[]

Disaridaki el dezenfektanlarina duyulan bir suphe mi var?

Bir suredir yemek sirasinda takip ediyorum, dezenfektani kullanan bir kisi bile yok. Herkesin, hatta cogunlugun elini yikayip geldigini dusunmuyorum. Ki zaten telefonla ugrasip oturuyorlar yemege. Herkesin yaninda dezenfektan sprey de yok gordugum kadariyla. Cihaz otomatik yani elin de bir yere degmiyor. Kimsenin kullanmamasinin nedeni ne olabilir? Sosyal medyada bir sey mi yayildi benim haberim olmayan?
 
insanlar yavaş yavaş uzaklaşıyor bu alışkanlıklardan.
bi de otomatik olanlar çok az sıkıyor.

 • jelly bear  (14.10.21 13:30:05) 
İğrenç çünkü. Kokusu da elde bıraktığı his de. Bir yerden sonra da fazla kullanımda egzemaya neden olabiliyor. Ben yemekten önce ellerimi yıkıyorum, dezenfektan yerine de kullanmam gerekirse kolonya kullanıyorum.


 • mg3929  (14.10.21 13:31:27) 
nefes yoluyla bulaşan bir şey için el niye temizlensin ki?


 • beretta beretta  (14.10.21 13:32:01) 
@beretta beratta mesela covid pozitif birisi masaya, sandelyeye tuzluğa vs. bir yere öksürüp/hapşurursa ve 3-4 saat içerisinde başka bir kişi oraya elini sürerse -ki sürer- o elini de ağzına, gözüne, burnuna temas ettirirse diye el temizleniyor.

ben de diyorum vakalar niye düşmüyor.

soruya gelecek olursak ben sprey taşıyorum çoğu zaman. ola ki unuttum çantasız bir yere gittim, kullanıyorum. ama kullanırken de kesin su eklenmiştir ya da kalitesiz bir dezenfektandır diye içime sinmeyerek kullanıyorum. belki bu yüzdendir. yoksa sosyal medyada konuyla ilgili olumsuz bir şey görmedim.
 • Improbable  (14.10.21 13:46:53) 
Birçok yerde bu lanet dezenfektanları bitince doldurmuyorlar. Basıyorum içi boş. Elimi dezenfekte edeyim derken daha beter kirletmiş oluyorum. O yüzden artık kullanmıyorum.
Bir de doldursalar da aynı kutuyu tekrar doldurup duruyorlar. Kutunun üzerindeki pislikler belli oluyor artık.

Kendi spreyini yanında taşımak en mantıklısı.
 • nuevo  (14.10.21 13:50:01) 
temasla bulaşma riskinin olduğuna dair bir şüphe var. temasla yayılım pek olmuyor gibi bir algı oluştu.


 • rewlack  (14.10.21 13:52:58) 
@beretta hay ağzın bal yesin. Şunu artık biri soylemeliydi :')

O oraya hapsuracak da, ben ona dokunacam da, sonra o elimi de ağzına goturecem de, falan da filan... Adamin nefes alıp verdiği yere oturuyosun, aynı yerde nefes aliyosun, ne elini yalamasi :))))

Dezenfektani kullanmak saçma geldiği için kullanmiyorlardir. Kalanı da ellerini sık yıkayan normal insanlardir
 • abuzer  (14.10.21 13:56:08) 
insanların önlemleri gevşetmesinin bir sonucu olduğu şeklinde düşünüyorum.

bence olaya " hastalık nefes yoluyla bulaşıyor niye ellerimi niye temizleyeyim ki" şeklinde bakmamak gerekiyor.

normalde bu hastalık dışında da zaten ellerimizi temizliyor olmamız gerekirken, kişisel hijyen alışkanlıkları olmayan bir toplum olarak, hastalığın getirdiği ekstra hijyen gereksinimi insanlarda bunaltı yarattı.

"bu" hastalığın temas yoluyla bulaşmasının düşük olduğu istatistik olarak gösterilmiş. asıl bulaşma yöntemi havayolu.

diyelim ki temasla bulaşma ihtimali 1 milyarda bir olsun. tamamen kafamdan salladım, bilmiyorum ihtimali. düşük bir ihtimal işte.

bunun karşılığında yapmanız gereken şey 190 kiloluk bir yükü sırtlanıp aralıksız 100 squat yapmak ise, evet buna değmez derim.

ama el dezenfektanı ünitesinin altına sadece 1 saniye elinizi tutup 3 saniye de ellerinizi ovuşturmanız yeterli. hadi beceremediniz 6 saniye de ben verdim size. 10 saniye gitti hayatınızdan.

ama dediğim gibi kişisel hijyen meselesi genel olarak sorunlu bir toplumuz. kişisel hijyen algısı "dışarıdan kirli görünüyor mu" ve "kokuyor muyum" seviyesinde.

o yüzden bu 10 saniyelik basit şeyi yapmamak için insanlar çok müthiş argümanlar üretiyorlar.
 • levpontryagin  (14.10.21 14:03:49) 
Ben de dışardakileri kullanmıyorum genellikle. İçinde ne olduğu belli değil, alkol var mı yok mu, varsa kaliteli mi yoksa su mu doldurdular içine nerden bileceğiz. Daha pis yapış yapış yapıyor üstelik bazıları.

Pandemide benim alışkanlığım çok değişmedi, normalde de takıntılı biriydim zaten. Dışarda yemek yemeden önce gider elimi yıkarım gelince de islak mendil veya dezenfektanla telefonumu silerim.
 • playing star again  (14.10.21 14:22:19) 
Ekonomi yapmak için su karıştırdıklarını düşünüyorum. Dışarıda dezenfektandan sıkınca rahat edemiyorum. El yıkamak kesin çözüm. Hoş sabunluğu da sulandırıyorlar.


 • baal  (14.10.21 14:35:30) 
Çoğu yerde otomatik olanı yok, ayakla basılan düzenek bile yok, elle pompalıyorsun.

Onu da geçtim çoğu işletme bulaşık deterjanı seviyesinde dandik sabun koyuyorken dezenfektanın iyisini alacak hali yok gidiyor ucuzunu alıyor. Onlarda da öyle bir koku ve his var ki yediğin içtiğin haram oluyor.

Ben de yemekten hemen önce lavabo varsa ellerimi yıkıyorum, dezenfektana temas etmeyeli çok oluyor. Lavabo yoksa da kolonya rica ediyorum veya eşimde falan fısfıs kolonya oluyor onunla ellerimi ovalıyorum. En olmadı kolonyalı mendikle siliyorum.
 • chicha_v2  (14.10.21 14:53:38) 
aşırı dandik marka kullandıklarından emin olduğum için kullanmıyorum, kendi dezenfektanımı sıkıyorum. erkeklerin genel bir umursamazlığı var zaten, kadınların da bazıları kolonya falan taşıyorlar onu kullanıyorlar.


 • rose parks  (14.10.21 16:17:08 ~ 16:17:36) 
Güvensizlik değil de alışmamış bünyede temizliğin durmamasından, "bana bir şey olmaz" ya da "dokunmayla bulaşmaz" zihniyetinden.
Güvensiz kişi cebinde kendi dezenfektanını taşır. Bu düpedüz pislikten ileri geliyor.
Herkes Covid 19 virüsünün her şeyini çözmüş besbelli.
 • pro9it9is9  (14.10.21 17:57:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.