[]

20 aylık çocuk psikiyatriste gider mi, sinir krizi geçiriyor?

Yeğenlerim var ikiz. Çok fazla önemsemedik ilk başta ama aşırıya kaçmaya başladı sinir krizi. Konuşamıyorlar daha, dertlerini anlatamıyorlar. Neyse; boğaz enfeksiyonu geçiriyorlar. İğne verdi doktor. Son 1 haftadır çok rahatsızlar, sürekli ağlıyorlar falan. Tamam buraya kadar sorun yok.

Ama bir tanesi iyice sinir krizine giriyor. Kendini yerden yere atıyor. Kafasını arkaya hep vuruyor. Kucağımıza alıyoruz yoksa kafasını yaracak. Kucakta da kafasını arkaya vuruyor, ablamın dudağını kanattı. Yarım saate yakın kriz geçiriyor, sakinleştiremiyoruz hiçbir şekilde. Kendisine zarar veriyor ve kriz geçirdiğinde hiçbir şeye tepki vermeyip krizi devam ediyor.

Şimdi böyleyse ileride yandık dedim. Hangi aşamaya ya da kaç yaşına gelince psikiyatriste götürmek gerekiyor?

Kesinlikle normal gelmedi bana sinir krizi. Normal çocuk ağlaması, zırlaması değil. Çocuk yarım saat kriz geçirip kendini yerden yere atıyor, vuruyor.

 
Zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna götürmeniz ve yardım almanız iyi olabilir lakin kontrol altına alamamışsınız gibi görünüyor.

(bkz: 2 yaş sendromu)
  • Jazz  (14.10.21 00:04:26) 
20 aylık çocuk pedagoga gider mi çok yanlış bir soru. anne babası pedagoga gider. Anne babanın bu durumla baş etmeyi, çocuğa nasıl yaklaşması gerektiğini öğrenmesi gerekir.

Duygularını ifade edemeyen çocuklar 2 yaş civarı tantrum adı verilen krizler geçirirler.

Çocuklara duyguları öğretmek gerekir. Bunun için kartlar, kitaplar, oyunlardan yararlanabilirsiniz.

O yaşta çocuklar duygularını anlamlandırma ve ifade etmekten aciz oldukları için onlara reflektive olarak "üzgün hissettiğini biliyorum ama güzelce oynamalısınız kardeşine vurmamalısın" şeklinde yaklaşmanız gerekir. Yani çocuğa o duyguları anladığınızı hissettirin ve o duyguların sesi olun.


çocuktur anlamaz şeklinde değil mantık bağlantıları kurarak cevap verin. Tekrar tekrar anlatmanız tekrar tekrar uyarmanız gerekebilir. Ki bu çok normal.

Ayrıca bazı durumlarda kendine ciddi zarar vermediği sürece sinir krizi geçirdiğinde müdahale etmemek ya da "time out" uygulamak daha doğru olabilir. ikiz olduklarına göre bunu ilgi kıskançlığı, ilgi görme için yapabiliyor olabilirler. Eğer davtanışını görmezden gelip kendi kendine sakinleşmesine izin verirseniz bu şekilde davranışlarla ilgi göremeyeceğini anlamış olur. O bu şekilde davrandığında ona ilgi göstermek her ilgi istediğinde böyle davranmasına neden olabilir.

Yani kısaca o yaştaki ikiz bir çocuk için yaptığı çok normal. Anne baba pedagogla görüşüp çocuğun bu durumuyla ilgili nasıl davranmalarını gerekriğini öğrensinler.
  • screwedup2  (14.10.21 00:08:15) 
Bir yaş sınırı var mıdır bilmiyorum da erken tanının önemi vurgulanan otizm vb. gruptan durumlarin tanıları o yaşlarda konuluyor.

Şu tabloda önce pediatri, sonra çocuk psikiyatrisi. Oralarda bir sorun tespit edilmezse de bir aile danışmani gibi duruyor en makul yol haritası.
  • encokbenisevinnolur  (14.10.21 01:40:42) 
Çocuk davranışı normal mi değil mi bilmiyorum ama kontrol ettirmek için çocuk psikiyatrına götürebilirsiniz. Onların uzmanlık alanı yetişkinlerden farklı oluyor. Yani küçük çocuk psikiyatra mı gidermiş demeyin, çocuğun uzmanı ayrı zaten.


  • playing star again  (14.10.21 02:08:52) 
Hasta olan çocuk için çok normal. Bazı bebekler çok zor büyüyorlar. Ama sinir krizi demek biraz garip geldi bana. Birde bebek mesela böyle ağlıyor "sakinleştiremiyoruz" yazdığınıza göre birden fazla kişi bebekle uğraşıyorsunuz. Bunu yapmayın, yani bi telaş ortamı oluşturmak yerine sakin kalın. Ben sakinleştiremedim,birde sen al kucağına gibi şeyler olmasın Bebeği rahatlatacak şeyler yapın. Ilık banyo, saçlarını tarayın, krem sürün. Hastalar şuanda, hasta oldukları için bu kadar ağlamaları, debelenmeleri çok normal. Yanlış hareket ettiğinde de hayır yapma, canın acır gibi ifadeleri sakince belirtin. Bebek diyip geçiyoruz ama etraflarını, etraftaki ses tonlarını bile çok iyi anlıyorlar. Evde gerilim varsa onlarda geriliyordur. Büyüdükçe geçer bu halleri.


  • GoodMorningTeacher  (14.10.21 02:21:59) 
Psikiyatristten önce duyu bütünlemeye götürün bence.


  • sta  (14.10.21 08:37:33) 
Klinik psikoloğum. önce çocuk doktoruna götürün eğer fiziksel bir sorun yoksa çocuklarla çalışan bir psikoloğa gidin. oyun terapisi diye bir alan var ve zaten bu kadar küçük yaştaki çocukla sadece bu şekilde çalışılıyor. psikolog hem ebeveyn hem çocuk ile ilgilenecek. psikolog kesinlikle ya klinikten ya gelişim psikolojisinden yüksek lisans yapmış olsun.


  • entellektuelmankurt  (14.10.21 11:14:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.