Yurtdışına taşınıp işe orada devam edenlerin emeklilik işleri

Nasıl oluyor? Gittiği ülkede emekli olacak ama mesela 7 sene Türkiye'de çalışmış, orada gün doldurması lazım yaşa takılacak vs. Buradaki çalışmış olduğumuz dönemin sigorta primleri ne oluyor? 2 ülkeden birden emekli olanlar varmış o nasıl oluyor?

Tr'de 5 yil calistim, onlari cope attim emeklilik icin.

Bulundugum ulkede 68 yasinda devlet 20-25 yil calisanlara 600-700pound gibi bir sey veriyor. Bi de sirketlerin destekledigi bes gibi bir sistem var. sen maasindan belirli bir yuzde atiyosun, sirket de belirli bir yuzdeye kadar ayni miktari gonderiyor. Icerde yatirimlar sunlar bunlar oluyor. 55 (yer yer 57) yasinda icerdeki paranin %25'ini vergisiz cekebiliyosun. Kalanini da cekmenin belirli yontemleri vs var.

Planim burdan bi ev alsam devlet / ozel pension'a kalmadan tr'de kirasiyla cok rahat emekli olurum herhalde. Burda kalmak istersen de planlama araclarina gore yeterli oluyor gibi. Tr'ye donersem saglik sigortasi icin aradaki gunleri toplu para verip saydiririm herhalde
  • fakyoras  (25.11.21 16:16:05 ~ 16:17:10)
eger siz emekli olana kadar turkiye'de sosyal guvenlik sisteminin ayakta kalacagina inaniyorsaniz, turk vatandasliginizi koruyacaksaniz ( pek cok ulke vatandaslik verirken eskisini terk etmenizi istiyor ), yasinizi doldurdugunuzda eksik calisma gunleriniz varsa bunlarin primini odeyerek emekli olabilirsiniz.

  • whisky  (25.11.21 16:31:58)
turkiyenin bir cok avrupa ulkesi ile anlasmasi var (mesela almanya), orda ve burda calisilan zamanlar emeklilige sayiliyor, detaylarini bilmiyorum tabi maas vs konularini. ulke olarak aratip bulabilirsin.

  • bay b  (25.11.21 20:52:07)
www.sgk.gov.tr

Türkiye Cumhuriyeti tarafından böyle bir anlaşma durumu anlatılmış. Diğer ülkenin olayını da artık araştırıp kendim bulacağım.
  • bana kedicik derdi  (26.11.21 08:23:45)