[]

İkâmetgâhı sevgiliyle aynı eve aldırmak?

Selam millet,

Kız arkadaşımla gelecek yıl express entry yoluyla Kanada'ya göçmeyi düşünüyoruz. Henüz evli değiliz ve evlenmeden (common law) ile gitmek niyetindeyiz. Bunun için ortak banka hesabımız olmalı ve aynı evde yaşadığımızı ispatlamak durumundayız. Kız arkadaşımın ev sahibi tantanacı, kavga çıkaran biri. Dâireye erkek girmesini katiyen istemiyor. Korkarım diğer ev sahipleri de öyle bulunduğum yerde. Üzerime fatura almaktan çekiniyorum o nedenle.

Kız arkadaşımın ikâmetgâhı bu dâireye kayıtlı. Onunla birlikte nüfus müdürlüğüne gidip kaydımı evine taşımak istesem "Hooop birader, ne ayaksınız?" deme ihtimalleri var mı? Yatar mı bizim iş? Yakın zamanda bu işlemi gerçekleştiren varsa, hangi aşamalardan geçtiğini bilmek isterim.

 
Kanada'da nasildir bilmiyorum ama benim yasadigim ulkelerde ikametgah diye bir kavram yoktu. Onun yerine adres kaniti olarak (proof of address) ustunde ad soyad, tarih ve adresin gozuktugu banka dokumani, fatura gibi evraklar kullaniliyor.

Ikametgahi aldirmadan once Kanada'da kabul goren adres beyan sistemini arastirin diye yazdim.
  • sertac akin  (22.07.21 12:20:14) 
Faturanın başkasının üstüne alınmasıyla ev sahibinin bir alakası yok. Çıktıktan sonra da bi önemi kalmaz zaten.
Bunun dışında bir ihtimal tanık (orada ikamet eden kişi) yoluyla sizin dediğiniz gibi aldırma imkanı da vardır. Ama gereksiz yani faturayı alın direkt işte.

  • rewlack  (22.07.21 12:32:29) 
normalde adres beyanina beraber gidip bu benimle yasiyor diyebiliyordunuz en son. beni oyle yapmislardi.

ne ayaksiniz demezler, orada yasadiginiza dair kanit isteyecek degiller. orada illaki fatura sahibi olmaniza gerek yok. ikamet bilgisi e-devlet'ten cikiyor.
  • yoggi  (22.07.21 12:39:47) 
eve taşınan ilk kişinin ikametgahını oraya alabilmesi için fatura kontrat vs gerekiyor. diğer kişiler evde halihazırda kayıtlı olan kişinin beyanıyla adresini aynı yere alabiliyor diyr biliyorum. ev arkadaşıyız derseniz sorun çıkacağını sanmıyorum.

bir yöntem daha var. bir kaç yıl önce bir yakınımın ikametgahının değişmesi gerekiyordu ama kendisi nüfus müdürlüğüne gidemiyordu. 1 aylığına turk telekomdan mobil imza satın alıp, e devletine mobil imzası irle giriş yapıp ikametgahını değiştirmiştik.( bu işlem e devlet şifresi ile yapılamıyor
mobil yada e imza gerekiyor) hala sistem aynımı bilmiyorum tabi.
  • srjkvon  (22.07.21 13:23:33) 
üzerinize fatura almak zorunda değilsiniz. ikameti orda olan kişiyle gidiyorsunuz ve o kişi benimle yaşıyor diyor.


  • bana bir nick verin  (22.07.21 13:33:06) 
Mobil imza olayi yeni ikamet adresinde kimse oturmuyorsa kabul goruyor diye biliyorum. O sebeple nufus mudurlugune kiz arkadasinizla birlikte gitmelisiniz, o da bir kagit imzalayacak, o kadar. Sorun cikmaz. Yalniz sertac akin'in dedigi daha onemli. Digiturk migiturk bi sey actirip e-fatura talep edin mesela, apartmana fatura gelmesin. Ya da ayri ayri hayat sigortasi yaptirip kiz arkadasinizin adresini gosterin.


  • argaladhel  (22.07.21 16:13:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.