[]

Yurt dışına taşınma ve aile ilişkileri

Merhaba, büyük ihtimalle yakın zamanda yurt dışına yerleşeceğim. 24 yaşındayım şimdiye kadar ailemden ayrılmadım üniversite dahil. Annem ve kız kardeşimle beraber yaşıyor gibi bir şeyiz babam da yurtdışında çalıştığından ( kendimi bildim bileli ) yılın 3-4 ayı türkiye’de sadece. Yani uzun süredir maddiyat sağlama hariç evin babası konumundayım ve her şeye ben koşturuyorum, birbirimize çok fazla bağlıyız. Aslında babam komple tr’de olsa %100 şekilde rahat giderim de o da şuan mümkün değil. Bu ön bilgiyi geçtikten sonra, bu durumlardan dolayı komple yerleşme düşüncesi bana biraz zor geliyor. Çok istiyorum bunu, ama annem ile kardeşim de idare edebilirler mi sürekli bunu düşünüyorum ve göz kulak olamayacağımı bilmek beni biraz endişelendiriyor. Babam max 3-4 sene daha yurt dışında çalışır ve sonra temelli döner, 3-4 sene için de İngiltere’ye yerleşme fırsatını kaçırmak da istemiyorum. Genel olarak sorudan ziyade, beni biraz motive eder misiniz ? Bu tabi en aşamadığım problemim, yoksa genel olarak arkadaşlar, sevgili, ortam, düzen vs hepsini bir şekilde hallederim ve rayına oturturum diyorum ama bu konu benim için ayrı bir yerde. Özellikle annem çok üzülüyor çaktırmamaya çalışıyor ama üzülüyor. Tabii ki gitmemi de istiyor bir yandan. Şu son mülteci haberlerinden sonra en endişelendiğim şey güvenlik oldu açıkcası.

Yurt dışında yaşayanlar özellikle bu aile ile ayrı yaşamanın getirdiği zorlukları ne kadar sürede aştılar ya da aşabildiler mi ? Tabii ki mesafeli aile ilişkilerinden ziyade fazla bir bağlılık olan ilişkilerden söz ediyorum. Ek olarak annem ve kardeşim ab vatandaşı beni ziyarete rahat rahat vizesiz gelip gidebilirler ( korona olayları haricinde ) böyle de bir kolaylaştırıcı yanı var tabi ama orada düzen oturtup rahat rahat kendi evime çıkana kadar o da çok kolay değil 1-2 sene.

Öyle bir iç dökme gibi oldu düşünüp duruyorum bunları. Uzun olduysa kusura bakmayın.

 
Eh, hayatlarimiz az cok benzer. Benim babam da 20 senedir toplamda yilin 2-3 ayi olacak sekilde gidip gelir Turkiyeye. Evde en çok kalan erkek benim, ben de kiz kardesim ve annemle yasadim. Universite zamaninda ayrildigim icin belki senin kadar sorumluluk hissetmiyorum fakat birkac sey söylemek istiyorum.

1) Sen baba degilsin, hala evin cocugusun. Boyle bir sorumlulugun oldugunu dusunme. Isler karisirsa baban donsun eve.
2) Kotu bir durum oldugu takdirde Ingiltereden Turkiye 3 saat.
3) Sen iyi ol, düzenini kur. Baktin bu multeci isleri sikinti olmaya basladi o zaman anneni kardesini yanina almak icin ugrasirsin zaten eu vatandasliklari da varmis, Ingiltereye bir sekilde gocebilirler belki.
Evin reisi benim deyip (affina siginarak bu benzetmeyi yapiyorum) bekci kopegi gibi orada durursan elinden gelenin en iyisini yapmis olmayacaksin.

Annen, kiz kardesin de alisirlar bir süre sonra. Alismak zorundalar.

Kolayliklar.
  • Acream  (28.07.21 21:14:45) 
Merhabalar! :) Yakın yaşlardayız, ben 3-4 yaş fazlam var ve benzer bir hikayemiz var. Ben de sonbaharda Almanya'ya taşınıyorum. Evin faturalarına dek ödeyen, ilgilenen benim. Annemi ve kardeşimi mutlu etmek için elimden geleni yaptım bu zamana dek. Ancak bu sonsuza dek böyle süremez... Bir noktada ayrışmak, eldeki fırsatları değerlendirmek gerekiyor. İleride şunu demekten gerçekten çekiniyorum; Bu zamana dek ailem için çalıştım, aileme baktım ama kendi hayatımı ıskaladım... Bence çok güzel bir yaştasınız. Zaman ilerledikçe bir şeyler daha da zorlaşabiliyor. Hazır bu enerjiniz varken, artık kendinize yatırım yapın.

Onlar da elbet başlarının çaresine bakarlar. :) Kocaman insanlar sonuçta :)
  • chihirovekohaku  (28.07.21 21:35:02 ~ 21:36:26) 
Hayat devam ediyor ve bir kere yasiyoruz. Evet annen, kardesin ve aile yasantin var ama kendi hayatini da dusunmelisin. Bizim kulturumuzde bu gibi "bagliliklar" veya "kendini sorumlu hissetme" durumlari parlak genclerin aydinlik gelecegini etkiliyor. Git orada hayatini kur. Kendini gelistir. Basarilar kazan. Annen ve kardesin de seninle gurur duysun. Belki vakti geldiginde onlari da yanina alirsin. Hayatta basarilarin cok olsun.


  • nax  (28.07.21 21:35:30) 
Yorumlar için çok teşekkür ederim, mantık %100 olarak zaten git diyor ama işte bu ayrıntıyı da düşünmeden edemiyorum. O havalimanindaki veda sahnesini falan düşündükçe mideme kramplar giriyor, vedalardan nefret ederim hani elimde olsa hadi görüşürüz diyip gidicem o derece.

Çok haklısınız söylediklerinizde. Türk aile yapısında gerçekten gereksiz derecede fazla bağlılık ve “ sahip çıkma “ içgüdüsü var. Aşmaya çalışıcam..
  • garavel  (28.07.21 21:49:05) 
bence şu açıdan da düşün, kız kardeşin kaç yaşında bilmiyorum ama artık sen evde olmayacağın için bazı sorumlulukları o üstlenmek zorunda, fatura ödemek olsun doktor işleri olsun vs. o yapacak. bu onun gelişimini ve sorumluluk almasını,özetle büyümesini sağlayacak. çünkü eminim sen evde olduğundan ve tüm işlere koşturduğundan nasıl olsa abim yapıyor diye yapmıyordur. bu bir kız çocuğu için çok önemli diye düşünüyorum (kendim de aynı süreci yaşadım).


  • wendyangelamoiradarling  (29.07.21 09:40:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.