Rayban gözlük sahte mi? Kazıklandım mı?

Rayban chris modelini birinden ikinci el olarak aldım 3 yıl önce. Faturasını aldım, atasundan alınmış. Bu süre boyunca 3-4 kez kullanmam dışında kabından çıkarmadım. Gözlüğün iki sıkıntısı oluştu.

1. Aldığımda var olan camın üstündeki koyulupu sağlayan ince filmde deformasyon varmış farkedemedim. Fakat gözlük camını sildikçe bu film daha da kalktı deformasyon büyüdü.

2. Model normalde mat bir çerçeveye sahip olmasına rağmen bu mat yüzey kalkıp (www.ray-ban.com) altından parlak çerçeve boyası meydana çıktı. Ve bu mat yüzey/çerçeve yapış yapıştı, etiket yapışkanı gibi.

Bu sorunlarla beraber daha önce boynerden aldığım başka mat model (rayban justin) böyle problemler yaratmamıştı. Ancak önceki gibi kaliteli menteşe ve kollara sahip ayrıca RB harflerine sahip camında lazer işlemesi de var. Belki totalde 4 senelik bir gözlük olması nedeniyle normal mi yoksa 1. Kalite imitasyon falan mı? Kazıklandım mı?
O zaman 40 dolara falan almıştım.

İki madde hakkında malesef bilgim yok ama Atasun sahte gözlük satmaz.

  • hayirsiz  (21.07.21 22:07:38)
atasun hollandalılara satıldığından bu yana sıkıntı yaratabiliyor. bunu gayet iyi olan gözlükçüm de söylüyor. bilhassa ray-ban'larda sıkıntı olabiliyor. 40 dolar, dort sene evvel için bile oldukca düşük bir ücret zira.

geçen yıl aviator'a 750 tl vermiştim, o da indire indire, nakit olarak.
  • mermize  (21.07.21 22:22:46)
@mermerize
Esasen ikinci el fiyatı işte 220 lira gibi bir paraya aldım. Fatura üzerinde 310 lira yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bu yazdığım gözlük modelleri raybanın en ucuz modelleri olup polarize camlı olan bazı modellerinin yarı fiyatıydı o zamanlar. Fiyat bandı hatırladığım kadarıyla 300-700 lira civarıydı.
Boyberden aldığım gözlüğü ise 6 sene önce sıfır olarak boynerden 230 liraya almıştım, o kesinlikle orjinaldi mesela.
  • neysene  (22.07.21 00:03:47)
tabii faturasini aldigin gozluk ile aldigin gozlugun ayni olmamasi ihtimali de var her zaman.

  • robokot  (22.07.21 03:50:38)
Cercevede oksitletme, deformasyon vs olabiliyor ter yuzunden, daha pahali markalarda da basima geldi. Ama camda soyulma hic marka gozlukte duymadim. Faturasi kac yilina aitse o zamanin dolar kuruna bakmak lazim. Eger $150-200 bandinin altinda ise sahte olabilir.

  • cooperr  (22.07.21 07:01:23)
mermize+1

ben de gözlükçi bir yakınımdan duydum aynısını.
  • since1907  (22.07.21 09:53:19)
İlk problemi ben de yaşamıştım ama gözlüğün sahte olacağı aklıma gelmemişti, şu an şüpheleniyorum acaba benimki de mi sahteydi diye, çok da tanımadığım bir optikçiden uygun fiyata satın almıştım.

  •   (22.07.21 10:05:57)
Atasun'dan sanıyorum 6-7 yıl önce ben de Rayban aldım, sizinkiyle aynı özelliklerde. Dediklerinizin aynısını yaşadım. Hem camda film çizik şeklinde attı (sonradan atasuna götürdüğümüzde dış müdahale nedeniyle olduğundan garanti kapsamında değil, film kaplatılırsa astarı yüzünden pahalıya gelir gibi bir şey denmişti yanılmıyorsam.) hem de çerçeve aynı dediğiniz şekilde soyuldu ve alttan parlak yüzey çıktı.

Yıllar önce annemle babamın yurt dışındayken aldıkları raybanlarla kesinlikle aynı kalitede değil bence buraya gelen ürünler. Rayban'lar da kalite kalite benim de anladığım.
  • kænu  (22.07.21 10:13:32)
Piyasadaki tüm markalarla vaktinde işbirliği yapmış bir optikçi tanıdığım, aynı zamanda benim de gözlükçüm olur, Atasun başta olmak üzere zincir gözlükçülerin imitasyon ürün sattığını söylemişti. Uzmanı olmadığım ve bünyelerinde çalışmadığım için doğruluğunu bilmem ama Atasun'dan gözlük alıp da memnun olan bir tane bile tanıdığım olmadı bugüne kadar. Yani sahte olma ihtimalini ben daha güçlü buluyorum.

Zira orijinali de imitasyonu da Çin pazarında üretilip piyasaya sunuluyor. Çin'den çıkan seri üretim bir plastiğin bu kadar pahalıya satılabiliyor olması bile başlı başına etiket parası olduğunu gösteriyor. Malzemeden kaynaklı hiçbir avantajı yok.
  • desdenova34  (22.07.21 15:14:41)