Pilates mati tavsiyesi

Onerileriniz ve dikkat etmem gerekenler nelerdi mat alirken?

konunun uzmanı değilim, sadece pilates yapıyorum, deneyimimi yazacağım.

matların mm bakımından yükseklikleri oluyor. yoga matları 3-5 mm gibi inceliklerdeyken pilates matları daha kalın oluyor. pilatese yeni başlayacaksanız kalınca bir mat almayı düşünebilirsiniz, yerdeki hareketler bazen ince ya da sert matlarda can acıtabiliyor. kalın matların dezavantajı ise dengede durmayı zorlaştırmaları oluyor. sanırım bu sebeple yoga matları daha ince, zira dengeye epey ihtiyaç oluyor. zaten isimleriyle arattığınızda da farklı farklı çıkarlar, pilates matı diye aratırsanız 5mm'lik mat çıkmaz, onu yoga matı ismiyle bulursunuz.

ben decathlon'dan aldığım şu matı kullanıyorum, 15 mm kendisi:
www.decathlon.com.tr

ben bu mattan memnunum, hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. daha ince ve sert matlar da var evde ama onları kullanmıyorum bunu aldıktan sonra, evde pilates için bu mantıklı oldu benim adıma.
  • nimberjack  (18.07.21 19:51:53)
Ben 10 mm almayi dusunuyordum, decathlona baktim, deltanin mati ile ayni fiyat. Bilemedim hangisi alayim

  • balpolen  (18.07.21 20:30:09)
yere serdiginizde kaymamalı. bir de kimisi koluna takmayı seviyor, bazılarında taşıma kordonu var.

  • evimin paspasi  (18.07.21 21:11:52)
@evimin paspası iyi bir noktaya dikkat çekmiş kayma konusunda. bende şu da var, 8mm, bu kaymıyor mesela, hiç esnemiyor da, düzgün duruyor baya:
www.decathlon.com.tr
ama bu bana sert geliyor, pilates için kullanamıyorum.

size yolladığım 15mm olan kayıyor, bilgi vermiş olayım. kayması bazen (yaptığınız spora ya da harekete göre) gıcık da edebiliyor da bu kalınlık ve yumuşaklıkta kaymayan var mı bilmiyorum. gittiğim stüdyodaki kalınlar da böyle ve kayıyor. esniyor falan da ayak altında. ama pilates için bu durum çok anormal mi bilmiyorum, fitness matı değil bunlar sonuçta, amaçları farklı. ben çok rahatsız değilim kaymasından, salonda yer darlığından itip çekmem gerektiğinde kolay hareket ettirebiliyorum mesela. ama siz yine de sizi rahatsız edecek bir şeyse bu parametreyi de düşünebilirsiniz.

internette şöyle bir gezindim, ideal pilates matı 10-15mm arası olmalıdır gibi yazılar gördüm. ama kişisel konforunuz da önemli. benim yan hareketlerde kemikler feci batıyordu mesela, daha sert bir minderle yapmam mümkün değil. ya da diz üstündeki hareketlerde diz kapaklarım çok acıyabiliyor mesela. biraz da denemeden bilemiyor insan kendine en uygun matı diyebilirim. mat konforu kişiden kişiye değişebiliyormuş.

bazı kriterlere dikkat ederek seçim yapmak istiyorsanız belki aşağıdaki yazılar bir tık yardımcı olabilir diye ekleyiverdim (ben de gezinirken buldum yazıları, mantıklı gibi geldiler).

blog.decathlon.com.tr
thehazeel.com
www.mad-hq.com
  • nimberjack  (19.07.21 00:09:56)