kolaybi veya paraşüt kullananlara ön muhasebe kayıt sorusu

örneğin trendyoldan gelen siparişim için müşteri adına bir cari açıyorum. daha sonra ödemeyi trendyoldan alacağım için müşteri carisinden trendyol carisine bakiyeyi virman ediyorum. fakat satış yönetiminde faturanın durumu tahsil edilmedi olarak gözüktüğü için sistemde hep bir alacağım varmış gibi gözüküyor. ayarlar bölümünde otomatik mahsuplaşmam açık. bu sorunu nasıl çözebilirim ? pazaryeri kullanıcıları bunun için hangi yöntemi uyguluyorlar ? faturayı tahsil edildi olarak gösterirsem müşteri carisinde hem virman ettiğim için hemde tahsil ettiğim için müşteriye borçlu gözükmüş oluyorum. trendyol komisyonunu da sürekli sistemde açık borç gözükmesin diye ödendi göstermek zorunda olduğum için sorunlu bir takip oluyor.

örnek ile anlatmak gerekirse:
müşteri trendyol üzerinden 100 tl 'lik ürün aldı, müşteri carisi: +100 tl
müşteri carisi ödeme trendyol üzerinden geleceği için trendyola virman edildi, müşteri carisi 0 tl trendyol carisi +100 tl
satış faturası sistemde alacaklı gözükmesin diye nakit ödeme ile tahsil edildi, müşteri carisi -100 tl
trendyol komisyon faturası gider olarak 10 tl işendi ve sistemde borç olarak gözükmemesi için ödendi, trendyol carisi 100 tl. ( ki normalde trendyola kasadan ödeme yapılmaz, trendyol ödemeyi yaparken 100 tl içerisinden kendi mahsup eder tutarı. mahsuplaşma açık olduğu halde bu konuda çalışmıyor.)
işin sonunda kasadaki para da sıkıntı yok. 90 tl olarak gözüküyor fakat hem trendyolun carisi hemde müşterinin carisi bu şekilde mahsuplaşmamış gözüküyor. işin sonunda müşteri carisi -100, trendyol carisi +100 olarak gözüküyor. satışı direkt trendyola satmış gibi göstersem bu seferde e-fatura oluşturamayacağım. satış faturasına tahsilat eklerken direkt kasa'dan değilde trendyol carisi üzerine tahsilat ekleyebilsem sorun ortadan kalkabilir sanırım. daha sonra trendyol carisindeki + bakiyeyi kendime tahsil edebilirim ama bunun da yolu yok gibi.

ben işin ön muhasebe kısmı nasıl işler bilmiyorum.

"satış faturası sistemde alacaklı gözükmesin diye nakit ödeme ile tahsil edildi, müşteri carisi -100 tl"

lakin bu adına ne gerek var onu anlamadım?

trendyol carisi +100. komisyonu işledin 90 oldu, trendyoldan para gelince de -90 hop kapandı gitti?

satış faturası sisteme niye alacaklı gözükmesin diye nakit tahsil etmiş gibi yapıyorsun, alacaklı gözüksün, ne oluyor ki alacaklı gözükünce?
  • kibritsuyu  (06.09.21 08:07:20)
fazla islem yapiyorsunuz, nakit odeme secmeyeceksiniz cunku nakit bir giris olmuyor size; trendyol komisyon kargo vb dusup kalaninin odeyecek size; size de o sekilde kapatacaksiniz.

100 tl orneginizde; trendyol borclandi musteri 0'landi. trenydol 100'den komisyon kargo vb dustunuz 80 kaldi, trendyol'dan da 80 gelince hesap 0'lanmis olacak
  • sweetoffice  (06.09.21 10:14:56)