prim için gerçekleştirilemeyecek hedefler vermek mobbing midir

uluslararası bir firmada direkt yurtdışındaki yöneticilere bağlı olarak çalışıyorum. bordrom firmanın tr ofisinde. maaşımın %70'i baz, %30'u ise bonus olarak prim esasına bağlı olarak yatıyor.

bir yönetici değişikliği yaşadık. bu %30'luk kısmı, "tasks assigned by manager" gibi bir kaleme bağladılar. yönetici bazı görevler verecek, sen de yapacaksın, böylece prim hak edeceksin şeklinde.

ilginçtir ikinci çeyrekte bana bu başlık altında hiç bir görev tanımlanmadı. dolayısıyla da ben bu kalem altında bir prim hak edemiyor oldum. ayrıca performans değerlendirmelerinde de bundan ötürü düşük çıkacağım.

şimdi bu konu bana bağlı olan bir şey değil, adam bana görev vermezse ben de bir şey yapamam bu başlık altında. benim performansımı düşük göstermek ve ilerideki bir işten çıkarmayı desteklemek üzere ayak yaptıklarını düşünüyorum. bu şartlar altında, bu ve bu tarz davranışlar mobbing tanımı altına uyuyor diyebilir miyiz?

bu durum en az 6 ay boyunca uygulanıyor ve senin dengin insanlara uygulanmıyor sana uygulanıyorsa yani 10 kişilik ekipde herkesin görevi var sadece senin yoksa mobbing değerlendirme sürecine girebilme ihtimali var.

  • duyurukullanıcısı  (29.07.21 17:15:17)
Ben de buna benzer bir şey yaşadım bir dönem. Benimki ama rahatsız bir arkadaş olduğu için, bana gerçekleştirmemin mümkün olmayacağı hedefler vermekle tehdit etti açık açık. Ben de seni buraya koyan şirketin amk diyerek işten ayrıldım. O mobbingdi mesela ama bu anlattığın hikayede yöneticinin değişmesi ve yeni gelenin de direkt bu başlık altında hiçbir görev vermemesi ortada kasıtlı bir şey olmayabileceğini düşündürdü.
Biliçli bir şekilde yapıldığını düşünüyorsan bu hareketin, mobbing evet.

  • cay koy geliyorum  (29.07.21 18:45:44)