Yurt dışına taşınma ve aile ilişkileri

Merhaba, büyük ihtimalle yakın zamanda yurt dışına yerleşeceğim. 24 yaşındayım şimdiye kadar ailemden ayrılmadım üniversite dahil. Annem ve kız kardeşimle beraber yaşıyor gibi bir şeyiz babam da yurtdışında çalıştığından ( kendimi bildim bileli ) yılın 3-4 ayı türkiye’de sadece. Yani uzun süredir maddiyat sağlama hariç evin babası konumundayım ve her şeye ben koşturuyorum, birbirimize çok fazla bağlıyız. Aslında babam komple tr’de olsa %100 şekilde rahat giderim de o da şuan mümkün değil. Bu ön bilgiyi geçtikten sonra, bu durumlardan dolayı komple yerleşme düşüncesi bana biraz zor geliyor. Çok istiyorum bunu, ama annem ile kardeşim de idare edebilirler mi sürekli bunu düşünüyorum ve göz kulak olamayacağımı bilmek beni biraz endişelendiriyor. Babam max 3-4 sene daha yurt dışında çalışır ve sonra temelli döner, 3-4 sene için de İngiltere’ye yerleşme fırsatını kaçırmak da istemiyorum. Genel olarak sorudan ziyade, beni biraz motive eder misiniz ? Bu tabi en aşamadığım problemim, yoksa genel olarak arkadaşlar, sevgili, ortam, düzen vs hepsini bir şekilde hallederim ve rayına oturturum diyorum ama bu konu benim için ayrı bir yerde. Özellikle annem çok üzülüyor çaktırmamaya çalışıyor ama üzülüyor. Tabii ki gitmemi de istiyor bir yandan. Şu son mülteci haberlerinden sonra en endişelendiğim şey güvenlik oldu açıkcası.

Yurt dışında yaşayanlar özellikle bu aile ile ayrı yaşamanın getirdiği zorlukları ne kadar sürede aştılar ya da aşabildiler mi ? Tabii ki mesafeli aile ilişkilerinden ziyade fazla bir bağlılık olan ilişkilerden söz ediyorum. Ek olarak annem ve kardeşim ab vatandaşı beni ziyarete rahat rahat vizesiz gelip gidebilirler ( korona olayları haricinde ) böyle de bir kolaylaştırıcı yanı var tabi ama orada düzen oturtup rahat rahat kendi evime çıkana kadar o da çok kolay değil 1-2 sene.

Öyle bir iç dökme gibi oldu düşünüp duruyorum bunları. Uzun olduysa kusura bakmayın.

Merhabalar! :) Yakın yaşlardayız, ben 3-4 yaş fazlam var ve benzer bir hikayemiz var. Ben de sonbaharda Almanya'ya taşınıyorum. Evin faturalarına dek ödeyen, ilgilenen benim. Annemi ve kardeşimi mutlu etmek için elimden geleni yaptım bu zamana dek. Ancak bu sonsuza dek böyle süremez... Bir noktada ayrışmak, eldeki fırsatları değerlendirmek gerekiyor. İleride şunu demekten gerçekten çekiniyorum; Bu zamana dek ailem için çalıştım, aileme baktım ama kendi hayatımı ıskaladım... Bence çok güzel bir yaştasınız. Zaman ilerledikçe bir şeyler daha da zorlaşabiliyor. Hazır bu enerjiniz varken, artık kendinize yatırım yapın.

Onlar da elbet başlarının çaresine bakarlar. :) Kocaman insanlar sonuçta :)
  • chihirovekohaku  (28.07.21 21:35:02 ~ 21:36:26)
Hayat devam ediyor ve bir kere yasiyoruz. Evet annen, kardesin ve aile yasantin var ama kendi hayatini da dusunmelisin. Bizim kulturumuzde bu gibi "bagliliklar" veya "kendini sorumlu hissetme" durumlari parlak genclerin aydinlik gelecegini etkiliyor. Git orada hayatini kur. Kendini gelistir. Basarilar kazan. Annen ve kardesin de seninle gurur duysun. Belki vakti geldiginde onlari da yanina alirsin. Hayatta basarilarin cok olsun.

  • nax  (28.07.21 21:35:30)
Yorumlar için çok teşekkür ederim, mantık %100 olarak zaten git diyor ama işte bu ayrıntıyı da düşünmeden edemiyorum. O havalimanindaki veda sahnesini falan düşündükçe mideme kramplar giriyor, vedalardan nefret ederim hani elimde olsa hadi görüşürüz diyip gidicem o derece.

Çok haklısınız söylediklerinizde. Türk aile yapısında gerçekten gereksiz derecede fazla bağlılık ve “ sahip çıkma “ içgüdüsü var. Aşmaya çalışıcam..
  • garavel  (28.07.21 21:49:05)
bence şu açıdan da düşün, kız kardeşin kaç yaşında bilmiyorum ama artık sen evde olmayacağın için bazı sorumlulukları o üstlenmek zorunda, fatura ödemek olsun doktor işleri olsun vs. o yapacak. bu onun gelişimini ve sorumluluk almasını,özetle büyümesini sağlayacak. çünkü eminim sen evde olduğundan ve tüm işlere koşturduğundan nasıl olsa abim yapıyor diye yapmıyordur. bu bir kız çocuğu için çok önemli diye düşünüyorum (kendim de aynı süreci yaşadım).

  • wendyangelamoiradarling  (29.07.21 09:40:03)