elektrik kesildiğinde vantilatör çalıştırabilmek

selamlar,

çok sıcak bir yerde yaşıyorum ve yaz aylarında neredeyse iki günde bir gece elektrik kesiliyor. kesintiler 1-2 saat sürüyor. klimalar çalışmadığı için de uykuya devam etmek çok zor oluyor(özellikle çocuğumuz için).

bu işi çok masraf yapmadan çözmek istiyorum ve aklıma vantilatör geldi. elektrik kesildiğinde vantilatörü çalıştırabilmenin en mantıklı yolu nedir acaba? güç kaynaklarını inceliyorum ama vantilatörü ne kadar süre çalıştırabileceklerini anlayamadım. mesela şuradaki ürün için bir fikri olan var mıdır? www.hepsiburada.com

gerekirse bütçeyi 700-800 liraya kadar arttırabilirim.

hocam bu şekildeki ups'lerin neredeyse tamamı elektrik kesilince biplemeye başlar. bu yüzden gece kullanımına uygun değildir. bunlar yerine usb'den çalışan fan + powerbank kullanmayı deneyebilirsiniz.

  • shadowfollower  (29.07.21 08:54:52)
valla verimlilik falan demişler, 300w güç verir desek, vantilatör masa vantilatörü ise maksimum 25w falandır, büyükler ise 60w. zaten yazar özelliklerinde. 25w'lık olanı 1 buçuk saat civarı çalıştırması lazım en en kötü ihtimalle, iyi bir modelse bir kaç saat de gider.

bu verimlilik zımbırtısı önemli, hani peak değeri 650 watt (ki yine yaklaşması zor) olabilir ama ne kadar depoladığı önemli. bu dandik bir şeye benziyor nitekim specleri hiç bir yerde yok gibi.

anlayan arkadaşlar şunu yorumlayabilir bana mantıklı geldi: www.hepsiburada.com (1000va ama verimlilik katsayısı 0.6 olunca 600w veriyor)
  • passion rules the game  (29.07.21 08:57:14 ~ 09:03:02)
Önemli bir nokta da bir çok UPS modeli AC elektrik motorlarının kalkışı için uygun değil. Yani güç ve değerler kağıt üzerinde tutsa bile bir AC motor olan vantilatöre kalkış yaptıramayabilir.

Buna uygun seçim yapılmalı, ama bana göre vantilatör çalıştırmak için ups edinmek pek mantıklı değil sanki.
  • John Bloor  (29.07.21 09:03:15)
ups'ler endüktif yükler için uygun değildir (içinde hareketli motor çalışan her şey) sadece elektronik cihazlar için uygundur. en mantıklı şey çanta tip jenaratör. hem başka şeyler de çalıştırabilirsiniz. gürültülü olacak evet ama uzak bir noktaya yer müsait ise konulabilir. hatta etrafına kabin gib, bir şey de yapılabilir.

www.hepsiburada.com
  • delidir yakalayin  (29.07.21 12:54:54 ~ 12:56:44)
kare dalga ucuz upsler bu vantilatör motorlarını döndüremezler. alacaksanız denildiği gibi buzzerı iptal edilebilen ve saf sinüs çıkış veren bir model almanız gerekiyor. bir de fanın kalkışta 3-5 kat akım çekeceğini düşünerek en az 600w anlık akım verebilen bir model olmalı.

  • orpheus  (29.07.21 12:59:47)
Usb vantilator + powerbank

Bu kadar macera aramaya gerek yok.
  • divit  (29.07.21 13:53:35)
cevaplar için teşekkür ederim herkese. elektrik işleri benim sandığımdan çok daha komplikeymiş, onu öğrenmiş oldum :)

  • hobolo  (02.08.21 11:56:15)