[]

Duyurunun saglikcilarina bir sorum var ( Asi olduktan sonra kan vermek :(

Gecen gunlerde ikinci doz biontec asimi oldum. Doktor randevum oldugu icin asi olduktan 3 gun sonra hani vucuttaki sekeri, hormonlari falan kontrol etmek icin kucuk ince uzun kan tuplerinden olur ya. Oyle 2 kucuk tuple kan aldilar kolumdan.

Simdi bir saglik cahili olarak beni bir evham bunalim aldi. Kanimi alan hemsireye de sormayi unuttum o gun.

Kendi kendime diyorum “ulan ya o asi 3 gun icinde vucudumda daha tamamen yer edinmeyip o verdigim kan tuplerinin icinde bana 3 gun once vurulan asinin butun sivisi varsa? Yada kan verdim diye vuruldugum asinin etkisi gecmisse ? O kani verdigim icin antikor seviyem olusmadiysa ve koronaya karsi korumasizsam su anda...

Bu sorular kafamda dolaniyor paso. Acaba boyle bir seyler olabilir mi ?

 
yok oyle bir seyin mumkunu yok. asi oyle calismiyor zaten (sivisi damarlariniza gitmiyor). asi olduktan 10 saniye sonra bile kan verseniz bir sey olmaz.

elini kesenler, kaza gecirenler bir daha aşı olurdu mesela yoksa. ve zaten kan tahlili yapilmazdi aşılılara, oyle de dusunebilirsiniz.
  • robokot  (29.07.21 04:42:49) 
aşı zaten damara yani kana yapılmıyor, koldaki kasa enjekte ediliyor. bu sebeple herhangi bir çekinceniz olmasına gerek yok.


  • biergarten  (29.07.21 08:25:54) 
ahahah aynı şeyi ben de düşündüm. perşembe aşı olup pazartesi check-up için kan verdim dedim ya aşının hepsi kanla birlikte giderse, ya da aşı yüzünden tüm sonuçlar şaşarsa :)
kan alan hemşireye dedim, daha yeni aşı oldum, kan alırken aşıyı almayın diye, güldü.

sonra annem aklıma geldi. 1991'de ciddi bir ameliyat geçirmişti ve 4-5 farklı kişiden kan toplanıp anneme kan verilmişti. hala kendi kanından iğrenir, elini falan kestiğinde refleks olarak ağzına götürdüğünde aklına gelir ve ıyyy der, saatlerce midesi bulanır. bu da böyle bir anımdır :)
  • halanne  (29.07.21 12:21:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.