Biontech aşısı öncesi ile ilgili sorular

Merhaba! Biraz saçma bir soru olacak kusura bakmayın.

Biontech aşısının daha işe yaraması için bir sürü tavsiye var. Mesela önce sonra 48 saat içki içmeyin, sonrasında 24 saat duş almayın, önceki gece iyi uyuyun gibi tavsiyeler. Benim yarın akşam mesai sonrası ikinci aşım var ve yarına yetiştirmem gereken bir proje var. Bu gece sabahlasam bunun aşının etkinliğine olumsuz bir etkisi olur mu? Bir de dikkat bozukluğu için Ritalin ve Concerta kullanıyorum, bunu da belli bir süre önce (24 saat mesela) kullanmayı bırakmam gerekiyor mu mesela?

Yani büyük ihtimalle işi yetiştirmem gerektiği için yine yapacağım da etkisi olur mu, olursa ne kadar olur bilen varsa diye merak ettim. Çok teşekkürler!

Ritalin / Concerta ile ilgili bir veri oldugunu sanmiyorum.
Dus almayla ilgili bir sıkıntı yok.
Sadece NSAID tipi agri kesiciler alinmamali - sadece parol / minoset (parasetamol) uygun goruluyor. Diger agri kesici / ates dusuruculerin immun tepkiyi zayiflatma ihtimali var.
Uyku konusunu da bilmiyorum. Sadece mantik yurutuyorum: hasta olunca hizli iyilesmek icin iyi dinlenmek onerilir. asi ile yaratilan enflamasyon "fake" bir hastalik oldugu ve sonunda her turlu "iyilesecegin" icin ve su anda hız onceligin olmadigi icin ben sahsen pek kafaya takmazdim. en sonunda kimde antikorun ne seviyede olacagina dair sayisiz bilinmez var.
  • robokot  (15.07.21 17:36:10)
ilaçlar için bişey diyemem ama sevgilimin aşı sonrası rahatsızlığı tam 30 saat sürdü. ateşi bazen 37,5'a çıktı. doğru düzgün uyuyamadı. herkeste etkisi farklı. belki sende hiç bir yan etkisi olmayacak ama yetişmesi gereken bir iş varsa aşıyı bir iki gün öteleyebilirsin.

  • scudman1  (15.07.21 17:57:23)
dün sabah ikinci dozu oldum (biontech) daha önce covid geçiren biri ile aynı evde 2 hafta geçirdim ve hiçbir etki hissetmedim, ilk doz aşıda da hafif kol ağrısı dışında hiçbir şey hissetmedim. fakat ikinci doz başkaymış. sabah aşı oldum gece 12 gibi titreme ve grip belirtileri başladı ateşim 38lere kadar çıktı sabah 5'e kadar devam etti. şu anda da gripten kalkmış gibi bitkin hissediyorum. özetle ikinci doz epey sarsıyor bu yüzden hangover veya aşırı yorgun bir günün üzerine ikinci dozu almak devamında epey zorlayıcı olabilir. aşının etkisini azaltır mı bilmem ama aşı sonrası süreci keyifsizleştireceği kesin.

  • orpheus  (15.07.21 18:23:59)
Mesela ben Kanada'dayim ve bu uyarilarin hicbirini duymadim. Yani belli ki evrensel olarak kabul goren seyler degil bunlar. Asi testleri sirasinda da sabahlayan grup vs iyi uyuyan grup seklinde bir alt calisma yapildigini da hic sanmiyorum.

  • hot potato  (15.07.21 19:47:16 ~ 19:49:22)
İlk doz sonrası kol ağrısı dışında bir şey hissetmemiştim, ikinci dozu dün oldum, hiç de fena değil. Sadece tatlı bir uyku hali vardı bütün gün halsizlik gibi, bir de hafif bir baş ağrısı.
Sanırım bahsedilen kötü yan etkiler herkeste olmuyor.

Alkol alınması, bağışıklık sistemini yavaşlattığı için tavsiye edilmiyor. Aşıdan tam verim almak istiyorsanız alkol almayın.

Şu anda bir çok yerde açık randevular var. Dileresniz MHRS'den önce etrafınızdan bir gün sonrası için randevulara bakın. Aklınıza yatan müsaitlik varsa var olan randevunuzu iptal edin, bir-iki gün sonrasına yeni randevu alın. Arada da dinlenmiş olursunuz.
  • burfak  (15.07.21 21:39:47)
Alkole cevap verilmiş banyo konusunu açıklayım. Eski yıllarda aşılardan sonra aşı yerinde enfeksiyon gibi bir risk varmış bu nedenle su değmesi istenmezmiş. Şu an için böyle bir durum yok. Bazıları o eski bilgiye istinaden ya da daha temkinli olmak adına söylüyor banyo olayını.

Yorgunluk konusu sizin bünye ile ilgili, bunu bilemeyiz ama tercihen bir gün sonraya kaydırırdım. Aşılamada sorun yok nasılsa, her türlü yapıyorlar.
  • epitaf  (16.07.21 11:13:17)