Iphone acil durum alarmı, notları?

Az önce Iphone cihazım yqngın alarmına benzer şekilde 4-5 defa ötüp ıyandırdı beni. Ekrana baktığımda ‘acil durum bildirimi’ başlığı altında ‘evde kal türkiye’ yazıyordu. Bildirime tıklayınca ayarlardaki bildirim kısmı açılıyor sadece. Çok şaşırdım böyle bir şeyi hiç bilmiyordum kaç yıllık iphone kullanıcısı olarak. Netten biraz araştırdım hükümet uyarıları diye bir şey varmış. Bildirim kısmınj en alt tarafında açıp kaptılabilen 3 seçenek var ama onlarda da bana gelen uayrı ile eşleştirebileceğim bir kısım bulamadım. Ciddi ciddi rahatsız oldum ya sabah sabah. Bar mı daha önce bunu yaşayan?

Baktım benim de açıkmış acil durum bildirimleri ama ben hiç denk gelmedim. Çok rahatsız edici gerçekten.

  • plutongezegendegilmi  (24.07.21 10:03:36)
Aynı bildirim babama da geldi.

Sebebini biz de merak ettik ciddi ciddi
  • deveyidiken  (24.07.21 10:07:11)
Ben de bunun için geldim. Uykumdan uyandırdı aklım çıktı. Bu dönemde neden bangır bangır çaldı ki evde kal diye?

  • hrvl  (24.07.21 10:10:30)
Vodafone nun işleri işte. Hiç sevmem bu dandik operatörü. Bak hiç Turkcell de böyle şeyler oluyor mu, olmaz. Hiç rahatsız etmez gerçekten acil bir durum olmazsa.

  • top_secret  (24.07.21 10:42:45)
yunanda yasayan biri olarak 3-4 defa aldim bu tarz bir uyariyi. biri orman yangini icindi, biri hava sicakligi icindi, otekiler covid icindi. her ne kadar alismis olsam da ben de urperiyorum her seferinde

exposure notifications diye bir sey var turkcesi nasildir bilmiyorum ama ayarlarda direkt (notifications icinde degil, pilin ustunde bende) belki ondan dolayi gelmistir.
  • yoggi  (24.07.21 21:19:45)