8 günlük Italya gezisi (Mailand, Florenz, Rom)

Milanodan arabayla basliyacak seyehatimiz de nerelere ugramamizi tavsiye edersiniz?

Büyük ihtimal Venedige de ugrayacagiz ama orayada arabayla giris yasakmis sanirim..

Tüm tavsiyelere acigiz.

Como Gölü’ne mutlaka gidin

  • suicides underground  (28.07.21 10:22:17)
Ben Bologna'yı çok severim. Gezilecek pek bir yer yok ama şehrin kendisi güzel. Venedik tarafına giderseniz Trieste ve Verona'ya da uğrayabilirsiniz. Güneye kadar inecekseniz her ne kadar distopik bir şehirse de Napoli'de pizza yemenizi öneririm. İtalya'nın diğer yerlerinde yapılan pizzalardan çok çok daha iyi.

Rotanıza ters kalıyor ama Mısır kültürüyle, sinemayla falan ilgileniyorsanız Torino'da bu alanlardaki en iyi müzeler bulunuyor. Oraya da uğrayabilirsiniz. Bana kalırsa Milano'dan her türlü daha iyidir.
  • stronzo  (28.07.21 12:36:00)
Como yukarida kaliyor. Como etrafinda iyi restaurantlar var. Como yakininda kartpostal gibi dag koyleri var, ki dogasi hala yaban. Yemekler Como merkezindeki turistik yerlere gore cok daha ust duzeyde ve ucuz. Ancak 8 günlük gezide rotadan sasmazsiniz diye dusunuyorum.

Bologna´da acik havada yapilan film festivaline katilmistik, cok keyifliydi. Tarihlerine bakin. Ogrenci sehri, alternatif barlari, cafeleri var. Meydandaki kiliseyi, Muhammed´in resmedildigi ve polisin korudugu kiliseyi gormeden tabii ki gelmeyin. Osteria del Sole´ye kendi tapasinizi goturup, barin icerisinden sarap alabiliyorsunuz, genelde lokaller oluyor. Saraplar cok ust duzeyde degil, ama cok hos bir yer.

-Yerden bagimsiz, simdi yaz trüfü vakti. Iyi bir lokantaya giderseniz yaz trüfleri var mi, taze mi diye sorun. Umbria ve Toskana menseeili iyi trüfler bulursaniz pasta üzerine isteyin, en az 10 gr alin, yaz trüfü cok kokulu-aromatik olmuyor ancak yine de keyifli. Florensa´ya yakin yerlerde "pici" pastasi uzerine trüf isteyin.

Sarap seviyorsaniz Florensa-Siena arasindaki Chianti bölgesine gidip sarap icin. Rotaya yakin olsun derseniz Cortona´ya gidin. (Sarap tadimi icin Leuta, yok kasaba icinde olsun derseniz, Baracci) Bu kasabalarda hic bunalmadan bir-iki gün gecirebilirsiniz, Toskana´nin koyleri cok guzeldir. Gitmeyecekseniz, lokantalarda "2016 - Chianti Classico" varsa icin, icirtin. Son 10 yilin en leziz vintagei. Türkiye´nin agir ve bol meseli saraplarina benzemez, hafiftir ve yazin biraz serin servis edilirse, oranin yemekleriyle cok hos gider.

Hic koy-kasaba gezmek istemiyorsaniz, Florensa´dan Roma´ya Siena´ya gidebilirsiniz. Ama bence Toskana´da kasaba gezin.

Florensa ve Roma´da yeme-icme onerisi isterseniz, tekrar yazarim. Azicik sanatla ilgileniyorsaniz en az yarim gununuzu Uffizi´ye ayirin.

Bir de sadece 8 günüm olsa, arabayi aldigim gibi Milano´dan cikardim.
  • buf-e kür  (28.07.21 13:12:22 ~ 13:15:13)