Fikir hakları, patent, marka tescil

Dünyada benzeri olmayan bir hizmeti web&app üzerinden hayata geçirmek amacıyla başlıyorum nihayet...
Fikrime ait haklarımı ve kuracağım web&app koruma altına almak için ikisi avukat, biri de kalkınma ajansı çalışanı olmak üzere, arkadaşlarımdan fikir/bilgi istedim ve bu arada sevgili duyuruya da sormak istedim.

Bir ara, "bir iş fikrim var, 100 bin TL yatırımla 1 milyon dolar kazanacağım" benzeri bir başlık açmış ve yatırımcı aramaya çalışmıştım da bayağı linç yemiştim duyuruda... Nihayet yatırımcı bulundu, 150 bin TL ile başlıyoruz.

Kaynak sınırlı, piyasa yüksek... Mümkün olduğunca ince eleyip sık dokuyarak, sağlam hareket etmek istiyorum.

Soruya gelecek olursam...

Düşünün ki, Twitter yok! Ben kuruyorum ve o formatın taklit edilmesini istemiyorum.

Her türlü fikir, görüş, öneri ve yoruma açığım.

İlerleyen aşamalarda yazılımcı, reklamcı arkadaşlara da ihtiyacım olabilir. Onlar da görüşlerini paylaşabilirler, paylaşsınlar lütfen.

Daha önce benzer bir girişimde yer almış, katkı sağlamış arkadaşların görüş ve deneyimlerini de öğrenmek isterim.

Çok teşekkürler şimdiden herkese...

Uluslararası patentlerin olsa bile, birisi haklarını ihlal ettiği zaman bunu kanıtlasan dahi davaların sonuçlanması yıllar alıyor.

Yapabileceğin tek şey çok hızlı uygulamaya geçirerek rakiplerin seni geçemeyeceği şekilde ayrışmaya çalışmak olmalı. Başka yolu yok.

Bunlar başlangıçta dert etmen gereken sorunlar değil, senin şu anda en büyük sorunun kullanıcı bulmak olmalı.
  • hayirsiz  (26.09.21 13:26:25 ~ 13:28:08)
internet mecrasında koruma sadece finans ile olur. başkası senin siteni kopyalarsa reklam ve teşvik ile ona gidecek olan kişiyi kendine çekersin. dava mı edeceksin? yine para. bu davalardan anlayan avukat zaten euro ile çalışır sana sağlam masraf çıkarır sonunda bunu icra bile edemezsin sadece karşı tarafı engellersin.

twitter, facebook, airbnb, foursquare, uber

bunlar sanki notepad ile yazılmış sonra almış yürümüş gibi gözükse de asla öyle değil. arkalarında çok sağlam, çok sağlam baya sağlam finansal güç var.

o sebeple o parayı harcayacaksanız mantıklı yerlere harcayın da deneyim kazanın en azından.
  • duyurukullanıcısı  (26.09.21 13:44:08)
önemli olan sağlam finans +1
Patent koruması app ler için zaten basit bir süreç değil ve fiziksel ürünlere göre nispeten daha kolay aşılabilir. Tabiki patent alın ama odağınız ürününüz olsun.
twitter ın da pek çok rakibi vardı ama öne ayakta kalmasını sağlayan finansal gücü ve pazara nüfuzu idi.
  • yeninesiltupcu  (26.09.21 14:55:41)
o yatirim ne fikrin haklarini butun dunyada korumaya, ne de biri hakkini cignerse onu dava etmeye ve davanin sonucunu gormeye yeter.

"biri kopyalamazsa basarabilirim anca" gibi bir is modelin varsa o is modeli iyi degildir.

bugun isteyen herkes yeni bir twitter acabilir, var da ornekleri. mastodon vs. twitter bu konuda hic bir sey yapamaz ismi falan kullanilmadikca.

kopyalanabilir, "ozel sosu" olmayan bir fikirse hizli ve cok iyi deneyim ile mumkun oldugu kadar musteriyi hizli bir sekilde cekmen gerek, baska yolu yok ozetle. dominant calisacagin ulkede isim haklarini al tabii, ama onun disinda fazla para harcama bu "hak koruma" isi icin. zaten fazla paran da yok, 150k dedigin 17000$ para, iyi bir muhendisin 2 aylik maasi dunyada. bu isleri iyi yapabilen yazilimcilar zaten yabanci musterilere yapiyor dolar bazindan (mesela ben), 150000 liraya basit bir mobil uygulamadan otesini yapmazdim mesela. muhtemelen yurtdisi musteriye kendini begendirememis tl ile calisan yerli muhendislerle idare edeceksin. 150k yi gozunde cok buyutme yani, oyle hak korumalar dava acmalar icin paran yok zaten.

ozetle:

1) "format koruma" fikrini unut, oyle bir sey pratikte pek yok. isinin basarisi buna bagliysa bastan iyi dusun. "ozel sos" gerekiyor. kopyalamasi zor bir intellectual property olmasi isini kolaylastirir.

2) 150k tl'yi gozunde cok buyutme, web&app tech startup icin cerez parasi bile degildir, tutumlu ol, maceraya girme. oyle yazilimcilaaar reklamcilaar avukatlaaar kalkinma ajansi calisanlariii vs. para yedirecek kadar bir varlik degil. bu parayla iyi bir MVP yapip biraz traction elde edip yeni yatirimcilar bulmaya bakman lazim.
  • robokot  (26.09.21 14:56:22 ~ 14:58:38)
mobil ve gaming de türkiyede 60'dan fazla startup ile çalıştım,
150 bin tl hiçbir şey. sadece test yapıp bak kullanıcı başı maliyetlerim düşük, kazancım şöyle olabilir diye büyük yatırım çekmek için bir sinyal verebilirsin.

bu iş de ürün kadar reklam çok önemli. monetization&growth pek çok aşaman var. korkutmak istemem ama yapman gereken şu, gizlilik sözleşmesi imzalayacağın ve seni gelecekte destekleyeceğine söz veren yatırımcılar bulman.
marka hiçbir işe yaramaz mobil de. bilgisayar programı telif hakkıdır, patent ayrı bir şey, bulduğun şeyin patentlik olduğunu düşünmüyorum. telif hakkını her zaman ispatlayabilirsin bir yere kaydettiysen (appstore vs.) ama dakikada uygulama çalınıyor, fikir çalınıyor, ilk aşamada buna yetişemezsin (davaya). dolayısıyla mümkün olduğunca büyük ölçekle girmeye çalışman lazım.
ayrıca uygulamanın testini test hesaplarında yap A/B testleri ile önce gör sonra şirket hesabına değiştir.
bu arada reklam teşvikleriyle reklam harcamalarının yüzde 60 ını geri alabilirsin.
  • yeahbutso  (26.09.21 15:07:10)
üzülerek söylemeliyim ki öyle bir koruma mümkün değil. sadece türkiye'de belki benim bildiğim, çalıştığım 15-20 ajans var sadece oturup app marketlerdeki trendleri önceden yakalamaya çalışıp ilgili uygulamaları, oyunları vs taklit ediyorlar. bunların işi bu. istediğin kadar da dava açabilirsin hiçbir şey çıkmaz bir şekilde senin kaynak koduna erişip sonra doğrudan onu kullanacak kadar ahmak falan değillerse.
150k tl türkiye piyaası için bile çerez parası. son ayrıdıldığım yerin yeni teslim ettiğim projesinin öngörülen haftalık reklam gideri 40k idi. geri dönüşü de bir allah biliyordur. ve burası oldukça küçük bir yerdi sektör için. özellikle tl bu kadar değer kaybetmişken yabancılardan çok saçma bir para akışı var. senin benim için 150k tl büyük para adam için 15k£ bile değil.

  • Efoody  (26.09.21 16:40:05)