metro inşaatı binalara etkisi

Selamlar,

Oturduğum binanın sanıyorum altında ya da yakınlarında metro inşaatı var.
Gün aşırı dinamit patlatılıyor vs. Demin balkon kapısının camında çok ufacık bir çatlak gördüm. Biraz gerdi beni. Çift çamın içinde 2-3 cmlik bir çatlama var.

Bina sağlam ve tanınmış bir inşaat şirketinin yapısı. Zeminin de iyi olduğu söyleniyor hatta metro inşaatındakilerden duyduğum kadarıyla bölge aşırı kayalık olduğu için bu kadar dinamite ihtiyaç duyulmuş.

Sorum şu bu çalışmalar risk yaratır mı? Allah korusun olası bir depremde binayı riske sokar mı?

Her dinamitten önce camlardan uzak durun diye anons geçiliyor. Bu cam çatlakları bunlarla mı alakalı? Evden taşınmak gerekir mi?

uzmanı değilim,
metro inşaası sırasında zemin çökebiliyor. 10 cm lik çökme bile çatlaklar yaratabiliyor. deprem riski değil de binanın kotu, eğimi vs değişebilir.

  • sttc  (10.08.21 21:09:02)
oturduğumuz yerden bir şey söylemek çok zor. zarar verme ihtimali var mı? kesinikle var. ama düzgün yapılan bir işte tam altından geçse de bir şey olmaz. dinamit olayı sıkıntıymış ama ondan hiç anlamıyorum.

duvarda oluşan çatlaklar ki genelde tuğla olan duvarların çapraz olarak veya X şeklinde çatlaması veya kolonlar, kiriş ve döşeme tarafından oluşan çerçevenin sınırlarından çatlaması binanın taşıyıcılığına etki etmez. asıl sorun an alt 1-2 katta gözükür. kolonlarda, kirişlerde doğrudan çatlak varsa veya döşemede sorun (yerinden çıkan laminant olabilir patlayan çatlayan fayans kalebodur olabilir) görüyorsanız o zaman başvurun bir yerlere.
  • argent dawn  (10.08.21 21:22:04)
metro inşaatlarının normal şartlarda çevredeki binalara zarar verme ihtimali çok düşük. tünel güzergahını çizenden, tüneli kazana oradan da patlatmaları yapana kadar herkesin alması gereken eğitimleri aldığı ve ilgili kurallara uyduğu zamandan söz ediyorum tabii ki "normal" diyerek. liyakatin twitter'da bir tag olmaktan pek de öteye gidemediği yerlerde binaların zarar görmesi ihtimali yüksek.

yüklenici firma ile iletişime geçebilir ya da belediye'ye şikayet edebilirsiniz. gerekli ölçümler yapılır, yapısal önemli hasar yoksa onarım yoluna gider firma.
  • nawar  (10.08.21 21:43:05)
arkadaslar bu tur imalatlarin binaya zarari yok diyen, rica ediyorum santiyeden iceri ayaginin bas parmagini bile sokmasin ozellikle insaatciysa.

kardesim zarari var riski var. haberlerde hic mi duymuyorsunuz kazidan patlatmadan sebep bina kaydi bilmem ne oldu bosalti vs.

riski var ama bu oranin tehlike boyutta mi degil mi incelemek bakmak lazim ama risk var.
  • turbo sadık  (10.08.21 22:20:34)
Zamaninda bi metro istasyonu yapılırken insaat yakinindaki bi sitede de benzer durumlar oluşmuş,kolonları catlamis ve oradan tasinanlar olmuştu.Sitede yeniydi

  • essoist  (11.08.21 01:52:09)