kopek saldirisindan nasil kurtuluruz

mahallede suru halinde dolasan kopekler var, cok insan canlisi olabiliyorlar ama saglari sollari belli olmuyor. bu aralar bizim kapinin onunu mekan bellediler, tum gun orada takiliyorlar. benim de urkek + travmali bir kopegim var ve kopegimin patisini yerde gordukleri an etrafimizi sarip havliyorlar. evden kucagima almadan cikartamiyorum ama kucagima alinca da etrafimizi sarip havlayabiliyorlar bazen. bir iki kere yoldan gecenler yardim etti de dagildilar.

simdi soru, ben kopegim kucagimdayken bu serefsislere kopek mamasi dagitsam, ay bunlar tehdit degil ya tamam hadi gec diye bize izin verirler mi? kopegimin kicini biri isirmadan bu isi cozmek istiyorum. evden cikamiycaz yoksa. onlari iyice korkutmadan nasil cozerim bu isi?

benim kopek de travmali oldugu icin oynamaya gelen uysal kopeklerden bile korkup dis gosterip kaciyor, disi ayrica, kisir, tehdit degil kesinlikle.

bu arada iclerinden biri, digerleri yokken ve biz kalabalik bir sekilde taksi beklerken tatli tatli geldi tanismaya calisti bizim kopekle. yani arkadaslari olmadan hava atmiyorlar, tatlislar, grup halinde biraz asabiler.

Önce alfa köpeği bul, kucağında köpeğin varken dur ve sertçe gözlerinin içine bak, hafif hafif üzerine yürü, liderin kim olduğunu göster ona. Alfa susarsa hepsi susar. Sonra alfayı yanında köpeğin yokken yakala, sevgiye boğ onu. Mama ver, onunla konuş. Bir süre sonra sana ve köpeğine korumacı yaklaşmaya başlayacaktır.

  • rastinon  (09.09.21 23:08:33)