bu kredi kartı işi mantıksız mı

tek kredi kartı kullanıyorum ve durumuma göre en az asgarisini ödüyorum. bazen tamamını bazen %75i. hesap kesiminden sonra ilk harcamayı yapmadan hemen önce, asgariyi ödeme tarihi geçmeden elbette artık duruma göre.

ardından 20 liralık alışveriş yaptısaysam hemen 20 lira kart borcu ödüyorum. 100 harcarsam 100 vs böyle anlık karttan ödeyip en kötü gün sonunda harcanan kısmı ödüyorum.

eğer o ay ilk etapta anca asgarisini ödemişsem ve bu harca öde sonrası param tükenmiş gibiyse karttan harcamayı kesip kartı hesap kesimine kadar kullanıma kapatıyorum.

bu olay bazı arkadaşlarıma göre mantıksız. kartta limit neyse oraya kadar kullanıp eldeki nakiti tutup hesap özeti geldiğinde ödemek daha iyi diyorlar. kimi de kart kullanma nakit varsa nakit harca diyorlar. ancak kartın fena olmayan avantajları var benim için.

yanlış mı kullanıyorum bu şeyi?

psikolojik kontrolle pratiklik arasindaki cizgi sanirim seninki.

yani bir yerde arkadaslarin hakli, kredi sana verilmis bir hak. alisverisi yapar yapmaz nakitini elden cikarmak yerine mesela hesap ozeti gunune kadar butun parayi faizde tutarsan sana ekstra para kalir. sen o faizden feragat edip "kafam rahat etsin" diyerek hemen bankaya veriyorsun. muhtemelen o parayi harcamaktan korkuyorsun.

burada onemli olan hesabini kitabini yapabilen, kendini tutabilen biri misin? bazen asgariyi odeyecek durumda kaldigina gore muhtemelen kazandigindan fazlasini harcayan birisin, yani tehlikeli sular. eger disiplinli bir sekilde her alisveris yapisinda o parayi gunluk faiz hesabina atsan ve DOKUNMASAN, gunu geldiginde oradan odesen senin icin daha karli. kart limitine gore bu meblag ugrastigina degmeyebilir tabii. ama zaten asgari yatirip faiz odeyen birisin, en azindan odedigin faizin bir kismi cikar.

kartin sana getirdigi avantajlar odedigin faizden fazla mi? hic hesapladin mi? eger fazla degilse karti direk kapatip debit kart ile dolasmak daha mantikli senin gibi biri icin.
  • robokot  (25.07.21 03:00:35 ~ 03:12:19)
Asgarisini odersen kalan borca faiz binmiyor mu?
Bunun ne faydasi var anlamadim bosuna ekstra para odeyip duruyorsun faiz yuzunden.

Devamli asgari odeyen biri borc batagina dusmustur, bir an once o karttan kurtulmalidir zaten.

Belki de kredi karti olayini yanlis anlamissindir, benim bir arkadasim yanlis anlamisti yillarca asgarisini odedi biz uyarana kadar.
  • divit  (25.07.21 03:06:05)
Kanka kusura bakma ama bu hesapla senin karda ya da kendi deyiminde avantajlı olduğun bir durum göremiyorum. Hatta yukarıda belirtildiği gibi zaten faize düşmüşsün. Ne karın olacak bundan? Ayrıca yarın birgun birsey olsa kredi cekemeyeceksin. Ayrıca ne yapmak istediğini de zerre anlamadım. Asgariyi ödeyip, o ayın borcunu bitirmeden neden daha son ödeme tarihine yaklaşık 40 gün olan sıradaki borcu ödüyorsun ki?

  • allah yazdiysa bozsun  (25.07.21 07:44:51)
Amaç elde nakit bulundurmayarak kontrol sağlamaksa nakit kart kullanılabilir harcamalar için, ben bu kullanımın mantığını anlayamadım.

  •   (25.07.21 09:00:12)
Bu nasıl bir kullanma beynim yandı.
Kredi kartının asgarisini ödediğin zaman kredi notun düşer ve bir gün kredi ihtiyacıyla bankaya gittiğinde bu gerçekle yüzleşebilirsin. Bu şekil garip kullanımda da düşer bence.

Kredi kartını kullanman gerekiyorsa harcamaların sonunda borç geldiğinde o ayki ekstrenin tamamını ödemen gerekir. Fazlaya da gerek yok.

Kredi kartını nakit yerine kullanım kolaylığı şeklinde düşünüyorsan banka kartı da kullanabilirsin.
  • epitaf  (25.07.21 11:58:32)
kredi kartı kullanımında 1. kural ;
her ay borcun tamamını ödemektir.
eğer bunu yapamıyorsan faizden sürekli zarar edersin, kartı anında makasla kes çöpe at.
nakiti cebinizde 1 ay tutunca bitcoin alıp %5 kazanmayı falan bekliyor arkadaşlarınız sanırım. nakiti 1 ay cebinizde tutmak size hiçbirşey kazandırmaz.
  • aslindasorunumpsikolojik  (25.07.21 12:13:30)
sadece asgariyi ödemek kredi notunu etkilemez. kredi notun etkilenmesin diye asgari ödeme diye bir şey var zaten. bankanın keyfinden değil. sadece asgariyi öder ve harcama yapmaya devam edersen o delik kapanmaz. bankanın en sevdiği müşteri olursun. onun dışında bence kullanımında bir sıkıntı yok burada abartıldığı kadar.

  • Whily  (25.07.21 12:36:51)
asgari ödemenin kredi notuna etkisi yok. sadece sürekli borçlu olacağın için kullanılabilir limitine etki eder.

  • Efoody  (25.07.21 12:39:11)
karttaki limit harcamanız için limit olarak görmeyin. giren para ne kadarsa o kadar karttan harcayın. ekstre geldiğinde de borcu komple kapatın.

  • biergarten  (25.07.21 16:47:30)
bir aylık nakitten yatırım olmaz. kart borcunun tamamını ödeyemeyenler ülkesindeyiz zaten. ama normal şartlarda kart sadece taksitlendirme kolaylığı için kullanılan bişi olmalı. ama biz fakir olduğumuz için ne yazık ki ay sonunu getirme aracı olarak görüp asgarisini ödeyerek yaşayabiliyoruz.
eğer yapabilirsen kart için en güzeli aylık ödeyebileceğin miktar kadar harcamak ve hepsini o ay ödemek veya mutfak masrafını aylık harcamanı nakit yapıp kartı sadece taksitli işler için kullanmak.

  • photo85  (25.07.21 21:06:54)