(transfer)wise'la USD - TRY işlemi

merhabalar,

bildiğim kadarıyla wise aracılığıyla türkiye dışından türkiye'deki wise-USD hesabına gelemiyor.
mesela GBP gönderildiğinde GBP hesabına direkt geçiyor ama USD için bu uygulama yok.

çalıştığım bir şirket İngiltere'den wise-TRY hesabıma USD olarak ödeme yaptığında, TRY hesabıma paranın otomatikman geçeceğini iddia ediyor.
yani para bana hazır "convert" edilmiş olarak gelecekmiş.
bunun doğruluk payı var mı?

teşekkürler!

@sertac akin:

bunu wise'ın müşteri temsilcileri doğrulamıyor.
türkiye'deki TRY hesabından kastınız banka hesabım mı, wise hesabım mı?
  • blatta hiberna  (28.09.21 17:50:05)
Bildiğim kadarıyla türkiyedeki wise-usd hesabı diye bir şey yok. bende olduğu gibi diğer herkeste de euro belçika'da, usd abd'de görünmesi lazım. yani wise-usd hesabının kendisi zaten türkiye dışında.

Komisyonunu aldığı sürece wise herhangi bir para birimini, herhangi bir ülkedeki bir başka para birimine çevirerek gönderebilir. Gerçi baktım şimdi TRY hesaptayken "outside turkey" sekmesine tıklayınca "hesap detayını göremezsin" gibi bir şey diyor. para alamazsın demiyor. mantığını çözemedim ama biraz uydurma bir cevap buldum buna. Alıcı olarak wise-try hesabımı döviz ödeme almak için kullanırsam eğer wise'ın parayı çevireceği usd-try kurunun ve dolayısıyla kesilecek komisyonun farkında olmayabilirim ve transfer sonrası kesilen komisyonu bir hata zanneder ve şikayet konusu yapabilirim. Ama gönderici olarak alıcının para birimini belirleyip, miktarı yazıp kesilecek komisyonu da o ekranda göreceğim için sorunsuz transfer olur bu.

Biraz zorlama bir cevap oldu ama parayla haşir neşir biri olarak ben de kesilen komisyonu kurnazlık zannedip birilerini baya darlamıştım. o açıdan mantıklı geliyor bana.
  • IncredibleMau  (28.09.21 21:56:29 ~ 21:57:14)