönetilen bir ülkeye kim güvenip yatırım yapar. Bu yüzden TL değer kaybediyor.

  • dissendium  (25.11.21 15:45:14)
erdoğan konuştukça dolar yükselişinin bilinçsiz olmadığını söylüyor, yüksek kur istihdam yaratır, faizi daha da indireceğiz gibi söylemler hem bizim vatandaşımızda hem yabancıda dolar daha da yükselecek algısı yarattığı için bu sefer insanlar tl'ye karşı dolar alıyor ya da tl ihtiyacı olan da daha yüksek kuru bekiyor tl almak için.

ama çok istikrarlı bir ülke olmadığımız için (yine tam bu söylemler devam ederken berat albayrak ayrılıp tam zıt stratejiye geçen naci ağbal'ın gelmesi 3 ay sonra onun da gitmesi gibi) kimse tam olarak ne olduğundan emin olamadığı için de bu kur oynaklığı da oluşuyor.

sürekli bir "acaba?" hissi uyandırıyoruz ülkece, olumlu anlamda da olumsuz anlamda da, kendi paramız üzerinde spekülasyon yapıyoruz da denebilir.
  • nauru  (25.11.21 16:41:07)
konuşmaları genelde şu şekilde oluyor:
faiz düşmeli diyor, bu tlnin değer kaybetmesine yol açıyor
ülkede her şey harika gibi konusuyor, bu sorun ile yüzleşmedikleri anlamına geliyor, dolar yükseliyor
yurtdışına posta koyuyor, yabancı sermaye para sokmak ve yatırım yapmak istemiyor, dolar yükseliyor
her şeyin sorumlusu benim diyor, demokrasi ve hukuk devleti yok sinyali veriyor, dolar yükseliyor
  • dafuq  (25.11.21 17:13:20)