Kedi, Göz Problemi, Veteriner

2 senedir beslediğim kediyi(sokak kedisi) veterinere götürüyordum. Daha önceden gittiğim bir veterinerdi(İyi de bir doktor) Gözünde problem vardı ve akıyordu.. Belli aralıklarla gittim 2 hafta. Operasyon lazım ve en azından 2 gün evde bakılması lazım deyince başka bir veteriner aradım ve buldum.. Oraya gittim ve doktor küçük bir müdahalenin ardından gözünün içinden yaklaşık olarak 1 cm kadar ot parçası çıkardı. 'Bunu çıkarınca kedi rahatlamaya başlar.. Diğer vet görmek isteseymiş bulurdu bunu. 1 hafta boyunca gel enfeksiyon iğnesi yaparız. Operasyonluk bir şey yok. İnşallah düzelecek' dedi.

Acayip sevindim. Şu anda kedinin gözü kırmızı renkli hemen hemen ama doktor öyle deyince rahatladım.. Anlamadığım şey diğer doktor o ot parçasını nasıl görmez? Üstelik ilk gittiğim vet, bu doktordan daha tecrübeli. 'Cidden gözünden mi çıktı şimdi ya?' gibi tepkiler veremedim çünkü yanlış anlamasını istemedim. Sadece acayip şaşırdım.

Nasıl görmez ilk vet bu ot parçasını? Sonradan filan mı girdi acaba? İlk gittiğim yer 'Yavaş yavaş bu kedinin gözü sonlara yaklaşmış(bunun gibi bir şey diyordu)' derken, nasıl bu vet 'İnşallah rahatlayacak ve eski haline dönecek 1 hafta içinde' diyor? Kafam çok karıştı açıkçası. İnşallah bugün gittiğim veteriner işini biliyordur ki biliyor gibi..

Maalesef böyle durumlar oluyor, bazen göremiyorlar. Bir yandan onlar da insan her zaman kusursuz iş yapamıyorlar diye düşünüyorum bir yandan riske giren şey bir canlının sağlığı/hayatı.

Benim de kedim hastaydı. Veterinere gittik, antibiyotik vermeye başladılar. (Herhangi bir teşhis olmadan) İlk 4-5 gün hiçbir iyileşme olmadı hayvanda. Her gittiğimde dedim ki dişlerine bakalım, fazla yutkunuyor bu hayvan, ağızda bir sıkıntı olabilir falan filan, artık en son antibiyotiği değiştirip yumuşak doku iltihaplarına daha etkili olan bir antibiyotik vermeye başladı. Ve ilk iğneden sonra bile hayvan iyileşmeye başladı, 3. gün tamamen toparladı.

Yani bazı durumlarda 2. görüş şart. İnsanlar bile bazen 2. 3. doktora gidip ameliyatlık denen mevzulardan dönüyorlar.

Dilerim kedinin derdi cidden sadece ottur ve bir an önce iyileşir.
  • ofelia  (16.07.21 20:45:28)