bankalar emeklilik maaşı için neden promosyon veriyor?

babama ulaşamadıkları için beni 3 banka aradı son 2 ayda. biri 1750 diğer ikisi 1500 lira promosyon verebiliriz yeter ki gelip 3 yıllık müşterimiz olsun diye.

yani rakam çok yüksek. nerden kazanıyorlar ki veriyorlar?

o para bankada nakit olarak kaldığı süre boyunca her türlü varlık (borsa, fon vs.) alım/satım işleminde kullanılır. Kredi satışında kullanılır vs. Banka her türlü çok daha fazlasını kazanır.

  • himmet dayi  (28.08.21 00:37:17)
Maaş ödemeleri bankaya 15 gün önceden yapılıyor. Gerisini siz hesap edin :)

  • westblack  (28.08.21 00:57:42)
Emekliler genelde bankalarda risksiz müşterilerdir. Yani borcuna sadık. Bu tür insanlara kredi kartı satmak, avans hesap satmak, fatura satmak kolay. Buradan kar ediyorlar. Üstteki arkadaşın dediği gibi devletin parayı 15 gün önceden yatırma gibi bir durumu olduğunu sanmıyorum. Devlet böyle bir imkan varsa kaymağını kendi yer.

  • Omelas'ı Terk Eden Köylü  (28.08.21 02:00:39)
yüksek dediğiniz rakamın daha üstünü kazanıyorlar zaten tek müşteriden. ayrıca sermayelerini büyütüyorlar, bu daha büyük bir banka yapıyor onları. ayrıca her müşteriye kredi kartı, otomatik ödeme vb zorunlu kıldıkları şeyden de zaten kazanıyorlar. daha ne olsun?

şöyle söyleyeyim. çalıştığım yer, 2-3 senede bir bankalarla masaya oturur. en büyük teklif verene maaşlar üzerinde anlaşılır. şu ana kadar iş bankası hep yüksek vermiştir.. yüksek derken gerçekten yüksek 1500 filan değil... evet, tek bir kişiye... evet her yıl...
  • jeanluc  (28.08.21 05:17:01)
memura verılen maas promosyonu ıle aynı sey. ornegın memur maası ayın 15. ınde memurun hesabına gecer. ancak bu para bankaya ayın 7 sınde gonderılır. aradakı farkı gun sayısı kadar banka parayı degerlendırır.

buna artı olarak hazır elindeki musterıye, ek hesap, kredi, kredı kartı, altin hesap, cesitli sigortalar satabilirsin.

benzer mantık emeklıde de gecerlı.

@Omelas'ı Terk Eden Köylü, devlette bunu devlet bankaları ile yapiyor.
  • helenart  (28.08.21 09:30:29 ~ 09:32:48)
36 ay başka bankaya geçmeme taahhüdü veriyorsunuz.
1750 lira, aylık 48,50 lira ediyor. arkadaşların bahsettiği gibi bu 36 aylık sürede kredi kartı da veriyorlar, kredili mevduat hesabı da tanımlıyorlar. kredili mevduat hesabını maaş hesabına direkt bağlıyorlar ki çoğu zaman emekli normal maaşını çektiğini sanıyor hesabı eksiye döndüğü için diğer maaşı yatana kadar faiz ödemiş oluyor. çekilmeyen boşta bekleyen para da oluyordur bu da bankanın kârına.
banka aylık 48,50 lirayı her türlü çıkarıyor bence.
  • dadasalon  (28.08.21 12:11:11 ~ 12:12:34)