Evdeki kediler, yeni kediyi kabullenemedi. Yardım...

Evdeki, ikisi de 7 yaşında olan iki kedimiz, yeni gelen yavru kediyi kabullenemediler.
Yavru kedi 2 aylık erkek.

Yeni kedi alıştırma adımlarını tek tek, uzun uzun yerine getirdim.
10 gün boyunca farklı odalarda tutup, her gün bir süre odalarını değiştirip kokularını tanımalarını sağladım.
Kokularının bulaştığı oyuncak, eşya, kıyafet vb şeyleri birbirlerinin yanına koydum.
Tuvaletlerini tabi ki ayırdım.
Son 2 gün yeni kediyi, box içinde diğerlerinin yanına koyup tanıştırdım (bunu günde 2 kez yaptım).
Bunun üstüne yine aynı odaya koymayıp 2 gün daha ayrı odalarda tuttum.

Ama yok olmadı.
Özellikle evdeki dişi yanına bile yaklaştırmıyor, hemen tıslamaya başlıyor.
Erkek ise çok tıslamasa da, yavru yanına gelince söylene söylene uzaklaşıyor.
Yavru kedi de doğal olarak sürekli oyun derdinde. Habire boyunlarına atlıyor, önlerini kesiyor, hoplayıp zıplıyor.

2 hafta oldu bir araya getireli ve ilk günden beri ortamın gerginliği hiç azalmadı. Yavruyu hiç benimseyemediler.

Normal midir bu?
Düzelir mi, yeni kediyi bir gün kabullenirler mi?
Can ciğer olmalarını da artık beklemiyorum ama en azından yan yana, kavga etmeden yatarlar mı bir gün?
Ekstra ne yapabilirim barış ilan etmeleri için?

Bu arada yavru kedi de çok fırlama. Biraz fazla hareketli ve şımarık. Diğerleri ise tam tersi, evde kedi olup olmadığını bile anlamaz kimse.

çok normal, iki hafta kısa bir süre.

yavru henüz küçük ama bir süre sonra tırnaklarını kesin, bırakın kavga ediyorlarsa etsinler, olmazsa ufaklık biraz dayak yer.
çok fazla köşeye sıkıştırıp aşırı saldırmadıkça ayırmayın.
onlar kendi düzenlerini kurarlar.
kavga edip kimin kim olduğunu göstermeleri lazım, sonra düzelir.
sabırlı olun.
  • blatta hiberna  (21.07.21 20:40:09)
Teşekkür ederim. Özellikle yavrunun tırnaklarına çok dikkat ediyorum zaten, oyun oynarken ayarsız bir şekilde diğerlerinin canını acıtıp iyice kendinden uzaklaştırmasın diye.

  • anatomik  (21.07.21 20:52:00)
büyük olan kedilerin de tırnaklarına dikkat edin.
aynı şekilde alıştırmaya, kontrollü şekilde serbest bırakmaya devam edin.
başlarında duramayacağınız zaman yine ufaklığı kapatırsınız.
henüz çok küçük, 3-4 aylık olunca yavaş yavaş bırakın kendi dengelerini bulurlar.
  • blatta hiberna  (21.07.21 20:56:37)
Şu an ufaklığı kapatma şansım pek yok. Zaten değil kapatmak, tuvalete girsem kapının önünde öldürüyorlarmış gibi bağırmaya başlıyor. Kapatınca saatlerce susmuyor, onun da cok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Hem kendisi için kötü oluyor, hem de digerleri için kötü oluyor böyle feryat figan bağırması.

  • anatomik  (21.07.21 21:09:26)
yavruyu boğazlamıyorlarsa bırakın kavga etsinler. ortamın dengesi bir süre sonra oturur.

  • orpheus  (22.07.21 11:53:44)