Döviz bozdururken nelere dikkat etmeliyim?

Şimdi soru şu bankada bir miktar param var ve bu para pound cinsinden bir para. Ankara Anlaşması için çevirmiştim ve çevirirken de bir para ödedim.

Şimdi oradan yüklü bir miktarı TL ye çevirmem gerekecek nelere dikkat etmeliyim?
Ayrıca alırken ödediğim o parayı bozdururken de ödeyecek miyim?

Eğer her bozdurmamda o parayı ödemeyeceksem harcamayı kredi kartımla taksitli yapıp o parayı peyderpey bozdurmayı tercih ederim.

Alirken ne parasi odedin bilmiyorum, al sat fiyatlari arasinda fark vardir ondan baska bir sey odememen gerek?

Mesai saatleri icinde cevirmeye dikkat etmelisin, mesai saatleri disinda bankalarin al / sat arasindaki makasi cok genis olur, zarar edersin.

Belki subeden al / sat yapmanin bir masrafi vardir bilmiyorum ama online bankacilik yoluyla bu islemleri yapabilir, ne kadar bozduracagini ne kadar TL elde edecegini onden gorebilirsin.
  • robokot  (14.10.21 02:14:13)
bir vergi ödüyorsun para çevirirken.

mesai saatlerini biliyorum ya alırken gece saatlerinde aldım yeğenimin gazıyla. zaten 1500 tl ye yakın bir zarar etmiştim öyle cahillik.
  • guitarissimo  (14.10.21 02:16:38)
Simdiye o zararı cikartmistir. :) olmasa daha iyiydi tabii. vergi bir ara yuzde 1 olmustu sanirim simdi yine binde 2, acitmaz yani. al / sat arasi fark onemli olan. cok cok yuklu bir meblag ise bankaya gidilip pazarlik yapilabilir belki.

  • robokot  (14.10.21 02:32:21)
Satarken vergi yok,

Bankadan yatır İnternetten boz bankadan TL geri çek

Şubeye gitmişken 5 dk da yapabilirsin
  • yeahbutso  (14.10.21 07:23:24)
Bozarken vergi yok. Aydan aya bozabilirsin. Şubeden bozma. İnternet bankacılığı daha karlı.
Ayrıca mesai saatlerinde ve haftaiçi boz.

  • ykyt  (14.10.21 10:16:53)
ödediğiniz para döviz alım vergisi, binde 2 şu an oranı.

yani 1000 pound alıyorsanız 2 pound de devlete veriyorsunuz.

satarken vergi yok.

bankalar döviz bürolarına göre her zaman daha biraz daha pahalı satar, biraz daha düşükten alır.

döviz bürosundan işlem yapmak daha karlı olur.

onun da dezavantajı;
güvenilir, uygun döviz bürolarını araştıracaksınız
parayı bankadan çekeceksiniz, yüklü miktar ise 1-2 gün önceden ayırtacaksınız.
fiziksel olarak parayı taşıyarak döviz bürosuna gideceksiniz - güvenlik riski
büroda bozdurup hemen harcamayacaksanız yine gidip bankaya yatıracaksınız.

internet bankacılığından yapınca tüm bunlar birkaç saniye sürüyor tabii. çok yüklü miktar değilse büro ile uğraşmaya değmez bence.

büroya gidecekseniz bozduracağınız sabah arayıp fiyat alabilirsiniz.

internet bankacılığından işlem yapacaksanız hafta içi mesai saatleri içinde yapacaksınız. gece ve hafta sonu sakın yapmayın, döviz çok pahalı olur. bozdururken de alırken de zarar.

tüm miktarı hemen harcamayacaksanız dediğiniz gibi ihtiyaç oldukça bozdurun. hepsini şimdi bozdurmayın.

ytd.
  • la lykia  (14.10.21 10:25:27)