istanbul'da ne oldu da ev krizi ortaya çıktı?

şaka gibi ama son 6-8 ayda kiralar acayip uçtu özellikle. bir an da ne oldu? milyonlarca suriyeli gelirken de bu olmadı dolar 1,5-2'den 5-6'lara kadar 3x yapınca da bu olmadı. fiyatları anladım tamam krizdi fırsatçılardı şuydu buydu. 2020 şubatta olmayan ama bugün olan ne?

Okulların yüz yüze öğretime geçmesi de etmenlerden.

  • Ufuk  (06.11.21 00:33:49)
öğrencilerin gelmesi + zincirleme kira artışı(ev yapımının azalması, kiralar arttıkça kiracıların evden çıkmak istememesi dolayısıyla daha az olan boş evlerin kiralarının artması)

  • nhk ni youkosu  (06.11.21 00:37:34)
Suriyelisi, afganı, kaçak göçmeni. Pandemi sonrası öğrencilerin gelmesi vs vs.

  • westblack  (06.11.21 00:43:47)
Sayılanlara ek olarak boş arsa yok. Yeni ev yapılamıyor.

Ama durmadan üniversite açılıyor.
  • integrative  (06.11.21 00:49:43)
Ev sahipleri ve emlakcilar arz talep dengesizligini aniden fark etti.

Talep hep vardi ama fiyati 2 katina cikarsak evi yine tutarlar mi denemesi yapmamislardi.
Yaptilar yamulduk.
  • divit  (06.11.21 00:59:17)
son 6-8 ayda fiyatı uçmayan bir şey göster, ona göre bunun da açıklamasını yapalım. emlak piyasasını özellikle etkileyen bir şey yok. her şeyde olduğu gibi fiyatlar aşırı arttı, enflasyon bu demek zaten. yoksa yatırım olarak mesela dolar bazında bile baktığında fiyatlar aynı hatta yer yer daha düşük. yani eve milyonlar gömen adam çok mantıklı bir yatırım yapmış olmadı bile diyebiliriz.

  • roket adam  (06.11.21 01:16:11)
Asıl olay fiyat artışları sebebiyle gelen malzeme fiyatı artışı. 6 liralık çivi 12 lira oldu. Beton, demir, boya filan herşey uçuk şekilde zamlandı. Bu yüzden yeni inşaat yok gibi birşey. İyi Müteahhitler yarım kalan işlerini bitirmeye çalışıyor. Culsuz müteahhitler onu da yapamıyorlar.

  • etna  (06.11.21 07:09:11)
Ev arzı çok düştü, neredeyse durdu. 2018 inşaat krizinde çok müteahhit battı, batmadan yakayı kurtaranlar yeni işe girmedi, ev üretilmedi doğal olarak.

Sürekli artan nufus, artan göç, artan öğrenci sayısı ama talebe göre üretilmeyen ev sayısı. Sonuç kaçınılmaz.

(bkz: müteahhitler battı mutlu musunuz) başlığında güldük eğlendik, ama gülüp eğlenen bu insanların ev ihtiyacı olduğunda, bu ihtiyacı karşılayacak olanlar manavlar ya da kuruyemişçiler değildi bunu düşünmedik.
  • John Bloor  (06.11.21 10:11:31)
Kacak gocmenlerden oturu. Sen olmadigini dusunsen de zamaninda Suriyeliler gelince de bir benzeri olmustu. Ek olarak zaten yuksek enflasyon var.

  • dunal  (06.11.21 11:09:12)
pandemide evler bos kaldi. okullar kapaninca universitelere yakin evler (zaten oralari anca is/okul yakinligi icin tutarsin, o muhitlerden bahsediyorum yani) ya hic tutulmadi ya da "2 ogrenci kalacak bolussunler" diyip yuksek fiyat cekenler bunu tekil kiraciya yapamadi.

bir de insanlar ev degistirecekse de pandemi var diye yer degistirmedi.

bunlar ucuk fiyatlarin aciklamasi degil ama.

asil olay su, bazi semtlerdeki adeta komisyon sayesinde para basan emlakcilar parasiz kaldi bir anda. ayni sekilde ev sahipleri de zora dustu.

ve el birligiyle bi kampanya baslatip fiyatlari yukselttiler zarari kapamak icin. pr yaptilar resmen. baktilar olay tuttu devam ettiler...

obur semtlerde de insanlar e biz de arttiralim diyip zincire dahil oldular. olay bu bence.

tabi ki suriyelilerin katkisi devam ediyor, insaat masraflari olayi devam ediyor ama asil olay gizli kapakli baslatilan bu kampanyaydi maalesef. kimse de bu uyanikliga (!) dur diyemedi.
  • Kittie  (06.11.21 12:50:13)