Semptomsuz Temaslıyım, PCR yaptıramıyorum. Nasıl bir yol belirlesem?

Merhaba. PCR'ı neden "yaptıramadığımı" ilerleyen satırlarda detaylandıracağım.

Bir süre önce annem ve babamla tatil için yazlıktaydık, hep beraber yazlıktan döndüğümüzde onlar semptom gösterip PCR yaptırdı ve ikisi de pozitif çıktı. Şu an evde tedavilerini sürdürüyorlar, durumları iyi şükür.

Bana söylenen; karantinada kalacağım ve ben de semptom gösterdiğim takdirde test yapılacağıydı. Halen bende herhangi bir semptom yok. Yakın çevremden "Sen de bir PCR testi yaptırsana, annenle babanla sürekli beraberdiniz, kendi durumunu merak etmiyor musun?" diye sorular alıyorum. İçten içe merak da ediyorum tabi.

Ama şöyle de tatsız bir durum var ki, PCR testini "aşırı düzeyde mecbur kalmadıkça" yaptırmak istemiyorum. Çünkü burnuma, boğazıma dış bir cismin sokulması konusunda müthiş bir hassasiyetim var maalesef. Elimde değil, fobi gibi düşünün. Yükseklik korkusu olan birine "Şu duvarın üzerinden yürüyerek geç işte, aşağı bakma, ne olacak ya" demek gibi bir şey. Rutin bademcik muayenesinde bile doktor ağzıma hafif çubuk soktuğunda deli öğüren biriyimdir. Durumlar bu şekildeyken de PCR yaptırmaya kalkarsam başıma gelebilecekleri çok iyi tahmin edebiliyorum. Ha ne var; ciddi semptomlar yaşarsam mecbur seve seve yaptıracağım ama onu yapacak olan sağlık çalışanına da yazık olacak, muhtemelen dakikalar boyu uğraştıracağım zavallıyı. O yüzden şu aşamada "ne gerek var" hissindeyim.

Şimdi kafamda birkaç soru var.

Sağlık Bakanlığı'nın covid bilgilendirmesinde şöyle deniyor;

"Yakın temaslılar 14 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 14. günün sonunda biter."

1. Maksimum 14. günde virüs vücudu terk ediyor anlamını çıkarabilir miyim bundan?

2. 14. gün sonrası PCR yerine tomografi çektirip, ciğerlerimin durumunun tespitini yaptırsam ve tomografi temizse PCR'sız şekilde sürecimi tamamlasam, makul olabilir mi sizce?

Yol haritası belirlemeye çalışıyorum şu an kafamda. Kendi talebimle detaylı bir kan tahlili ve tam idrar tahlili yaptırdığımı da belirteyim, onlarda herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Oksimetre ile de takip yapıyorum, değerlerim gayet iyi şu an.

Fikirlerinizi ve önerilerinizi merakla takip edeceğim. Şimdiden teşekkürler.

Gecmis olsun oncelikle. + cikman durumunda verilen ilaclari kullanma gibi bir niyetin yoksa (dunya'da boyle bir uygulama kaldi mi bilmiyorum - ilaclarin zarari yok ama faydasi var mi pek belli degil galiba) ve semptomun da yoksa, ve karantinadaysan, ve fobin varsa yaptirmanin merak gidermekten ote bir faydasi olur mu bilmiyorum.

sadece aşılı değilsen aşıyı ne zaman yaptirman gerektiginin zamanlamasi acisindan enfekte olup olmadigini ogrenmen gerekli. aşılıysan oyle bir sorun da yok.
  • robokot  (29.07.21 15:07:37)
@robokot Teşekkür ederim. 17 Haziran'da Biontech ilk dozu olmuştum, bu tatsız mevzu denk geldiği için 2.'yi olamadım, kaldı şu an o.

  • silentscream  (29.07.21 15:11:09 ~ 15:12:28)
küçük bir fayda-zarar analizi ile kararını verebilirsin diye düşünüyorum. yükseklik korkusu örneğinden dolayı yaptır ne olacak demeyeceğim ama, ya enfekte olduysan ve sinsi sinsi ilerliyorsa hastalık? ya erken teşhis edilip tedavi ile çok kolay halledilebilecekse? bunun ihtimali %0,00001 belki ama bu da benim hastalığım maalesef ahahaha. kendi fayda-zarar analizin en iyisi olacaktır.

  • pilavmaker  (29.07.21 15:12:58)
herhangi bir belirti göstermiyorsan, kendini izole et gerisinde sorun yok diye düşünmekteyim. bakanlık da bu şekilde bilgilendiriyor zaten.

  • lcha  (29.07.21 15:15:59)
@pilavmaker hastalik sinsi ilerliyorsa uygulayacaklari bir tedavi yok zaten. belirti olmasi lazim ki tomografi falan ceksinler, sikayet olsun anca oyle.

@silentscream, ikinci doz aşı vaktin gelmis geciyor, onu olup olmayacagini nasil bileceksin o zaman? eger pozitifsen olmamalisin cunku, gerci onun da zarari yok ama gelecekteki haklarini etkiler mi bilmiyorum. o yuzden pozitif olup olmadigini ogrenmen gerekebilir.

bu arada agza doktor cubuk soktugunda ogurmek normal, pcr esnasinda da ogurmek vs. normal aklinda olsun. ornek alan kisileri sasirtacak bir tepki vermen mumkun degil. kusanlar, bayilanlar ne ararsan var yani. fobine cok faydasi olmayabilir ama kendini cok yalniz hissetme diye dedim. 1.5 sene, milyonlarca test, neler gorduler neler.
  • robokot  (29.07.21 15:29:28 ~ 15:30:30)
@robokot 2. doz aşım için MHRS'de "Aşı Olabileceğiniz En Erken Tarih: 06 Ağustos 2021" yazıyor an itibariyle. Yani mevcut karantina bitiş tarihim olan 5 Ağustos'tan hemen sonrası.

  • silentscream  (29.07.21 15:37:47)
evet temasli, karantinada ancak pozitif olmadigin varsayildigi icin oyle. normalde aşı hakkin 17 temmuz civarinda basliyordu yoksa.

yazdigini tekrar okudum da su anda da anne ve babayla ayni evde oldugunu varsaymistim onceden. eger oyle bir durum yoksa belirti de yoksa muhtemelen ben de olsam karantina bitince aşımı olur gecerdim.
  • robokot  (29.07.21 16:01:50 ~ 16:02:50)