[]

Almanya'da Startup'ta işe girmek makul mu?

Merhaba,

firma Almanya'da bir teknoloji/mühendislik firması. Ekibin hepsi Munih Teknik Universitesi'nden çıkma. Oldukça genç bir ekip. Bir iki direktör de Alamn devi şirketlerden üst düzey pozisyonlarını bırakıp gelmişler. 2018 yılında kurulmuşlar devletten aldıkları destekler var. Çeşitli uluslararası Startup etkinliklerinde finale ve yarıfinale kalmışlıkları var.

Uzlaşırsak elime aylık 3000 ile 3500 euro arası bir para geçecek. Ben koşa koşa gitmek istiyorum da bunu bir startup ile yapmak ne hissettirmeli? avantaj mı nispeten dezavantaj mı?

Not:Türkiye'de yaşıyorum.

 
Ayakların bir yerine vura vura git. Startup olması avantaj da olabilir. Gelişime, yeniliklere açık olduğunu gösterir.


  • dissendium  (29.07.21 17:30:35) 
Hangi departman? Yanında ben de geliyim istersen sıkılmazsın :D


  • optimistbakunin  (29.07.21 17:49:36) 
Bugün ben de aynı soruyu açacaktım. Talipte kalayım. Kendi adıma blue card şartını sağlayan küçük bi yer beni 2 yıl içinde yarı yolda bırakır mı veya küçük yerde çok fazla sorumluluk/stres yüklenir mi endişesi var.
Bir de tabii kurumsal yerlerde oturmuş sistem, işleyiş müthiş bi konfor sunuyor sanki.
Cevapları ben de merak ediyorum : )
  • jimjim  (29.07.21 17:58:02) 
Valla hocam olay onların hangi alanda çalıştıkları, ürünlerin ne olduğuna vs bağlı. Onun dışında senin tecrüben ve bilgi birikimin de oldukca önemli. Yani atıyorum daha yeni mezun olduysan git tabii ancak 10 küsur sene tecrüben varsa ve oldukça birikimliysen o zaman başka yerlere de bak.

Şirket hakkında ve senin hakkında çok bişey bilmeden böylesine değerlendirme yapmak doğru değil. Batan birçok startup olduğu gibi tam tersine büyüdükçe büyüyen startuplar da mevcut. Hepsi bir değil.
  • j r r tolkien hayrani  (29.07.21 18:48:55) 
3000-3500 euro net ise Avrupa'da çalışılacak ilk iş için güzel para.

Siz girdikten 6 ay sonra startup batsa bile Münih'teyken iş bulma ihtimaliniz Türkiye'deyken bulma ihtimalinize göre epey yüksek.

Paranızı da verirler :)
  • bruce mclaren  (29.07.21 19:45:13) 
Hocam biraz sana bağlı. Yazdıklarından yeni mezun / junior olduğunu düşünüyorum. Bu seviye için teklif ettikleri para güzel. Part-time falan ayağına bunun yarısına giden tanıdıklarım oldu.

Startup batar mı? Muhtemelen batar. O ödüller, üniversiteler falan biraz fasa fiso. Yani kafanızda en azından o ihtimale hazırlıklı olarak gidin. Batınca yeni iş ararsınız, sizi 1-2 ay idare edecek parayı bir şekilde kenara atmaya bakın. Bunlar aklınızda bulunsun.

Normalde ilk geçiş için bence büyük kurumsal firmalar daha iyi. Ama onlar daha az para verebilir, iş sıkıcı olabilir, kariyerin başında kendini geliştirme fırsatın daha düşük olabilir. "Para biriktirmek zorunda olmamak" ile bu tarz şeyleri trade-off'a soktuğunda hangisinin daha ağır bastığına bakmak gerekebilir.

Ben kişisel olarak Almanya'ya gitmem, çünkü maaşlar çok düşük ve orası için biraz fazla sosyal biriyim. Ama "bir şekilde çıkayım ülkeden" diyorsanız bence legit.
  • plutongezegendegilmi  (29.07.21 21:14:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.