etik mi ?

duyuru etik komitesine;

iş değiştiriyorum.
büyük bir projede çalıştım ve tüm kodlarını biliyorum, gördüm, çalıştım vs.

işten ayrıldıktan sonra benim .git(projeye erişim) hesaplarım uçurulacak.

iş değiştirmeden evvel, repository'lerin (kodların) son halinin yedeğini bilgisayarıma indirsem, ve bir çeşit "burda nasıl kod yazıyorduk, şurda ki trick neydi" gibi bir çeşit hatırlama defteri gibi kullansam ? her şeyi hatırlamam mümkün değil.

üçüncü şahıslarla paylaşılmayacak ve doğrudan bir projeye kopyalanmayacak şekilde.
(zaten hali hazırda kendi şahsi bilgisayarımdan da projeye katkı sağlıyorum.)

Etiği geçtim, data security sebebiyle tespiti halinde ceza yiyor olman gerekir.
Tabii burada kilit nokta tespiti halinde oluyor, anladın sen.

  • Bruce  (26.08.21 11:39:47)
bence etik degil. sonucta sirketin malidir kod. sen kotu bir amacla kullanmayacak olabilirsin ama guvenligini saglayamayabilirsin, baskasi senden calabilir. sirket de buna izin vermez. ki kurumsal ve guvenlige onem veren bir sirketse zaten kendi bilgisayarina indirmeni ya engellerler ya da farkeder ve hesap sorarlar.

  • lemmiwinks  (26.08.21 11:42:27)
bence etik. yaptığın iş sonuçta. kişisel bilgisayardan erişim sağlamana izin veriyorsa o güvenlik kaygıları zaten yokmuş. kişisel bilgisayarda dursun işte.

  • bronz böcek  (26.08.21 11:52:32)
Etik değil. Verinin başına ne geleceğinden emin olamazsınız. Kodlarla ilgili notlarınızı alın, ileride hatırlaması zor olabilecek küçük kısımları not edin örneğin ama o kadar.

  • fotrsapka  (26.08.21 12:01:05)
tespit etme şansları yoksa bence problem yok. ama dikkat et yine de.

  • biravekahve  (26.08.21 12:33:19)
Salla etiği. Binbir zahmetle çözdüğün problemleri her seferinde nasıldı bu ya diye hatırlamaktansa beş dk kod içinde aratıp bulmak ve bir benzerini yeni yerde hızlıca yapmak büyük kafa rahatlığı bence. Şifreler hariç yazdığın ve önemli gördüğün kod kısımlarını almanı öneririm.

  • nehara  (26.08.21 12:35:11)
C level herifler bile transferde bunu yapiyorsa sen dusunme zaten.

Etik ve legal degil tabi o kismi soruyorsan.
  • divit  (26.08.21 13:29:23)
Çok net tespit edilir yalnız. Ben de böyle bir soru soracaktım, kendi kişisel inisiyatifimle başlattığım güzel bir proje var onu açık kaynak yayınlamak istiyorum izin vs alacağım da, kaçırsam nasil kaçırırım dedim özet olarak kaciramiyorum vpnle bağlanıp ocr yapmadıkça.

Etik tartışmalı kesinlikle illegal ama.
  • aguen  (26.08.21 15:22:18)
etik değil, legal değil.

  • zimbirik  (26.08.21 16:43:37)