Batı Avrupalı/ Amerikalılarla Çalışırken Sorun Yaşıyor musunuz?

Kastettiğim günlük iletişim sorunları daha çok.

Genelleme yapmak istemesem de bazıları bizi genelliyor sanırım:)
Yazı dilinde mesela gayet kibar yazdığım bir maile "In anywhere in the world, in whatever language.." gibi bir cevap aldım az önce. Ben şeyi soruyorum, işte İngilizce sayfadan Türkçe'ye ve Lehçe'ye link yok neden bunlar raporda görünmüş. İlk kez yazıştığım biri, anadili İngilizce olan biri için daha kibar yazabilirdi gibi geldi. Benim sorular would'lar could'lar Cem Yılmaz misali :)

Eskiden yüzyüze toplantıya gittiğimde de bazı Doğu Avrupa ülkeleri dışında nezaketen bile hiç dialoğa girmeyen insanlarla çalıştığımı hatırladım düşününce.

Yakın coğrafyadaki insanlarla bu tarz sorunları daha az yaşıyorum sanki.

Ne diyorsunuz?
Teşekkürler

Bati Avrupa'da yasiyorum, gün içinde asya, amerika, avrupa, orta doğu herkes ile görüşüyorum.

Bir sorun yaşamadım hiç. Çok da öyle would/could da kasilmiyor is dünyası yani. Aldığınız cevabı da tam anlamadım açıkçası.
  • logisticsmanager  (16.11.21 03:24:52)
Bati Avrupa'da calisiyorum. Gun icinde Dunyanin her yerindeki ofislerle iletisimim var. Bahsettiginiz sorun kulturel bir sorun degil bireysel.

  • cleric  (16.11.21 03:48:19)
"Yazı dilinde mesela gayet kibar yazdığım bir maile "In anywhere in the world, in whatever language.." gibi bir cevap aldım az önce. Ben şeyi soruyorum, işte İngilizce sayfadan Türkçe'ye ve Lehçe'ye link yok neden bunlar raporda görünmüş. İlk kez yazıştığım biri, anadili İngilizce olan biri için daha kibar yazabilirdi gibi geldi."

Bu kısımdan hiçbir şey anlamadım açıkçası, ama ben kendi adıma sorun yaşamadım. Bence gayet uyumlu insanlar. Çalışma sahasına göre farklılık gösterebilir belki, ben akademik bir alanda saha çalışmalarında birlikte çalıştım. Belki atıyorum finans sektörü farklıdır...
  • akhenaten  (16.11.21 06:29:38)
almanya'da cümleyi ingilizce kurup, hatirlayamadigimda almanca devam ediyorum. hatta bazen türkce objelerde kullandigim oluyor. daha haci sen ne diyorsun diyen cikmadi :)

  • helenart  (16.11.21 11:35:02)
bir ihtimal farkinda olmadancok damarina bastiginiz bir ifade kulandiniz, ondan ters bir cevap gwlmis olabilir, is hayati acisindan duzgun is yapan turk nadirdir, duzgun is yapmayan batili nadirdir, isahlaklari kesinlikle daha iyi bizimkiler sark kurnuazligi diye dusunerek goz gore suc isleyecekler neredeyse. fakat nadir de olsa tabi anlayissiz bir bireye denk gelmis olabilirsiniz, is yerinde inigilzicesi iyi olan birisi sizin sektor acisindan kesin hata bir ifade olup olmadiginiz kontrol etsin bence emailde

  • mavicorap  (16.11.21 16:28:48)
Cevaplar için teşekkürler. Uzun yıllardır İngilizce kullanarak çalışıyorum, bu nedenle direkt dil üzerinden olan cevaplar doğru gibi gelmedi.
En yakın cevap @mavicorap'ınki bence, Türklerin ve bulunduğumuz bölgelerin iş yapışıyla ilgili önyargılar sanırım.

  • dreamnesiac  (16.11.21 18:35:53 ~ 18:36:18)
amerikalılarla çalışmayı çok eğlenceli ve kolay buluyorum.
çok rahat ve çözüm odaklılar.
işi halledebilmek için gerekirse fazladan efor sarf edebiliyorlar ve bunu yaparken de mutsuz olmuyorlar.
avrupalılar biraz daha zor olabiliyor ama ülkeye göre değişkenlik gösteriyor o da.

hiç böyle bir tepkiyle karşılaşmadım şimdiye kadar, size denk gelmiş bence.

sektör: medya / post prodüksiyon
  • blatta hiberna  (16.11.21 18:47:29 ~ 18:50:21)