İzale-i şuu davası ve kentsel dönüşüm ve imar meseleleri

Merhaba,
Aslında bu konuyla ilgili üç farklı avukata danistik ve birine de vekalet verdik, işlemler vs baslatildi ama durum bana saçma geliyor ve aklım almıyor diye soruyorum esasında, konu hakkında bilginiz yoksa bile ufak bir çağrışım yapacak bir şey olsa bile işime yarayabilir. O yüzden okumuş olursanız da aklınıza gelen bir şey olursa saçma da olsa yaziverirseniz memnun olurum.

Babam/babaannem/amcamın evinin belediye imar planında bulunduğu parsel yaklaşık 10 hisseli. Bizim ev üç katlı müstakil apartman + bahçe şeklinde ve izale-i şuu davası açıldıgi tebliğ edildi bahçe tarafına. Bahçe ve ev 2000 öncesinde öyle olmamasına rağmen belediye yeni imar planı yaparken ayrı yerlere almış. Dava konusu bahçe tarafı.

Davacılar üç, davalılar yedi kişi. Metrekare hesabı olarak da avukatın söylediği dava sonunda açık artırma olacak, bir bilirkişi heyeti değer bicecek ve satılacak evimiz, açık artırma da biçilen değerin yarısından baslatiliyormus, yani eğer açık artırma kazanilanazsa bile hiç pahasına gitmemesi için biz de davalıların kısımlarını alma talebimizi belirtip açık artırmaya girmek zorundaymisiz.

Buraya kadarki kısmı da bana saçma geliyor ama hukuki olarak uygun olduğu için mecbur böyle olacakmış diyor yani gorustugumuz avukatlar.

Asıl daha saçma olan kısım şu. Davacı üç kişinin biz davalıların bulunduğu parselde evi ya da arsası yok. Aynı sokağın sonundan bir dere geçiyor. Yeni imar planı yapılırken de o dere kenarında ve bizim sokağın sonunda mirasçısı oldukları ev yol olarak belirlenmiş imar planında. Öyle olunca da 3 ila 10'ar metrekarelik parçalar halinde sokaktaki diğer parsellere hukuki tabiriyle "intikal" olmuş onların payları 2000 yılında. Ama ne bize ne diğer davalilarla bir haber verilmedi. Ekstradan o dönem babam başka bir konuda tapu müdürlüğüne gidince evrakta farketmiş bunu, ama itiraz hakkınız yok denilmiş ve işlem vs bir şey yapilamamis.

Olabildiğince özetlemeye çalıştım, eksik bir parça varsa yazabilirim.

Sormak istediklerim

- imar planıninin (2000) üzerinden 20 yıl geçtiği için bu "intikal" denilen şeye de 10 yıl geçmesi itirazın kabul edilmemesi için haklı gerekçe kabul edildiği icinnkanunda avukatlar yapılabilecek bir şey yok diyorlar. Yine de aklım almıyor, yani mesela yaptıkları bizim kendi tapulu evimizin bahçesinin 5 metrekarelik kısmıni bize haber dahi vermeden onlara vermek, ya da "çökmek" aslında, zira bize haber dahi vermediler Buna yapılabilecek bir şey yok mu gerçekten, yine de itiraz etsek avukatimiz aracılığıyla başka bir itiraz gerekecesi olabilir mi?

- davalıların arkasında müteahhit var, bizim burası için anlaşmayı kabul etmediğimiz. Kendileri söyledikleri ve goruceksiniz siz s*ktr edecekler sizi tarzı konuştukları için babamla biliyoruz. Açık artırma da açık oturum şeklinde olacakmış. Yine avukat olmaz diyor ama açık oturum değil de kapalı oturum talep edilmesinin bir yolu olabilir mi? Çünkü müteahhit de girebilecek açık oturum olursa ve bu da bizi maddi olarak epey dezavantajli yapacak.

- Bizimkiler 4 yıl önce başka bir müteahhitle zaten anlamışlardi. Sözleşme yapıldı noter huzurunda vs. O sözleşmenin bir bağlayıcılığı yok diyor avukat bu konuyla ilgili, ama o da mı öyle?

Bu soruların cevabını zaten avukatlar verdiler de, hukuken bile değil mantıken saçmalık geliyor hepsi.

Bilginiz varsa ya da bilgilenmek için yonlendirebileceginiz, kişi video, YouTube kanalı makale yasa vb. çok memnun olurum.

Ve dediğim gibi saçma gelse de size aklınıza gelen bir şeyi yazmanız da ise yarayabilir.

Teşekkürler şimdiden.

avukatlar haklı yapılabilecek bir şey yok gözüküyor.

yani tapu kadastro böyle şeyler yapıyor maalesef. bir bakıyorsun arsan küçülmüş vs ama daha önce bir başkasına intikal edildiğini görmemiştim. o kısım garip evet.

kapalı oturum falan olmaz. olsa bile davalılar girer müteahhit adına alır ne olacak yani?
yapılabilecek şey belli aslında. büyük pay sizde olduğuna göre olabildiğince fiyatı yükseltmek için açık arttırmaya gireceksiniz. ve yükseltebildiğiniz kadar yükselteceksiniz. zaten paranın büyük bölümü size geri döneceği için çok büyük bir zarar içerisine girmeyeceksinizdir.
  • kljgslsdkjsd  (03.08.21 16:23:30)