Cüzdanda nakit

Cüzdanınızda acil durumlar için nakit taşır mısınız? Esas harcadığınız miktardan farklı bir bölmede, normalde dokunulmayan,acil durumlar için(taksi vs) kullanmak için sakladığınız bir miktar var mı?

İki tane 50'lik koyuyorum bu durumlar için. Arkadaşım çok garipsedi de merak ettim.

Evet,kenara koyup unutuyorum.

  • pccopath  (19.08.21 22:50:25)
var. 50TL. hatta geçen avm'de bir şey alacaktım sadece nakit dediler, tüh nakit taşımam ki ben dedim elimde kartlıkla uzaklaşırken para aklıma geldi, döndüm aldım sonra.

  • trajikomix  (19.08.21 22:51:17)
Genellikle 80-90 lira koyuyorum. Pazara gidersem ya da kartla mağarada tanışmış satıcılar için kullanıyorum

  • neysene  (19.08.21 22:57:09)
hayır.

  • ya ben lan neyse  (19.08.21 23:00:40)
Hayır. Geçen hafta ofiste bir arkadaşa kargo geldi; 35 lira tutmuş. Koskoca ofisten toplamda 35 lira çıkmadı da güvenlikten borç istemek zorunda kaldı :)

  • you shall not pass  (19.08.21 23:02:05)
Cüzdanımda harcamalarım için bulundurduğum nakit: 0-20 TL arası.
Cüzdanımda acil durumlar için bulundurduğum nakit: 200 TL

Geçen sene 100 TL'ydi. Hiç dokunmadım, dokunmam da. Bu sene yanına bir tane daha 100 TL ekledim. Kart geçmeyen yerlerde alışveriş yapmıyorum. Taksiye yılda 1-2 defa binerim en fazla. Minibüse yıllardır binmedim.

Bankamatik/Kredi kartçıyız biz kartçı hüloooğğğ
  • nawar  (19.08.21 23:06:51 ~ 23:08:45)
Genelde farklı bölmelere 4 50 sıkıştırıyorum, şehirler arası çok seyahat ettiğim zamanlarda 7 gramlık 22 ayar basit bir yüzük yaptırıyordum ilk bakışta ucuz bir alyans gibi görünen cüzdanı kaybedecek kadar zorda kalırsam onu bozduruyordum.

  • apocalipy  (19.08.21 23:10:16)
bende de var.

  • sutlu nescafe  (19.08.21 23:18:27)
Kartlık kullanıyorum, nakit taşımıyorum hiçbir zaman.

  • lana del rey  (19.08.21 23:28:36)
300-400 tl civarı çekiyorum. 100 tl ye düşünce gidip tekrar çekiyorum. pazara fln gidiyorum genelde ve sadece pazarda harcıyorum. ne olur olmaz acil durum olur taksiye binmek gerekir diyede bu kadar tutuyorum. nerdeyse 3 hafta 1 ay civarı idare ediyor.

  • morcivert  (19.08.21 23:29:31 ~ 23:30:02)
çok isterdim ama malesef hayır. hatta cüzdanımda kaç para olduğunu bilmiyorum genellikle ve beş kuruşsuz kaldığım da oluyor bu sebeple.

  • ala09  (19.08.21 23:30:15)
Taksi param olur her zaman.

  • jazzabel  (19.08.21 23:32:56)
maks. 20 tl olur. o da her zaman olmaz. zaten kartlık taşıyorum, genelde her şeyi kartla öderim.

  • kimberly  (19.08.21 23:33:33)
Tum harcamalarimi kartla yapıyorum. Amacuzdanimda mutlaka 150 uzeri para bulundurmaya dikkat ederim. Ayrica arac ruhsat kabinda da 300-400 mutlaka olur. Benzin icin kullanirsam ertesi gün mutlaka nakit olarak geri koyarım

  • exlibris  (19.08.21 23:35:41)
Her şeyi kredi kartı ile ödüyorum. Bahşiş vs gibi durumlar ya da kartı kullanamadığım anlar için cepte fix 150-200 tl tutarım her zaman. Ama ödeyebildiğim her şeyi dediğim gibi kartla öderim.

  • roket adam  (20.08.21 00:03:09)
Hep bi 100 lira kesin olur. 200 lira nakit altında gezince kendimi güvende hissetmiyorum.

  • westblack  (20.08.21 00:04:40)
Nawar+1
Harcamalık nakit pek taşımıyorum, su, PTT gibi kapıda ödemek gereken şeyler için evde nakit para tutuyoruz. Ama cüzdanın kenar köşe ceplerinde şu an sanırım 250 lira var, birkaç kez acil durumda çok işime yaradığı oldu.

  • kobuzchu kiz  (20.08.21 00:16:13)
Ben hiç tasimiyorum ama her acil durumda "eve gidince bir 200 lira nakit para çekeyim de unutayım" diyorum, yalan oluyor tabii sonra. İhtiyaç oluyor sahiden, benim nakit para alerjim oldugu için koymayı da unutuyorum. Şimdi bu duyuruyu görünce yine hatirladim, yarın çekip cüzdanın bir gözüne koyayım bari.

  • fraise  (20.08.21 00:20:38)
Yakın zamana kadar 5 TL bile bulundurmaz, hep kredi kartı kullanırdım. Nadiren de olsa nakit ihtiyacı gerektiğinde sorun oluyordu. Şimdi hiç kullanmasam bile mutlaka en az 100 TL tutuyorum.

  • lappuntamento  (20.08.21 00:21:13)
Eskiden 20 TL’den fazla taşımazdım. Şimdi en az 100 taşıyorum. 100 TL para bile değil artık.

  • Hallegadola  (20.08.21 08:11:55)
Cüzdanımda 2500 euro varken cüzdanım çalındığından beri 1 tl bile taşımıyorum:(

  • suicides underground  (20.08.21 08:35:55)
hayır. çok fazla nakit kullanmıyorum zaten. cüzdanımda tek bir gözde nakit var. o da zaten acil durumlar için. bittikçe yeniliyorum

  • dafuq  (20.08.21 09:57:24)
evet hatta onun adı "yok parası" yani aslında olmayan para.

O paranın varlığını unuturum. 200 tl bırakıyorum genelde. Nakitin var mı sorusuna yok diye cevap verecek kadar kenardaki bi para benim için.

Ben normalde nakit kullanmıyorum. Ama bu para dışında da nakitim olur bir miktar.
  • zimbirik  (20.08.21 10:02:58)
cüzdanımda en az 100 tl olacak şekilde para taşırım. pazara çıktığımda nakit kullanıyorum birinin acil bir ihtiyacı olabilir, eve usta gelebilir, ne bileyim bahşiş verilir falan bunlar hep nakit demek. o 100 liraya dokunmam, sadece o kaldığı zaman mutlaka para çekerim. bir de ayrı bir bölmede hakikatten varlığını unuttuğum bir 100 dolar var, soru sebebiyle hatırladım, şu an zengin hissediyorum tşkler :')

  • evde liyakat kalmamis  (20.08.21 10:09:38)
illa bi yüzlük olur kenarda. bir de her daim kenarda üç beş para bulundururum. kıyafetlerin altında, bisikletin çantasında, torpidoda falan. tedbir iyidir.

  • lazpalle  (20.08.21 10:10:38)
acil durumlar için olmasa da, sürekli 200 civarı nakit bulundurmaya çalışıyorum.
bazen bitiyor, gidip çekmem gerekiyor.
yani harcamam gerektiğinde anında çekip yerine koymayı unutabiliyorum ya da fırsatım olmayabiliyor.
  • blatta hiberna  (20.08.21 10:15:16 ~ 10:15:30)
Cüzdan bile bulundurmuyorum ben artık aracı sattığımdan beri :D

Telefondan para çekebiliyorum, NFC ile pos cihazlarına temassız ödeme yapabiliyorum. Karta ve nakite çok gerek olmuyor. Polis falan kimlik sorsa e devlet falan açarım diye kurdum kafamda ama kimlik taşımamak sıkıntı olabilir onu tam bilmiyorum hiç yaşamadım.

Fakat tüm bu pratikliklere rağmen cüzdan taşıdığımda içinde ortalama 50 liralik bir acil durum parası bulunduruyorum. Gerekli bence. Bazen kart geçmeyen veya geçse bile cihazın bozulduğu, elektrik veya internetin gittiği durumlar olabiliyor.
  • ananiyimioguz  (20.08.21 10:26:15 ~ 10:30:43)