Sahne için kulak tıkacı

merhabalar,

2-3 aydır tek kulağımda kulak çınlaması başladı. sahne sonrası daha da şiddetleniyor. intrenetten araştırdığım kadarıyla sahnedeki yoğun sesi filtreleyen kulak tıkaçları bulunuyormuş.

işe yarıyor mudur? kullanıp tavsiyesi olan var mıdır?

Örn:
www.amazon.com.tr

www.zuhalmuzik.com

Silikonlar pek bi işe yaramıyor 3m'in turuncu olanlarından sahnede kullanıyorum memnunum.

www.hepsiburada.com

ayrı ayrı paketlenmiş olarak geliyorlar, tek kullanımlıklar. Deneyecekseniz kullanım videosuna bakın kulağa sıkıp kanala sokmak gerekiyor biraz çetrefilli.

Bu arada yekün tıkadığı için kanalı özellikle tiz frekanslarda hayvani düşüş oluyor önemli ise bu sizin için in ear monitoring'e geçmeniz daha hayırlı olabilir. Kablolu ucuz çözümler mevcut piyasada.

Ayrıca kulak kanalını tıkamayıp daraltan yani frekans karakteristiğini fazla değiştirmeden sesi azaltan tıkaçlar da mevcut.
  • hedep  (25.11.21 14:30:47 ~ 14:32:29)
@hedep, bunlardan var bende ama sesi çok fazla kıstığından sahnede kullanmam çok mümkün değil gibi. (çaldığımı duyamam :) )

attıklarım genelde tüm frekanslardan eşit kısıyor gibi ama kullanmadan emin olamıyorum.

in ear konusunda bakayım, sanırım kablosuz receiver ve transmitter almak lazım onun için
  • alembic  (25.11.21 14:42:34)
Ben monitör beynimin içine giren mekanlarda kullandım turuncuları, silikonlar cidden iş görmüyor bence. Bi deneyin tabi isterseniz.

İlk yanıtta yazdığım gibi kablolu ucuz çözümler var. Çok çok hareketli değilseniz sahnede behringer p2 kulaklık amfisi ve kz'nin bir basit kulaklığı epey iş görüyor.

İlla shure, sennheiser kablosuz alıcı, shure, akg kulaklık elzem değil ucuz olan da götürüyor. (Behringer p1 ve kz ate ile klavye, gitar ve bas çaldım backvokal yaptım bu ne be demedim. Müthiş şeffaf bir amfi ve muazzam bir kulaklık diyemem ama iş yaptırıyor)

Kablolu nasıl oluyor size gelen monitör kablosu (xlr ya da trs olabilir) monitör kabine değil kulaklık amfisine giriyor, kulaklığı da amfiye giriyorsunuz üzerinde bir volume düğmesi var. Tethered olmak bozmayacaksa sizi fiyat farkı çılgın ötesi düşük çözüm)
  • hedep  (25.11.21 14:53:46 ~ 14:57:12)