[]

Laptopu satmadan önce harddiski tamamen silmek - kazımak

İstiyorum ki laptopumu birine sattığımda programla taratıp önceden yüklediğim fotoğraflarıma falan ulaşamasın. RevoUninstaller Pro’da kanıt temizleyici diye özellik var bu yüzde kaçını ortadan kaldırır? Ya da hangi programla yapabilirim?
 
Her programın kendine göre kurtarma özelliği var.
Yine de siz HDD yi çıkarın ve harici HDD olarak kullanmak için bir USB bağlantılı kutu alın siz kullanın. O da olmazsa diğer çözüm imha etmektir. Hdd yoksa, kaygı da yok ne de olsa.

  • Erva  (19.07.21 18:18:29) 
Kanka boş vaktin varsa doldur boşalt yapabilirsin. Diski ağzına kadar doldur sil yeniden yükle.


  • allah yazdiysa bozsun  (19.07.21 18:26:13) 
windowsta buna benzer bir özellik vardı ama bence en garanti yolu hddyi çıkarıp bir case alıp external diye kullanmak. zaten o disk işlemler sonrası yıpranır, alanın da işine yaramaz.


  • 1195  (19.07.21 18:28:12) 
Dban aradığınız program.


  • Amory Lorch  (19.07.21 18:42:11) 
dban ile disk wipe yapmaniz lazim. open source bir cok arac var.
sourceforge.net gibi.

disk nuke, kill disk vb gibi yöntemlerle bütün diskin üzerine veri yazılıp sektörleri geri dönüştürülemeyecek şekilde doldurur.
  • kobretti  (19.07.21 18:42:46) 
Eğer diski kendine alma şansın yoksa, o işin en temizi sanırım diski boşaltıp veri yazmak. Ben mesela eski şirket bilgisayarını ve telefonunu verirken şahsi tüm klasörleri silip sonra da boş yer kalmayıncaya kadar film kopyalamıştım. ondan sonra filmleri de silersin tamamdır işte. Programla falan girip bakan olursa da açıp açıp aynı filmi izlesin.


  • icerden cikan adam  (19.07.21 19:04:54) 
allah yazdiysa bozsun +1 ama bunun 3-4 defa yapılması lazım ki senin bilgilerine ulaşamasınlar.


  • komando kani var bende  (19.07.21 19:13:06) 
1 kere film doldur yeter, 1 tane dosya geri getirsin sana 10bin tl nakit veririm. O kadar iddialiyim.

Wipe falan yapma aleti mahvedersin.

Wipe isini cikaran hoca cahilin teki, 96'da bu fikri ortaya atti onun yuzunden millet ugrasip duruyor.
  • divit  (19.07.21 19:45:33) 
Hdd ise komple sıfır yazabilirsiniz
Ssd ise pseudorandom yazmaniz lazim

Hdd ise (s)ata secure erase kullanılabilir

ata.wiki.kernel.org:~:text=This%20procedure%20describes%20how%20to,to%20factory%20default%20write%20performance.

Ssd ise işler biraz daha entersanlaşıyor
  • milletin efendisi olmaya gelen adam  (20.07.21 02:52:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.