turk.net fiber (sozde)

selamlar, bugun turk.net fiber 100 mbit baglandi evime ama hizi cok uzuyor, herhangi bir sayfayi acsam mi acmasam diye nazlaniyor da nazlaniyor. acaba ilk gun oldugu icin mi randimansiz

bir de kablosuz aglarda hem 2,4 hem de 5 ghz hizli iki baglanti gorunuyor, hangisinden baglanmaliyim? ikisi de surunuyor bu arada

daha once hotspot ile ttelekom mobil hattimla baglaniyordum inanilmaz memnundum int hizimdan.

bu dunyadaki sinavim bu mudur?

ethernet ile bağlanıp birkaç siteden speed test yapar mısın.

  • orpheus  (06.09.21 20:33:48)
ilk etapta adsl bağlanıyor olabilir. modem kurulum aşamasında adsl-vdsl farkını görebiliyorsunuz. Geçen hafta annemleri türk telekomdan türk.net e transfer ettik. Hızda değişim olmamış. bugün kontrol edeyim dedim, modem kurulumunu yeniden yapayım dedim. Modem vdsl yerine adsl kurmaya çalışıyordu. Online işlemlerden destek kaydı açtık aynı gün içinde çözüldü. siz de açın bir ticket bence. zaten destek kaydı aça tıkladığım gibi hızınızın düşük olduğunu tespit ettik diyip formun yarısını sistem doldurdu.

  • ManikD  (06.09.21 20:49:36)
hiz testi yaptim cok anormal gibi gorunmuyor ama test sayfasini bile cok yavas aciyor.
@manikd dedigin gibi cagri kaydi actim. bakalim bekliyorum simdilik

  • exlibris  (06.09.21 21:43:27)
kabloyla bağlanınca da yavaşsa o zaman turknete kayıt aç derim.
kabloyla bağlanınca hızlıysa o zaman konu kablosuz ağınla alakalı olur, onun da bir ton farklı yöntemi var.

  • roket adam  (06.09.21 21:51:29)
5 ghz yakın mesafeden daha hızlı wi fi sinyali demek, 2,4 ghz ise uzak mesafe ama daha stabil bağlantı alıyor. Zaten mesafe uzayınca 5 ghz çekmiyor genelde.

Siz ikisini de kaydedin cihaza, hangisi çok çekerse onu kullansın. Bunlar internet hızını etkilemez, wi fi bağlantı hızı ve kalitesini etkiler.

İnternet hızı tamamen modem ve santral arasındaki konu, modem arızalı olabilir. Bi kapatıp açarlar santralden düzelmezse modem değişirler.
  • John Bloor  (07.09.21 12:22:56)