[]

Eski Müzikler Plak'tan mı kaydediliyor

60'lar 70'lerdeki müziklerin dijital kopyaları plaklar üzerinden mi kaydediliyor yoksa müzik kayıtlarını saklamak için başka yollar mı vardı?

günümüzde stüdyo kaydı nasıl yapılıyor? sadece dijital olarak mı kaydediyorlar yoksa kayıt esnasında analog bir kaydetme imkanı da oluyor mu?


 
master tape denilen bantlara kaydediliyordu çoğu. 60-70'lerde. plaklara öyle aktarılıyordu. şimdi de dijitale aktarılırken belirtiliyor aad diye. yani analog analog dijital. buradaki dijital kafa karıştırmasın. taşındığı medyum dijital, ses hala analog. zaten analog olmasa duyamazdık.

80'lerden itibaren neredeyse yüzde 100'ü dijital ortamda kaydediliyor. fantezi için aaa yani analog kayıt yapılabiliyor. ferit odman'ın misal, son albümleri aaa kaydedildi en son. ama dediğim gibi, işin fantezisi için.

fark nedir diye sorarsan, şimdi beni yanlışlamak için herkes satırla baltayla gelecek de, yoktur. 70 sonlarındam günümüze bilgisayar işlwei görmeyen hiçbir kayıt yok. john coltrane'in blue train albümünü blu-ray audio'sunu blu-ray'den ya da başka bir kaynaktan dijital halde dinlesen bile o kayıt analogtur. sadece saklama ortamı (tape, cd, plak) farklıdır. plağın alacağı belli bir mb boyutu vardır, cd'nin alabileceği mb boyutu bellidir, tape'nin alacağı boyut bellidir. medyumla kayıt ortamını karıştırmamak gerekir.
  • mermize  (13.07.21 06:48:30) 
80'lerden itibaren dijital kayıt ortamına geçildiği bilgisi yanlış. 90'ların başına kadar bant kaydı devam etmiş.

danalexanderaudio.com -> 60-70-80
www.cpsgroup.co.uk - 80'ler ve 90'lar
imag.malavida.com - 90'lar'dan günümüze

ancak teypler günümüzde hala kullanılıyor. çünkü üzerine kayıt yapıldığı sese kulağımıza iyi gelen bir karakter katıyor. mesela foo fighters'ın 2011 albümü wasting light tamamen bu şekilde kaydedilmiş.

moğollar'ın geçenlerde çıkan albümü teypten de eski bir teknoloji direct-to-disc yöntemi ile kaydedilmiş.
  • alperz  (13.07.21 08:27:42) 
teşekkürler

son zamanlarda yeni albümler de plak şeklinde çıkıyorlar.
tam olarak anlamadım, sesi dijital ortama aktarırken oluşacak kayıpları engellemek ve gerçek ses deneyimi yaşamak için plak kullanmıyor muyuz? günümüzde istisnalar dışında ses dijital olarak kaydediliyorsa ve bu kaydın plağı yapılıyorsa lossless ama yine de dijital bir kaydın plağa yazılması mı oluyor temelde?
  • biseysorcaktim  (13.07.21 08:33:36) 
evet aynen öyle oluyor. dolayısıyla özellikle yeni baskı plak alırken mermize'nin bahsettiği duruma dikkat et. yoksa internette dolaşan mp3'ten çevrilmiş flac'ları dinleyen adamlara dönersin.


  • alperz  (13.07.21 08:36:34) 
üzüldüm o zaman.

çok heves ediyordum plaklara yıllardır. en son dün kendime orta halli bir plak-çalar aldım. plaklar da hiç ucuz değil. umarım mp3 to flac'çılardan olmam.
  • biseysorcaktim  (13.07.21 08:38:45) 
istanbul'daysan kadıköy'de zihni, beyoğlunda sıraselviler'de plakhane var. oralara git.


  • alperz  (13.07.21 08:46:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.