Elit insanlarla bir arada bulunmak?

Napayım mason locasına mı kaydolayım ilber ortaylı gibi oldum cahillere tahammülüm kalmadı ilber gibi tiplerle takılmak için ne yapmam gerekir bu ülkede?

yüksek lisans, doktora, akademi

  • diffarentiationation  (23.07.21 06:12:55)
  • kisa  (23.07.21 07:01:00)
@diffar haklısın ama orda bile seviye tam istediğim gibi değil

  • ir mania  (23.07.21 07:48:09)
@klsa kimse kusura bakmasın konusunda iq düşüren tiplerle muhatap olmaktansa yalnızlığı severim

  • ir mania  (23.07.21 07:49:55)
Burdayiz işte kardeş ;))

  • abuzer  (23.07.21 08:23:16)
Bu ülkede dediğin için yazıyorum. Cevabı akademide olmayandır. Belki 70lerde falan öyleymiştir sorry but not now.
Öncelikle türkiyenin yetiştirdiği bir “elit” grup yok, uzun zamandır olmadı. Uzun uzun anlatmayacağım sosyolojik bir sonuç merak eden bakar neden olmadığına. Ha yani cumhuriyetin ilk yarılarında vardı belki onlar da dağıldı gitti, göç etti, çoğalmadı, asimile oldu vs vs.

Öncelikle çok paranız olması gerek. Neden? Sırf bu arayışa zaman ayırmak için bile gerekli. Zaman her şeyden pahalı bişey sonuçta. Bir de 30 dan sonra böyle bir gruba girmeniz zor, aile önemli veya ilk gençlikten gelen arkadaş çevresi. Ha evlendiğiniz insan şans eseri böyle bir basamak olur o başka ama bknz ylne aile.

Çok parayla bu grubun ilgisini çekecek konulara finansör olabilir veya yapımcılık, yayıncılık yapabilirsiniz. Hem hiyerarşik olarak sizi direkt kabul edilebilir bir pozisyona getirir hem de zaten yakın olursunuz istediğiniz insanlara.

Göç edip batı avrupada bir eğitim alabilirsiniz.
Nispeten fakir bir yöntem olarak workawayle atıyorum fransız markizlerin yazlık şatolarında getir götür işi yapabilirsiniz. En azından bi arkadaşlık, sohbet ortamı doğar.

Türkiyede hem sanat hem akademi ortamı ne yazıkki pert. Popülistler linçlemesin ama avamlıktan yıkılıyor.
  • rewlack  (23.07.21 09:40:41 ~ 12:30:37)
@ir mania, estağfurullah, yalnızlık da güzeldir tercih olduğunda da, demek istediğim anlaşılmamış diye düşünüyorum.
İlber gibi tiplerle muhatap olmak için İlber gibi tipler denmemeli diye düşünüyorum.
Aynı yukarıdaki linkte, büyük insan Hugh hafner in dediği gibi.
Onun dışında 3 üniversite konusu da var tabi.
  • kisa  (23.07.21 11:14:33)
@rewlack benim derdim de öyle biriyle evlenmek ama bulamadım. Arkadaslardan zaten öyle biri çıkmadı yeni nesilde öyle birileri çıkacağını da düşünmüyorum çıksa da tanışmamız zor olacaktır kendini böyle görenlerle tanışmak konuşmak isterim

  • ir mania  (23.07.21 12:27:36)
Mason locası sizi beklemiyor ne yazıkki : )
Haklısınız, kendi çemberinin dışındaki bireyler için katlanması zor bir durum ama aile +1
Siz birden elit zümreye dahil olamazsınız aileniz dahil değilse ki bu soruyu sorduğunuza göre sanırım değil. Fakat torunlarınız dahil olabilir. Konuşup, yazıp çeviri yapacak kadar iyi min iki yabancı dil bilmeniz gerek . Çok gezmeniz sizin gibi flanöz/flanör hayatı yaşayan insanlarla karşılaşmanız gerek. Bunu da cafe neroda kahve içerken değil nebileyim budapeştede london cafed ekahve içerken yapmanız şansınızı arttırır ye düşünüyorum.
Elitizm her ne kadar içsel birşeymiş gibi görünse de aynı zamanda tüm bir estetik ve kültürel (davranışsal) biçimleri de kapsar. Çok kitap okumak kadar estetikten anlamak ve hayatına katabilmek gerekir. Evinizden yaşadığınız yerden önce kendinizi de dönüştürmek gerek bunu da ayy elitler beni görsün diye değil ben de öyle olayım diye yapmalısınız zaten.

Bi de artiz ne arar la pazarda demek istiyorum size. Elit insanın orta doğuda ne işi var? Türkiyede ne yapsın hem türk hem elit olsa çoktan başka bi yere göç etmiş olmalı bence.
Çok okuyun, çok (güzel) müzik dinleyin. Elit bulduğunuz birileri varsa bu gruptan mesela direkt kendileriyle tanışın, msj atın mail atın gittiği yerlerde yüzyüze bir selam verin falan yürüyün yani. (Tabi gerçekten öyle bulduğunuz birileri varsa)

Bir de evlenme, flört olayı demişsiniz. Evet, umarım zaten denginiz biri çıksın. Ama yani bunu da zor buluyorum, öyle biri sizi naapsın der gibi olacak : ) ama aslında çevresinde yöresinde değilsiniz ya karşınıza çıkması zor demek istiyorum.

Edit: bu gruptan derken sanatçı, yazar tayfasını kastettim.
Edit 2: dil öğrenmeyi hobi amaçlı değil, çeviri yapmak (kitap/makale), seyahat etmek, bir süre yurt dışında yaşamak için söyledim.
Edit3: hepsi için çok para gerek tabiiki. Sonuç olarak elitizim de özünde sınıfsal bi mesele zaten.
  • jimjim  (23.07.21 12:45:13 ~ 12:53:52)
Türkiyeden rahatça çıkıp avrupada elit tabakaya hitap eden bir sanat etkinliğine katılacak kadar (avusturyada bir opera sahnesini izleyip anlayabilmek) bir kültüre sahip değilseniz, yaşayan ünlü ressamların sergilerine gidip eleştirmenleri takip etmiyorsanız, klasik eserleri orijinal dilinde okuyup anlayamıyorsanız(en azından 2-3 dil) ve en önemlisi bunları finanse edecek kadar (eğitim, seyahat ve diğer giderleri) zengin değilseniz, elit zümreye dahil olamazsınız. Ancak kültürlü insanlara dahil olursunuz.

  • neysene  (23.07.21 13:24:06 ~ 13:25:18)
Ben doğuştan elitim aslında fakat yeşerip meyve verecek ortam bulamıyorum

  • ir mania  (23.07.21 14:51:06)
iyi üniversitelerin akademik alanları hala az da olsa elitizm vaat ediyor ama o da sınırlı, şans biraz, çok odtülü, bilkentli cahil gördüm çünkü. bu ülkede muhalif olduğu için, popüler semtlerde oturduğu için kendini aydın zanneden çok büyük bir popülist yarı-cahil kitle var, aradığın gerçek entellektüelizm ise burada da bulamazsın.

tek bir yerden ziyade bu biraz da kaliteli ortamlarda sürekli bulunarak belirli bir çevre elde edilebilir, mesela çok köklü derneklerde, popülist olmayan hobi gruplarında, doktora yapan ya da yapmış insanların arasında
  • gezegen olan pluton  (23.07.21 15:40:48 ~ 18:36:39)
Mümkün olduğunca öyle gruplara girmeye çalışıyorum. Senin de müze gezdiğini biliyorum plüton ama hep bi avamlık yani yapmacık oluyor bizim ülkenin entelektüel geçinenleri. Müze gezip tavla atan okey oynayan tipe ben elit demem

  • ir mania  (23.07.21 20:26:42)
ilk once para problemini cozmen lazim, sonra gerisi gelir.
mason locasina uye bir tane orta direk bulamazsin, bu rastlanti degil herhalde. :)

  • cooperr  (23.07.21 20:52:20)
@copper mason locası yazdığıma bakmayın ben orayı da beğenmem bence zira düşünce özgürlüğü yok bir nevi tarikat gibi. Aidat ücretlerini de bilmiyorum ama begendigim biyer olsa karşılarım

  • ir mania  (23.07.21 21:10:35)