eskilerde oteller yaşayan insanlar ve ekonomi hakkında

istanbul'da ki maçka palas'ı ufak bir araştırırken, Abdülhak Hamid Tarhan'ın burada ölene değin 12 sene yaşadığını öğrendim.

bu otel'de italyanlar tarafından italyan elçilik çalışanları vs konaklasınlar diye yapılmış vakti zamanında. yani zamanının en lüks oteli ve lüks kitleye hitap eden bir yer burası.

bu olayın yanı sıra benzerlerini çok duymuşuzdur. o zamanlar kiralar ve ev bulmak meşakkatli olduğundan mütevellit mi otellerde konaklamak yaygındı acaba? bugün için tabiki de bu gibi bir otele para yetiştirmek için ülkenin sayılı zenginlerinden olmak lazım. bunu geçtim, ortalama altı bir yerde bile uzun yıllar konaklamak çok zor ve imkansız gibi duruyor.

kafamda tam olarak o zamanın ekonomisini ve alım gücünü anlayamadım. izahatını yapabileceklere teşekkürlerimi arz eylerim

Hala otellerde yasayan insanlar var bunla ilgili sanirim hurriyet guzel bir haber yapmisti.

Onlar ev kirasi verir gibi kaliyor, gunluk senle ayni parayi vermiyor.
Aile falan derdi yoksa guzel olay.
Oteller de zaten %100 dolmadigi icin onlarin da isine geliyor.
  • divit  (28.10.21 23:02:20)
Maddi boyutu ie ilgili bilgim yok ama böyle bir şey olabiliyor.
Bizde de Okan Bayülgen epey bir kaç yıl otelde kalmıştı, temizlik, ev yönetimi derdi filan olmuyor diye zannedersem.
Amerikan romanlarında da varlıklı hanımların devamlı otel dairesinde yaşadıklarına rastlamışımdır.
O zaman da bu zaman da varlıklı olmak gerekiyor tabii.
  • firez  (28.10.21 23:02:33)
Eskiya filminde de vardi yasli amcalar otelde kaliyordu.

  • divit  (28.10.21 23:03:38)
Google Scholar'da kısa bir araştırma yaptım.

dergipark.org.tr

1920 yılında İnebolu'da birinci sınıf bir otelin geceliği 50 kuruşmuş. Sayfa 3'te yazıyor.

Bugünkü değerini ekonomi bilenler cevaplayabilir belki.

Masumiyet filminde de otelde uzun süre kalan kişiler var.

Edebiyatta da sıkça karşılaşılan bir olay bu.

Bunları düşününce çok zor olmaması lazım.

Düşününce bugün bile mültecilerin kaldığı oteller var.

Abdülhak Hamit Tarhan da büyük ihtimalle zengin biriydi.
  • dissendium  (28.10.21 23:16:32 ~ 23:17:05)
metin uca'da senelerce otelde yasamisti istanbul'da, bir roportajinda okumustum.

(bkz: zengin olunca yapılacak ufak şımarıklıklar)
  • cooperr  (29.10.21 00:48:09)
o otelde kalan insanlar normal insanların ödediği kadar ödemiyorlar ayrıca çok zenginler hariç yıldızsız mütevazi otellerde kalıyorlar. Ayrıca hizmet sektörü eskiden çok daha ucuzdu.

  • gezegen olan pluton  (29.10.21 03:01:21 ~ 03:02:18)
Tam tersi. O dönem ev kiralamak çok ucuz ve kolay olduğu için oteller de ucuzdu. Bu ikisi orantılıdır hep. Ev kiraları arttıkça otel ücretleri de artar. Aksi durumda herkes otelde yaşardı zaten.

Ayrıca günümüzde de otelde sürekli kalmak için ultra zengin olmaya gerek yok. Ev kiraları olmuş 3000tl. Ultra lüks otellerde kalmayacaksınız bu fiyatın biraz daha fazlasına otelde kalabilirsiniz.
  • nickini degistiren yazar  (29.10.21 11:14:15)
heh buldum haberi

www.hurriyet.com.tr

Otelde yasayan insan zengin oldugu icin degil fakir oldugu icin yasiyor. O konu yanlis anlasilmis.
Yurtta kalmak gibi.
  • divit  (29.10.21 14:15:44)